Minęły prawie dwa lata, odkąd Kanada stała się pierwszym krajem grupy G20, który zalegalizował marihuanę do celów rekreacyjnych. Mimo to większość użytkowników nadal kupuje ją na czarnym rynku.
- W czwartym kwartale 2018 r. legalna marihuana stanowiła tylko 21 procent całkowitego spożycia w Kanadzie, pomimo tego, że 17 października tego roku stała się legalna.
- Patrząc na dane z pierwszego kwartału 2020 r. dowiemy się, że konopie indyjskie to obecnie branża o wartości 2,2 miliarda dolarów.
- Legalna konsumpcja stanowi zaledwie 46 procent całości rynku, według danych Statistics Canada.
Proces zmiany rynku konopnego
„Konwersja konsumentów z nielegalnego rynku do legalnych jego sektorów wyraźnie ma miejsce, ale to dopiero początek” – powiedział analityk Cormark Securities Jesse Pytlak.
„Infrastruktura handlowa jest nadal rozwijana, a przydatne informacje na temat preferencji i zachowań konsumentów dopiero zaczynają się pojawiać”.
Przyczyna: wysokie ceny legalnej marihuany
Stosunkowo powolny wzrost można przypisać zarówno wysokim cenom na legalnym rynku, jak i faktowi, że w niektórych rejonach niewiele jest sklepów stacjonarnych. Dostępność tradycyjnych witryn sklepowych ma kluczowe znaczenie dla konwersji konsumentów z nielegalnej konsumpcji – dodał Pytlak.
„Ceny są nadal zbyt wysokie w porównaniu z tym, co widzimy na nielegalnym rynku” – powiedział w wywiadzie analityk Canaccord Genuity Matt Bottomley. „Jeśli jesteś osobą, która regularnie spożywa konopie indyjskie, nie ma w Kanadzie zbytniej zachęty ekonomicznej do zmiany sposobu pozyskiwania marihuany”.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Prognozy na przyszłość
Oczekuje się jednak, że legalna konsumpcja będzie rosła wykładniczo, zwłaszcza że produkty spożywcze – które pojawiły się na legalnym rynku dopiero pod koniec 2019 roku – stają się coraz bardziej popularne.
„Są to produkty, które stanowią obecnie około 15 procent sprzedaży w branży” – powiedział Bottomley. „Jeśli spojrzeć na jakikolwiek legalny rynek, liczba ta wynosi co najmniej 50 procent, więc oczekuje się znacznie większego wzrostu w przypadku tego typu produktów”.
COVID-19 przyczynił się do wzrostu sprzedaży?
Chociaż wybuch pandemii na początku tego roku mógł osłabić sprzedaż, niekoniecznie zaszkodził całej branży – w rzeczywistości, według Bottomleya, mógł nawet przyczynić się do wzrostu przychodów sprzedawców detalicznych.
„Kiedy COVID-19 pojawił się po raz pierwszy pod postacią kwarantanny i milionów ludzi przebywających ciągle w domu, od połowy marca do kwietnia, nastąpiła jedna z najwyższych na świecie sprzedaży konopi indyjskich” – powiedział.
„Wciąż jest wielu potencjalnych konsumentów”
Jak dodał Pytlak, pandemia pokazała, że sektor jest silniejszy niż oczekiwano. „Odporność popytu na konopie indyjskie potwierdza status konopi jako przemysłu obronnego odpornego na recesję” – powiedział.
źródło: 420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.