Komitet do Spraw Kombatantów głosował za dostępem do medycznej marihuany dla weteranów i przeprowadzaniem badań. Komitet wysłał dwa projekty ustaw do rozpatrzenia przez Kongres. Weterani i wspierające ich ugrupowania od lat domagają się dalszych badań nad potencjalnymi korzyściami, płynącymi ze stosowania medycznej marihuany.
Chcą wiedzieć, czy medyczna marihuana może pomóc przy problemach, z którymi często borykają się weterani. Mowa tu o przewlekłym bólu czy o zespole stresu pourazowego. Weteranom zależy też na możliwości prowadzenia otwartego dialogu o marihuanie medycznej z ich lekarzami.
- Komitet do Spraw Kombatantów przegłosował dwa projekty, związane z nowelizacją ustaw dotyczących medycznej marihuany.
- Obydwa projekty poprawek muszą teraz zostać przegłosowane przez Kongres.
- Dysonans pomiędzy przepisami stanowymi a przepisami federalnymi znacznie utrudnia podejmowanie działań.
Problem z prawem federalnym dotyczącym marihuany medycznej
Ponieważ Departament Spraw Weteranów (VA) jest agencją federalną, weterani w Stanach posiadających legalną marihuanę medyczną napotkali pewne problemy. Niektórzy lekarze nie chcą rozmawiać z weteranami na temat marihuany medycznej. Niektórym z nich zagrożono nawet odebraniem świadczeń.
Wyniki ankiety z 2017 roku
Legion amerykański opublikował w 2017 roku ankietę. Wynika z niej, że przeważający odsetek respondentów, bo aż 92%, popiera prowadzenie badań nad marihuaną. Z kolei 83% opowiada się za jej federalną legalizacją.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Projekt pierwszej nowelizacji
Phil Roe, amerykański polityk i lekarz, który należy do United States House of Representatives (Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych) w pierwszej dzielnicy kongresowej Tennessee, zaproponował zmianę. Chodziło o wprowadzenie zmian w ustawie dotyczącej badań. Nowelizacja obejmowałaby usunięcie pewnych ograniczeń.
„Uciążliwe ograniczenia, jakie leżą u podstaw ustawy, odpowiadają za to, jak aktualnie muszą wyglądać badania”. Komitet przegłosował nowelizację z wynikiem 15-11, więc projekt został wysłany do Kongresu i czeka na kolejne głosowanie.
„Od dawna popieram Departament Spraw Weteranów, prowadzący badania nad marihuaną medyczną i wierzę, że moja poprawka jest rozsądnym podejściem. Prowadzi do zapewnienia ciągłości przeprowadzania badań, a także zapewnia naukowo uzasadnione obieranie kierunków tych badań. Badania mogą pomóc w określeniu korzyści, jakie może mieć marihuana medyczna dla weteranów”– powiedział Phil Roe.
Projekt drugiej nowelizacji
Reprezentant Florydy Greg Steube też stworzył poprawkę. Tak samo jak poprzednia, została przegłosowana z wynikiem pozytywnym i czeka na głosowanie kongresu. Nowelizacja zagwarantuje, że weteranom nie odmówi się świadczeń, jeśli uczestniczą w stanowo legalnym programie medycznym konopi indyjskich.
„Ponieważ postępy w badaniach nieustannie wskazują skuteczność marihuany medycznej w radzeniu sobie z przewlekłym bólem i innymi trapiącymi weteranów dolegliwościami, ważne jest, aby zapewnić naszym weteranom dostęp do tych form leczenia w stanach, w których medyczna marihuana jest legalna”– powiedział Greg Steube.
Weterani na Florydzie i problem z marihuaną medyczną
„Na Florydzie miały miejsce sytuacje, gdy weterani udawali się do VA i odmawiano im świadczenia usług, ponieważ korzystali oni z zatwierdzonego stanowo programu marihuany medycznej”- dodaje Steube.
Pomoc i projekt ustawy równego dostępu dla weteranów
Drugi omawiany projekt ustawy, czyli Veterans Equal Access Act (projekt ustawy dotyczącej Równego Dostępu dla Weteranów), wymagałby od pracowników placówek medycznych VA udzielania pomocy weteranom we wzięciu udziału w stanowych programach marihuany medycznej.
Odbywałoby się to przez wydawanie zaleceń medycznych i wypełnianie innych niezbędnych formularzy dla weteranów. Ustawowo, pracownicy medyczni musieliby także informować o tym, jakie korzyści może mieć marihuana medyczna względem ich planów leczenia.
Dysonans pomiędzy przepisami
Należący do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Phil Roe jest także lekarzem. Roe wyraźnie podkreśla dysonans pomiędzy przepisami stanowymi, zezwalającymi na marihuanę medyczną, a prawem federalnym, które tego zabrania. Lekarze VA jako pracownicy federalni na chwilę obecną znajdują się w sytuacji bez wyjścia.
Lekarze mogą znaleźć się w trudnej sytuacji
„W pełni popieram badania, dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności działania marihuany medycznej u wszystkich pacjentów, niezależnie od tego czy są weteranami, czy też nie. Jednak do czasu przeprowadzenia finalnych badań, nieodpowiedzialne byłoby proszenie lekarza o zalecenie stosowania marihuany medycznej”– powiedział Roe.
Podkreśla też, że kiedy Departament Spraw Weteranów w poprzednim roku wprowadzał ustawę, VA wskazało, że „ustawa nie zawiera klauzuli, która nakazywałaby zwolnić lekarza VA z sankcji karnych, jeśli ten pomagałby weteranowi w uzyskaniu leczenia medyczną marihuaną, nawet w stanie, w którym jest to legalne”.
Propozycja opóźnienia wdrożenia ustawy
Phil Roe zaproponował poprawkę, która opóźniłaby wdrożenie ustawy do czasu, gdy VA „poświadczy korzyści z leczenia weteranów medyczną marihuaną”. „Ustawa wprowadzona przed wynikami badań nie tylko wymagałaby od lekarzy działania sprzecznego z przyjętą praktyką medyczną, ale także naraziłaby ich na problemy prawne, wynikające z prawa federalnego.
Byłoby nieodpowiedzialne, gdybyśmy posunęli się naprzód z tą ustawą na którejkolwiek z płaszczyzn”- powiedział Roe, dodając: „Patrzę z perspektywy lekarza praktykującego w Szpitalu VA. Wprowadzając ustawę, stawiacie mnie w sytuacji, w której nie mam jak się bronić”.
Przewodniczący wyraził sprzeciw
Przewodniczący komitetu i reprezentant Kalifornii Mark Takano sprzeciwił się poprawce, zaproponowanej przez Roe, ponieważ „godzi ona w intencje tego dwupartyjnego projektu ustawy”, uniemożliwiając jej wejście w życie aż do momentu zmiany projektu dotyczącego marihuany medycznej.
Wypowiedź przewodniczącego komitetu
„Ustawa nie upoważnia pracowników placówek medycznych VA do przepisywania konopi indyjskich ani do ich wydawania. Pozwala lekarzom po prostu szczerze omawiać opcje leczenia ze swoimi pacjentami i umożliwiać im uczestnictwo w zatwierdzonych przez stan programach medycznych marihuany bez obawy o utratę przez weteranów opieki zdrowotnej czy innych świadczeń”- powiedział Takano.
źródło: cannabiswire.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.