Zgodnie z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), konwencjonalny sektor budowlany generuje aż do 30% całkowitej rocznej emisji gazów cieplarnianych na świecie. Pozostawienie tak wysokich emisji bez kontroli i wprowadzenia odpowiednich zmian może doprowadzić do tego, że w ciągu następnych 20 lat wzrosną one ponad dwukrotnie. Konopie mogą okazać się tutaj bardzo pomocne.
- Beton konopny (hempcrete) znajduje zastosowanie przy stawianiu np. ścian budynków.
- Specjalna masa z konopi świetnie nadaje się jako warstwa izolacyjna dla obiektów i stanowi bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla włókna szklanego.
- Domy stawiane z betonu konopnego są o około 80% bardziej energooszczędne od budynków stawianych z konwencjonalnych materiałów.
- Uprawy konopi potrafią zregenerować wyeksploatowaną przez wcześniejsze uprawy glebę.
Wysokie koszty materiałów z konopi
Projekty budowlane oparte na materiałach z konopi, zarówno te mieszkalne, jak i komercyjne, można już znaleźć na całym świecie. Jednak koszty takich materiałów są na chwilę obecną stosunkowo wysokie.
Jest to spowodowane ograniczoną liczbą dostawców. W praktyce wysyłanie materiałów często wiąże się koniecznością przebycia przez dostawy dużych odległości, a to znacznie wpływa na ich cenę.
Konopie jako nietoksyczna alternatywa dla surowców budowlanych
Materiały budowlane z konopi, wykonane z ich łodyg, zyskują coraz większą akceptację. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że materiały z konopi pozwalają na tworzenie zdrowszych przestrzeni do życia. Według organizacji US Green Building Council (USGBC), konopie są nietoksycznym surowcem budowlanym. M on szereg unikalnych właściwości w szerokim zakresie zastosowań budowlanych.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Praktyczne zastosowanie konopi w budownictwie
Łodygi konopi są ważnym dla przemysłu budowlanego produktem ubocznym pochodzącym z upraw. Sztywna, zewnętrzna część rośliny oraz łykowe włókna stanowią konkurencyjną kosztowo i jednocześnie zdrowszą dla środowiska alternatywę dla płatów z włókna szklanego jako materiału izolacyjnego. Izolacja z konopi włóknistych tworzy hermetyczną masę, zapewniającą minimalną utratą ciepła.
Izolacja wykonana z takich materiałów świetnie się sprawdza także w kwestii ochrony obiektu przed powstawaniem i rozwojem pleśni. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia każdej konstrukcji automatyczne spełnienie standardów projektowych LEED (System wielokryterialnej oceny budynków) w zakresie efektywności energetycznej. Izolacja z włókna konopnego ma również doskonałe właściwości akustyczne oraz cechuje się wysokim poziomem ognioodporności.
Gruby, wewnętrzny rdzeń łodygi można posiekać, a następnie zmieszać z wapnem i wodą w celu utworzenia konopnego betonu (tzw. hempcrete). Sprawdza się on doskonale przy stawianiu np. ścian budynku. Taki beton można zastosować zarówno dla nośnych, jak i nienośnych elementów obiektu.
Wysoka energooszczędność konstrukcji z konopi
Konstrukcje, do których zbudowania wykorzystano beton konopny, są wysoce energooszczędne. Wynika to z niskiego współczynnika przewodności cieplnej przy jednocześnie wysokiej pojemności cieplnej i wysokich wartościach izolacyjnych.
Przeprowadzone testy wykazały, że dom z betonu konopnego jest o około 80% bardziej energooszczędny od domu wybudowanego przy zastosowaniu konwencjonalnych metod i materiałów. Przekłada się to na roczną „redukcję” emisji CO2 o około 8000 kg. Warto zauważyć, że izolacja na bazie konopi pozostaje energooszczędna przez cały czas, od momentu zainstalowania przez wiele lat użytkowania obiektu.
Dla zobrazowania wytrzymałości, jaką zapewniają materiały budowlane z konopi, najlepiej posłużyć się przykładem. W mieście Nagano, w Japonii, znajduje się dom, do którego zbudowania wykorzystano właśnie materiały budowlane z konopi. Obiekt powstał w 1698 roku, czyli przeszło 300 lat temu i nadal stoi. Konopny dom w Nagano jest na oficjalnej liście dziedzictwa kulturowego Japonii.
Materiały budowlane z konopi są droższe od konwencjonalnych?
Koszty budowy z użyciem betonu konopnego mogą być nawet o 10% wyższe niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych materiałów stosowanych przy konstrukcjach mieszkalnych, jednak niższe koszty za energię cieplną rekompensują różnicę. Konstrukcje z betonu konopnego stały się już cenowo konkurencyjne dla konstrukcji wykonanych z cegły licowej.
Materiały konopne przynoszą dodatkowe korzyści w postaci niższych kosztów ogrzewania i klimatyzacji. W zamkniętej konstrukcji można też uzyskać znacznie lepszą wentylację. Tym, co dla wielu może być najważniejsze, jest fakt, że materiały konstrukcyjne z konopi tworzą zdrowszą przestrzeń życiową.
Materiały z konopi w przyszłości będą tańsze
Szacuje się, że ceny paździerzy (zdrewniałe części łodyg roślin włóknistych, połamane i oddzielone od włókna w procesie przetwarzania) spadną. Ma to nastąpić w momencie, w którym rozpoczną się odpowiednie inicjatywy w zakresie przetwarzania słomy konopnej. Wiąże się to z koniecznością dostarczania produktów z włókna konopnego wyższej jakości na rynek.
Jak materiały z konopi wpływają na środowisko?
Beton konopny uważa się aktualnie za najbardziej energooszczędny materiał budowlany dostępny na rynku. Wynika to z faktu, że poza wyżej opisanymi właściwościami, przyczynia się też do sekwestracji dwutlenku węgla (utrudnia przedostawanie się go do atmosfery).
Zastosowanie konopi w budownictwie jest odpowiedzią na poważne problemy, na które zwrócił uwagę np. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołany na wniosek między innymi członków ONZ.
Zespół zalecił rolnikom skupienie się na przywracaniu właściwości nadmiernie uprawianej i zniszczonej gleby. Określili to jako najłatwiejszy sposób na zmniejszenie globalnego śladu węglowego. Gleba jest skutecznym nośnikiem węgla i zawiera go więcej niż atmosfera i cała roślinność razem wzięta. Zdaniem ekspertów, uprawy konopi regenerują glebę, zwiększając i odbudowując jej naturalną zdolność do wchłaniania wytwarzanej nadwyżki węgla.
Poprawa jakości gleby
Uprawy konopi korzystnie wpływają na glebę, na której są uprawiane. Korzenie roślin sięgają głęboko i pobierają toksyny z gleby, a także CO2 z powietrza, bezpośrednio do samej rośliny. Toksyny są przechowywane w ściankach komórkowych konopi – na stałe. Uprawa konopi przemysłowych na terenie o wielkości 1 akra może rocznie pochłonąć aż 10 ton CO2 z atmosfery i dodatkowo przechować w swoich ściankach 4,2 tony toksyn.
Konopie są największym z naturalnych narzędzi do sekwestracji węgla. Ich włókno posiada wyjątkowe właściwości, które sprawiają, że udział konopi w trwających aktualnie globalnych wysiłkach na rzecz kontrolowania zmian klimatycznych jest nieoceniona. Konopie mogą ostatecznie odegrać kluczową rolę w odwróceniu narastającego problemu, jakim jest gromadzące się CO2. Problemu, który zagraża nam i naszej planecie.
źródło: https://hemptoday.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.