Legalizacja rekreacyjnej marihuany zwiększyła wskaźnik uzależnień od lekkich narkotyków wśród nastolatków i dorosłych w wieku powyżej 26 lat.
Zgodnie z najnowszymi badaniami, marihuana może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Czy jest to prawda? Czy konopie szkodzą na dłuższą metę? Sprawdź sam! Dowiesz się tego właśnie tutaj!
Testy laboratoryjne marihuany wśród młodzieży…
Badanie zatytułowane „Związek między legalizacją rekreacyjnej marihuany w Stanach Zjednoczonych a zmianami w zażywaniu marihuany i zaburzeniami używania konopi indyjskich w latach 2008–2016” wykazało, że wśród respondentów w wieku 12–17 lat zaburzenie związane z nadużywaniem i uzależnieniami, dotyczące korzystania z konopi indyjskich, wzrosło z 2,18% do 2,72% w roku po wejściu w życie rekreacyjnej legalizacji marihuany (RML).
W badaniu porównano korzystanie z marihuany w ostatnim miesiącu przed legalizacją, częste używanie marihuany oraz po RML. Badanie przeprowadzono wśród nastolatków, młodych dorosłych i dorosłych w wieku powyżej 26 lat.
Przebadano przede wszystkim respondentów w Kolorado, Waszyngtonie, Alasce i Oregonie. Wykorzystano dane z 2008–2016. Skorzystano również z ankiety przekrojowej z National Survey on Drug Drug and Health (2008-2016), przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych wśród 505 796 uczestników w trzech grupach wiekowych: od 12 do 17, 18 do 25 i 26 lat lub starszych.
Badania związku dzieci z marihuaną są zaskakujące…
Najbardziej wyraźna zmiana nastąpiła u respondentów w wieku powyżej 26 lat.
Według badania spożycie marihuany w ostatnim miesiącu po RML wzrosło z 5,65% do 7,10% w stanach, w których wprowadzono ustawę nowelizującą. W tej samej grupie wiekowej w miesiącu przed RML spożycie wzrosło z 2,13% do 2,62%, a wskaźnik w ubiegłym roku wzrósł z 0,90% do 1,23%
Jednocześnie badanie wykazało, że nie nastąpił wzrost ogólnego lub częstego użytku marihuany wśród nastolatków po RML.
Naukowcy uważają, że te odkrycia są zgodne z teorią dostępności: marihuanę rekreacyjną mogą kupić osoby w wieku 21 lat lub starsze.
Nowi użytkownicy to osoby dorosłe, dla których legalność zakupu zwiększyła się najbardziej po RML. Co z tego wynika? Nic złego. Wzrosła dostępność, więc wzrósł równocześnie odsetek palących.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Marihuana nie jest aż tak popularna wśród nastolatków…
Badanie nie wykazało żadnego związku z respondentami w wieku od 18 do 25 lat i pokazało, że nie jest ona dostępna dla młodzieży poniżej 21 roku życia.
Badacze stwierdzili, że celem raportu było „zbadanie związków między wprowadzeniem legalizacji marihuany rekreacyjnej (RML) a zmianami w zażywaniu marihuany, częstym zażywaniem i zaburzeniami związanymi z uzależnieniem od konopi indyjskich w Stanach Zjednoczonych w latach 2008–2016”.
Badacze jasno stwierdzają, że „wyniki tego badania sugerują, że chociaż legalizacja marihuany przyczynia się do osiągnięcia celów sprawiedliwości społecznej, niewielki wzrost po RML wśród respondentów w wieku od 12 do 17 lat oraz częstsze stosowanie wśród osób dorosłych w wieku 26 lat lub starszych w tym badaniu stanowi potencjalnie problem publiczny”.
Zaburzenia dotyczą z reguły ludzi dorosłych a nie dzieci!
Badanie nie wykazało wzrostu częstotliwości częstego lub nawykowego używania marihuany. Liczba osób, które zażywały marihuanę w wieku 12-17 lat, wzrosła z 4,76% w ciągu 12 miesięcy przed RML do 5,28% w następnym roku.
Wśród respondentów w wieku 18-25 lat wzrosła z 12,06% do 14,03%, a dla respondentów w wieku powyżej 26 lat wzrosła z 5,65% do 7,10%. Według badania z 2008 r.
„narażenie na wpływ substancji aktywnych, w młodym wieku, gdy mózg przechodzi znaczny rozwój neurologiczny, może powodować zwiększoną podatność na zaburzenia związane z nadużywaniem i uzależnieniami”.
Z tego względu młodsi mają ograniczony dostęp do marihuany.
Do tej pory 33 stany i Dystrykt Kolumbii wprowadziły przepisy dotyczące marihuany medycznej, a 11 stanów i Dystrykt Kolumbii przeszło legalizację rekreacyjnej marihuany.
Czy jest to dobry kierunek, jeśli chodzi o rozwój prawa? I tak, i nie. Zobaczymy jednak, co przyniesie nam przyszłość.
Źródło: https://internationalhighlife.com/is-heavy-long-term-weed-use-bad-for-you-this-study-says-yes/
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.