Ostatnie badanie przyniosło interesujące wyniki, jeśli chodzi o szczury laboratoryjne, stres i marihuanę.
- Badanie opublikowane w Neurobiology of Stress przez naukowców z Washington State University wskazuje, że wdychanie waporyzowanej marihuany może pomóc w obniżeniu poziomu stresu – przynajmniej u samic szczurów.
- Jednak wyniki odnoszą się tylko do samic, ponieważ samce, które wzięły udział w 30-dniowym badaniu, nie doświadczyły tych samych zmian podczas reagowania na stresujące środowisko.
- Mimo to badanie ustanawia precedens, który łączy przewlekłe używanie konopi z łagodzeniem stresu.
Samice szczurów mniej zestresowane
„Udało nam się dość jednoznacznie wykazać, że przewlekłe zażywanie konopi indyjskich może w rzeczywistości znacznie osłabić reaktywność na stres u samic szczurów”
– mówi Carrie Cuttler, która pracowała nad badaniem.
„Do tej pory nikt nie był w stanie ustalić, czy ta przytępiona reakcja na stres jest przyczyną czy konsekwencją używania konopi”.
Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Dlaczego szczury?
Wykonywanie tego testu na szczurach zamiast na ludziach może wydawać się dziwne, ale jest powód. Testowanie reakcji na stres u ludzi nie jest łatwe i nie zawsze etyczne. Ponadto testy musiałyby zostać przeprowadzone na osobach, które nie używały konopi tuż przed eksperymentem, co jest trudne do kontrolowania. Nie oznacza to, że w przypadku badań nie szczurach nie pojawiają się problemy.
„Problem z tym podejściem polega na tym, że jest to stresujące dla szczurów i nie powoduje powstania takich samych obwodów neurobiologicznych, jak zażywanie narkotyków z własnej woli”
– mówi Ryan McLaughlin, adiunkt i inny współautor badania.
„Aby sprostać temu wyzwaniu, opracowaliśmy bardziej naturalny system dostarczania konopi, który umożliwia szczurom samodzielne podawanie odparowanej konopi indyjskich, kiedy tylko mają na to ochotę”.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Hormony stresu i konopie
W badaniu mierzono poziomy hormonu stresu obecnego, gdy szczury miały do czynienia ze stresorami, i porównano te poziomy z tym, gdy szczury spożywały konopie. Wprowadzały one marihuanę do organizmu, wkładając nosy do otworów, które wydzielały parę.
Po 30 dniach samice szczurów miały stłumioną odpowiedź fizjologiczną, podczas gdy u samców była ona taka sama jak na początku. Badanie wykazało również, że szczury, które używały konopi indyjskich w sposób umiarkowany, ale stały, miały lepsze reakcje.
„Co ciekawe, odkryliśmy, że szczury, które otrzymały dostęp do marihuany o większej sile działania, miały tendencję do słabszego reagowania i miały niższe stężenia THC we krwi po eksperymencie niż szczury, które miały dostęp do marihuany o średniej sile działania”
– mówi McLaughlin.
„To, co powoduje tę różnicę, a także to dlaczego samice wydają się być bardziej podatne na działanie marihuany, które wycisza stres, to kwestie, które planujemy zbadać w przyszłości”.
Jak marihuana może pomóc w walce ze stresem?
Ponadto, chociaż badanie to ma bardzo ekscytujące implikacje dla branży konopi indyjskich i tego, w jaki sposób marihuana może pomóc w walce ze stresem, należy również pamiętać, że pewien poziom hormonu stresu nie jest czymś złym – wręcz przeciwnie.
„Niezdolność do uzyskania właściwej odpowiedzi hormonalnej na stres może mieć szkodliwe skutki, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla jednostki”
– mówi Cuttler.
„Badania nad marihuaną naprawdę nabierają tempa z powodu legalizacji, a nasza dalsza praca odegra ważną rolę w lepszym zrozumieniu zarówno korzyści, jak i potencjalnych konsekwencji przewlekłego zażywania konopi indyjskich u kobiet i mężczyzn”.
Przyszłe badania być może wykażą, dlaczego samice reagowały inaczej i w jaki sposób marihuana może pomóc w reakcjach na stres.
źródło: https://hightimes.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.