Gospodarka News

Czy uprawy konopi pochłaniają dużo wody?

Czy uprawy konopi pochłaniają dużo wody? 16 lipca 2021Leave a comment
Pole konopi

Produkcja konopi na całym świecie rośnie z roku na rok, a to wiąże się ze wzrostem wykorzystania zasobów niezbędnych do ich produkcji. Można do nich zaliczyć glebę, prąd, godziny pracy rolnika, ale nie możemy zapominać także o wodzie, bez której żadna roślina nie będzie rosnąć. Ale czy w związku z tym wzrostem popytu i produkcji możemy obawiać się tego, że konopie zużywają za dużo wody?

 • Zapotrzebowanie na wodę wzrasta na całym świecie, a jej podaż pozostaje ograniczona.
 • Hodowcy konopi na całym świecie mogą być zmuszeni do zmiany sposobu myślenia i mierzenia zużycia tego cennego zasobu.
 • Tak wskazuje nowy raport opracowany przez trzy organizacje.

Pierwsze próby określenia ilościowego zużycia wody w zakładach skupiały się na galonach wody na roślinę, ale ten model nie uwzględniał zmienności w gęstości zasadzenia, wielkości i okresie uprawy roślin. Raport, wydany 24 lutego dzięki współpracy pomiędzy New Frontier Data, Resource Innovation Institute oraz Berkeley Cannabis Research Center, można znaleźć w Internecie.

Pomiar ilości wody zużywanej przez obiekt w różnych fazach cyklu wzrostu może dostarczyć cennych informacji dla planowania i zrównoważonego rozwoju uprawy. Raport wskazuje, że to, w jaki sposób używa się wody, ma duży wpływ na wydajność liczoną w galonach na roślinę.  Aby odpowiedzieć na pytanie:

„Czy uprawa konopi zużywa za dużo wody?”

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

należy sięgnąć nieco głębiej i porównać ze sobą różne wyniki badań.

Jak to zmierzyć?

Choć dane te dają wgląd w wykorzystanie wody, raport podkreśla trudności w porównywaniu ze sobą różnych ośrodków uprawy.

„Nasze badania pokazują, że nadal istnieją ogromne różnice pomiędzy technikami produkcji konopi indyjskich i do pewnego stopnia te różnice są również widoczne w naszych danych dotyczących zużycia wody”

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

– zauważono w raporcie.

Uprawa konopi
Bardziej ugruntowane obiekty będą zużywać wodę bardziej efektywnie niż nowo wybudowane

Na przykład, bardziej ugruntowane obiekty będą zużywać wodę bardziej efektywnie niż nowo wybudowane. Grupa badaczy jest przekonana, że w miarę dojrzewania branży, efektywne wykorzystanie wody stanie się coraz ważniejsze – podobnie jak w przypadku innych upraw rolnych.

Dużą częścią tej dojrzałości będzie stworzenie odpowiednich mierników zużycia wody.

Mniej wody niż sądzono?

Inne badanie miało pokazać, skąd hodowcy czerpią wodę do nawadniania upraw. Badacze ustalili, że licencjonowane uprawy konopi indyjskich zużywają mniej wody niż wcześniej sądzono. Naukowcy zaczęli badać zużycie wody przez plantatorów konopi indyjskich w 2017 roku, po legalizacji rekreacyjnej marihuany w Kalifornii w poprzednim roku.

Dane do badania zostały zebrane z raportów zużycia wody od plantatorów posiadających licencję na uprawę konopi indyjskich oraz z anonimowych ankiet przeprowadzonych wśród rolników.

Badania wykazały, że rolnicy uprawiający konopie indyjskie nawadniają swoje uprawy wodą pochodzącą z kilku źródeł, w tym strumieni, studni, przechwyconej wody deszczowej, źródeł i miejskich systemów wodnych. Naukowcy odkryli, że większość regulowanych operacji związanych z konopiami indyjskimi wykorzystuje wodę ze studni wód gruntowych.

Konopie jak pomidory…

Rosną obawy dotyczące wpływu farm konopi indyjskich na środowisko, a w szczególności na zasoby wodne, jednak dane dotyczące praktyk uprawowych i sposobów wykorzystania wody są ograniczone. Stąd tak trudno znaleźć jasną odpowiedź na postawione pytanie.

Van Butsic i Ted Grantham, współdyrektorzy Cannabis Research Center i adiunktowie w Public Policy Institute of California’s Water Policy Center, powiedzieli lokalnym mediom, że badania

„nie wykazały, aby konopie były szczególnie wymagające pod kątem nawadniania w stosunku do innych upraw”.

„Legalna produkcja outdoor zużywa mniej więcej tyle samo wody, co uprawy takie jak pomidory”

– powiedział Bustic.

Uprawa konopi
Nie wykazano, aby konopie były szczególnie wymagające pod kątem nawadniania w stosunku do innych upraw

Ile zarabia galon wody?

Innym sposobem spojrzenia na zapotrzebowanie na wodę jest zastanowienie się, jak wiele korzyści przynosi jeden galon wody. W przypadku innych upraw, takich jak pomidory, sałata czy migdały, galon wody daje od jednej dziesiątej centa do dwóch centów wartości plonu.

W przypadku marihuany galon wody wytwarza prawie 7 dolarów wartości. W tym sensie konopie są najbardziej wodooszczędnym produktem rolnym.

Tom Wheeler, dyrektor wykonawczy Environmental Protection Information Center, powiedział, że chociaż jest zaniepokojony wpływem używania wody ze studni na źródła i przepływy wód powierzchniowych, ogólnie rzecz biorąc, „model konopi jest dobry”.

„Nie można powiedzieć, że nie ma potencjalnych problemów z produkcją marihuany i wykorzystaniem wody”

– powiedział Wheeler.

„Myślę, że przemysł, ogólnie rzecz biorąc, wykonał lepszą pracę, aby dowiedzieć się, jak korzystać z bardziej ograniczonych i cennych zasobów niż inne formy rolnictwa. Miejmy nadzieję, że marihuana jest pierwszym krokiem w kierunku lepszych regulacji dla innych form rolnictwa.”

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."