Nauka News

Badanie wydajności agronomicznej konopi

Badanie wydajności agronomicznej konopi 27 kwietnia 2021Leave a comment
Konopie

W pierwszym roku trwania projektu badawczego Midwest Hemp Database (MHD) ponad 130 firm z branży konopnej przesłało w sumie 750 próbek swoich roślin. MHD to regionalne przedsięwzięcie grupy uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, które koncentrują się na badaniach nad kannabinoidami.

 • Większość zebranych próbek, które mieściły się w dopuszczalnym limicie 0,3% THC, nie zawierała więcej niż 8% CBD.
 • MHD prowadzi obszerną bazę danych z informacjami na temat stosowanych metod przy uprawach oraz o bardziej szczegółowych informacjach dotyczących poszczególnych odmian konopi.
 • Hodowców konopi w badanym regionie jest coraz więcej, ale skala upraw jest mniejsza niż wcześniej.

Projekt badawczy Midwest Hemp Database (MHD)

Inicjatywę zapoczątkował Uniwersytet Illinois, po czym skierował zapytanie do interesariuszy z kilku różnych stanów na temat szerokiego zakresu stosowanych praktyk rolniczych. Przeprowadzono też profilowanie kannabinoidów pochodzących z próbek ze zbiorów z 2020 roku.

W skład inicjatywy MHD wchodzą również prywatne laboratoria, organizacje non-profit oraz inni interesariusze przemysłu konopnego. Celem jest zapewnienie wglądu w wydajność agronomiczną różnych odmian konopi, uprawianych z przeznaczeniem do ekstrakcji kannabinoidów.

Olej konopny
Ponad 130 firm z branży konopnej przesłało w sumie 750 próbek swoich roślin

Konopie: odmiany, uprawa i wydajność

W niedawno opublikowanym raporcie inauguracyjnym MHD można przeczytać, że

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

uprawy konopi to nadal coś nowego w regionie, a badania dotyczące wydajności odmian i najlepszych praktyk w zarządzaniu uprawami są wciąż na bardzo wczesnym etapie.

Bez certyfikowanych nasion konopi istnieje ogromna różnorodność w obrębie odmian. Co więcej, okazuje się, że hodowcy nie mają wiarygodnych źródeł informacji i stanowi to problem, gdy próbują stawiać kolejne kroki w tej nowej branży”.

Czym zajmuje się MHD?

W ramach inicjatywy MHD, producenci konopi przekazują informacje o swoich uprawach, a badacze analizują i udostępniają te dane innym uczestnikom oraz opinii publicznej. W zamian za udział, hodowcy otrzymują zniżki na usługi związane z testowaniem kannabinoidów.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Prowadzone testy dostarczają hodowcom cennych informacji na temat uprawianych przez nich konopi, jednak nie zastępują one testów zgodności, przeprowadzanych przez agencje stanowe czy federalne.

Profile odmian konopi

Przesłane przez uczestników próbki pozwalają ocenić wydajność agronomiczną odmian i przeanalizować rozwój kannabinoidów. Uważne śledzenie tych elementów umożliwia badaczom opracowanie profili dla wybranych odmian konopi.

Wszystkie te informacje zapisywane są w obszernej bazie danych, która zawiera również informacje o metodach sadzenia, sugerowanych datach sadzenia i kwitnienia odmian oraz finalnych plonach. Dane zebrane przez MHD posłużyły do ​​poparcia zmian w ostatecznym przepisie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w kwestii krajowych upraw konopi.

Najważniejsze dane pochodzące z badań MHD z 2020 roku

Konopie przemysłowe są zwykle uprawiane na niewielkim terenie. Jest to zazwyczaj mniej niż 5 akrów. Pola konopi przypominają bardziej uprawy roślin specjalistycznych niż standardowe uprawy rzędowe.

Zebrane dane wykazały znaczny wzrost liczby licencjonowanych hodowców w regionie, jednak ogólny areał się zmniejszył. Sugeruje to, że średnia wielkość pojedynczej działalności rolnej odbywa się na mniejszym niż wcześniej terenie.

Ręczne zbiory poszczególnych odmian

Odmiany konopi, cechujące się wysoką zawartością kannabinoidów, są zbierane w tradycyjny sposób, czyli ręcznie. Takie działanie ma na celu uzyskanie jak najwyższej jakości materiału kwiatowego.

Konopie
Odmiany konopi, cechujące się wysoką zawartością kannabinoidów, są zbierane ręcznie

Średnia waga plonów na jedną roślinę

Uśredniona waga plonu kwiatowego – uwzględniając wszystkie odmiany zebrane w MHD – wyniosła w przybliżeniu 0,55 kg na jedną roślinę. Jednak warto zauważyć, że pomiędzy poszczególnymi odmianami występowały znaczne różnice w zebranych plonach.

W przypadku 140 odmian (czyli około 54% ze wszystkich zebranych przez MHD), plony nie ważyły więcej niż 0,45 kg na pojedynczą roślinę.

Jeśli chodzi o kannabinoidy, to próbki, które nie przekraczały regulacyjnego limitu wynoszącego 0,3% THC często nie zawierały też więcej niż (w przybliżeniu) 8% CBD.

Hodowcy i producenci z branży konopnej mogą już ubiegać się o udział w MHD 2021.

źródło: https://hemptoday.net

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."