Qairos Energies, startup z aspiracjami wykorzystania biomasy rolniczej do produkcji metanu i wodoru w północno-zachodniej Francji, zebrał prawie 18,8 miliona euro (23 miliony dolarów). Pieniądze przeznaczone będą na budowę i uruchomienie obiektu, który będzie wykorzystywał lokalne konopie do produkcji paliwa dla autobusów, pociągów i francuskiego głównego dystrybutora gazu ziemnego.
- Ośmiocyfrowe wsparcie dla projektu, zgłoszone w zeszłym miesiącu przez francuski outlet Les Echos, pochodzi od banku inwestycyjnego Bpifrance i francuskiego regionu Pays de la Loire.
- Qairos chce osiągnąć swój cel z pomocą międzynarodowej firmy księgowo-konsultingowej KPMG, poinformował HempToday w tym tygodniu .
Wodór z konopi?
Qairos, z siedzibą w Mareil-en-Champagne, wskazuje, że będzie przekształcał wodór w energię elektryczną do ogniw paliwowych do zasilania autobusów i pociągów. Fabryka będzie również produkować metan dla Gaz Réseau Distribution France, wyłącznego dystrybutora gazu ziemnego we Francji i wiodącego dystrybutora w Europie.
Co można zrobić z biomasy konopnej?
Obiekt, który ma być zlokalizowany w Trangé, niedaleko Le Mans w północno-zachodniej Francji, oparty jest na technologii pirogazyfikacji, która jest alternatywą dla elektrolizy. Pirogazyfikacja polega na ogrzewaniu biomasy w wysokich temperaturach w obecności niewielkiej ilości tlenu, który przekształca materiał w gaz, jednocześnie wytwarzając CO2 i ciepło. Bezodpadowy proces eliminuje smoły powstające w wyniku niektórych metod rafinacji.
Firma będzie pozyskiwać lokalne konopie w promieniu 35 kilometrów od swojego zakładu, wspólnie z członkami spółdzielni rolniczej Fermiers de Loué, dostarczającej biomasę. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, do pełnego działania ostatecznie będą potrzebne konopie z 1000 hektarów.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Kiedy powstanie elektrownia „konopna”?
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę i prawa do dostarczania syntetycznego metanu do francuskiej sieci energetycznej, Qairos Energies planuje rozpocząć budowę elektrowni w pierwszym kwartale 2021 r., a wprowadzać do obrotu gaz pod koniec 2022 r. – poinformowano w raporcie Les Echos.
Według HempToday, nowy obiekt będzie zlokalizowany w Trangé, w pobliżu Le Mans w północno-zachodniej Francji. Będzie on wykorzystywał konopie w promieniu 22 mil od członków spółdzielni rolniczej Fermiers de Loué.
Kevin Collet, zastępca dyrektora generalnego firmy Qairos, powiedział serwisowi HempToday, że wprowadzenie konopi do łańcucha produkcyjnego pirogazyfikacji – uznanego procesu przemysłowego, w którym materiał organiczny jest przekształcany w gaz, CO2 i ciepło – jest innowacyjnym krokiem naprzód dla przemysłu energetycznego.
Co powstanie w ramach projektu?
Obiekt o powierzchni 3.500 metrów kwadratowych, wysoki na 9 metrów, posiadać będzie 15-metrowe wloty powietrza i wyloty spalin. Mieścić się będzie na działce przemysłowej o powierzchni 23.000 metrów kwadratowych. Budynek firmy i inne pozwolenia pozwalają jej na wtłaczanie syntetycznego metanu do francuskiej sieci energetycznej.
Zakład będzie miał maksymalną zdolność produkcyjną 3,6 ton wodoru dziennie, ale firma powiedziała, że jej celem jest włączyć około 2 ton dziennie wodoru i 200 metrów sześciennych metanu. Qairos powiedział, że do obsługi nowego zakładu potrzebnych będzie 25 do 30 pracowników.
Kévin Collet, zastępca dyrektora w Qairos, powiedział, że podczas, gdy pirogazyfikacja jest już dobrze ugruntowana w Europie, wprowadzenie konopi do łańcucha produkcyjnego oznacza innowację.
Projekt otrzymał wsparcie od banku inwestycyjnego Bpifrance i regionu Pays de la Loire, i nadal poszukuje finansowania za pośrednictwem KPMG.
źródło: https://hempindustrydaily.com/ oraz https://hemptoday.net/
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.