• Organizacja Narodów Zjednoczonych zmieniła status konopi indyjskich.
• Ustawa dotycząca używania marihuany została zmodyfikowana, co niesie za sobą wiele zmian.
• Jak na razie ustawa obejmuje medyczne zastosowanie marihuany.
Głosowanie ONZ nad statusem konopi
53 państwa członkowskie Komitetu Centralnego ds. Polityki Narkotyków i Przestępczości, będącego centralnym organem kształtującym politykę antynarkotykową ONZ, zagłosowały za usunięciem marihuany z wykazu – w którym znajdowała się ona przez 59 lat – i do którego miały zastosowanie najsurowsze środki kontroli, co zasadniczo zniechęcało do używania jej do celów medycznych.
Komitet Ochrony Konkurencji otworzył drzwi do uznania leczniczego i terapeutycznego potencjału tego narkotyku, chociaż jego stosowanie do celów pozamedycznych i nienaukowych będzie nadal nielegalne. Według doniesień prasowych, decyzja ta może być bodźcem do przeprowadzenia dodatkowych badań naukowych nad właściwościami leczniczymi rośliny.
Konopie i substancje o intensywnym działaniu
W styczniu 2019 r. WHO przygotowało sześć zaleceń, dotyczących umieszczania konopi indyjskich w międzynarodowych umowach o kontroli narkotyków. Podczas gdy propozycje te zostały przedstawione do decyzji przez Komitet na sesji w marcu 2019 r., wiele krajów poprosiło o więcej czasu na przeanalizowanie tej kwestii i określenie swojego stanowiska, co wynika z doniesień prasowych. W związku z tym głosowanie odbyło się po dwóch latach intensywnych i szczegółowych rozważań.
WHO zasugerowało, że kannabidiol (CBD) z zawartościa 2% lub mniej tetrahydrokanabinolu (THC, substancja uzależniająca) nie powinien podlegać międzynarodowej kontroli. Państwa członkowskie odrzuciły to zalecenie z różnych powodów, w tym niektóre państwa członkowskie argumentowały, że CBD nie podlega obecnie kontroli międzynarodowej i w związku z tym nie ma potrzeby podejmowania działań.
W ostatnich latach KRB przyjęła na siebie znaczącą rolę w terapii odwykowej i stała się początkiem przemysłu wartego miliardy dolarów. Obecnie ponad 50 krajów przyjęło programy dotyczące marihuany leczniczej, a Kanada, Urugwaj i 15 stanów USA zalegalizowały jej stosowanie w celach rekreacyjnych, przy czym Meksyk i Luksemburg prowadzą debaty polityczne na temat tego, czy należy pójść tą drogą.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Aktualny status prawny konopi
Po głosowaniu, niektóre kraje złożyły oświadczenia dotyczące swoich stanowisk. Ekwador poparł wszystkie zalecenia WHO i wezwał, aby produkcja, sprzedaż i używanie konopi indyjskich posiadały
„ramy regulacyjne gwarantujące dobre praktyki, jakość, innowacyjność i rozwój badań”.
W międzyczasie Stany Zjednoczone zagłosowały za usunięciem konopi indyjskich z wykazu IV jednolitej konwencji, utrzymując je w wykazie I, stwierdzając, że jest to
„zgodne z wynikami badań naukowych wykazującymi, że o ile opracowano bezpieczne i skuteczne metody terapeutyczne oparte na konopiach indyjskich, o tyle same konopie indyjskie nadal stanowią znaczne zagrożenie dla zdrowia publicznego i powinny być nadal kontrolowane na mocy międzynarodowych konwencji o kontroli narkotyków”.
Głosując przeciw, Chile argumentowało między innymi, że
„istnieje bezpośredni związek między używaniem konopi indyjskich a zwiększonymi szansami na zachorowanie m.in. na depresję, deficyt poznawczy, lęk, objawy psychotyczne”,
natomiast Japonia stwierdziła, że niemedyczne używanie konopi indyjskich
„może powodować negatywne skutki zdrowotne i społeczne, zwłaszcza wśród młodzieży”.
Źródło: https://news.un.org
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.