Popularność upraw konopnych na świecie nieustannie rośnie. Wraz z tym pojawia się zapotrzebowanie na szybkie i jednocześnie wygodne metody sprawdzające pozostałości po pestycydach na plonach z upraw. Dostępne na chwilę obecną metody są zbyt czasochłonne.
- Nowe podejście bazuje na dotychczasowej metodzie zwanej QuEChERS, która powstała z myślą o przygotowywaniu próbek owoców i warzyw do analizy na obecność pestycydów.
- Nowa metoda przygotowywania próbek z konopi cechuje się większą wydajnością i możliwością powtarzania procesu.
- Opracowana przez naukowców metoda sprawdzi się jedynie w przypadku próbek ze świeżego materiału roślinnego, kwiatów i oleju z konopi.
Rozwój metody przygotowywania próbek z konopi do testów na obecność pestycydów
Naukowcy z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) i Narodowego Uniwersytetu Litoral w Argentynie połączyli siły. Podczas współpracy udało im się rozszerzyć istniejącą dotychczas metodę przygotowania próbek konopnych.
Naukowcy twierdzą, że pod względem wydajności i odtwarzalności, ich usprawniona metoda spełnia wymagania przemysłu konopnego w pełniejszym zakresie.
Dotychczasowa metoda przygotowywania próbek konopi
Dokładna i konsekwentna analiza upraw pod kątem obecności pestycydów może być czasochłonna i kosztowna.
Stosowana dotychczas metoda przygotowywania próbek to QuEChERS (skrót od szybka, prosta, tania, efektywna, elastyczna i bezpieczna). Jest to metoda, która pierwotnie powstała do przeprowadzania analizy pozostałości pestycydów na owocach, warzywach i uprawach niespożywczych, takich jak tytoń. Od 2014 roku stosuje się ją również do analiz próbek konopi.
Proces przygotowujący próbki do analizy jest dwuetapowy. Najpierw należy przeprowadzić ekstrakcję analitów z próbek. W tym celu zwykle wykorzystuje się organiczny związek chemiczny, jakim jest acetonitryl. Następnie próbki są oczyszczane w celu usunięcia związków takich jak cukry, kwasy tłuszczowe i pigmenty, które mogłyby zakłócać późniejszą analizę. W przypadku próbek konopi, do takich związków należą kannabinoidy i terpeny.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jaka jest przewaga nowej metody?
Naukowcy zmienili QuEChERS tak, aby umożliwić testowanie próbek na obecność bardziej zróżnicowanych zanieczyszczeń. Teraz oprócz analizy na obecność pestycydów możliwa będzie analiza na obecność zanieczyszczeń środowiskowych oraz toksyn roślinnych i grzybowych.
Naukowcy sprawdzili skuteczność metody przygotowania próbek pod kątem analizy 106 pestycydów monitorowanych w Ameryce Północnej.
Dolna granica oznaczalności (LOQ) dla większości testowanych pestycydów wynosiła mniej niż 10 ng/g (nanogram/gram), przy 2,8% fałszywych wyników ujemnych. Taki wynik jest niższy od ustalonej przez Kalifornijskie Biuro ds. Kontroli Konopi (BCC) granicy oznaczalności wynoszącej mniej niż 100 ng/g. Zatem testy przebiegły pomyślnie i nowa metoda może być wykorzystywana.
Zastosowanie nowej metody przy próbkach z konopi
Usprawnioną metodę można stosować do przygotowywania próbek pochodzących ze świeżego materiału roślinnego, kwiatów i oleju. Metoda nie działa w przypadku suszonych konopi i kwiatostanów.
Po przygotowaniu próbek nową metodą, poddaje się je analizie za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej z tandemową spektrometrią mas oraz chromatografii gazowej sprzężonej z tandemową spektrometrią mas.
Niestety, nawet przy wykorzystaniu tak specjalistycznego sprzętu, metody testowania próbek na obecność pestycydów są ręczne. Co za tym idzie – czasochłonne i wymagają specjalistycznej wiedzy. Proces trzeba powtórzyć każdorazowo dla różnych pestycydów.
źródło: https://hempindustrydaily.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.