Trynidad i Tobago to niewielkie wyspiarskie państwo u wybrzeży Ameryki Południowej. Liczy niewiele ponad milion mieszkańców. Jednak również tam dociera trend rezygnacji z demonizowania i kryminalizacji marihuany.
- Ustawa o dekryminalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany w Trynidadzie i Tobago została zatwierdzona przez krajową Izbę Reprezentantów 11 grudnia.
- Niedawno wprowadzone przepisy zniosą sankcje karne za posiadanie do 30 gramów konopi indyjskich.
- Stała grzywna zostałaby nałożona za posiadanie więcej niż 30, ale mniej niż 60 gramów.
- Nie wpłynęłoby to na status karalności osoby, jeżeli grzywna zostałaby opłacona.
Duże zmiany?
Propozycja zapewniłaby również ścieżkę do zniesienia wcześniejszych wyroków za posiadanie konopi indyjskich i umożliwiłby mieszkańcom uprawę do czterech roślin na użytek osobisty.
Wcześniejsza wersja przepisów określała, że muszą to być rośliny męskie, które nie produkują kwiatów (tym samym nie mają wysokich poziomów THC), ale zostało to zmienione po tym, jak ustawodawcy otrzymali uwagi z konsultacji społecznych.
Przedstawiciele spędzili około ośmiu godzin debatując nad projektem, a jego zatwierdzenie nastąpi po wprowadzeniu szeregu poprawek w komisji. Oczekuje się, że głosowanie w Senacie odbędzie się jeszcze w grudniu.
Nie wszystko jest pewne
Istnieją przepisy, które nie pasują zwolennikom reform. W szczególności chodzi o zapisy, które nakładają nowe kary za posiadanie i dystrybucję innych substancji, takich jak LSD, MDMA czy ketamina.
Ustawa o dekryminalizacji jest częścią pakietu propozycji reform rynku marihuany, które rząd przedstawił parlamentowi w listopadzie.
Kolejny akt prawny, czyli ustawa o kontroli marihuany, legalizuje marihuanę do celów medycznych, badawczych i religijnych oraz ustanawia organ regulacyjny, który zatwierdza licencje dla przedsiębiorstw zajmujących się rynkiem marihuany.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jaki jest status ustawy?
Propozycja ta została również omówiona podczas sesji parlamentu i została skierowana do Wspólnej Specjalnej Komisji, której zadaniem jest dostarczenie raportu na temat projektu do 29 lutego 2020 r., poinformował lokalny dziennikarz Clydeen McDonald.
Premier Keith Rowley i prokurator generalny Faris Al-Rawi opowiadali się za zmianami polityki narkotykowej, argumentując, że legalizacja i dekryminalizacja uwolnią zasoby organów ścigania, będą promować badania nad terapeutycznym potencjałem konopi indyjskich i pozwolą zająć się sprawiedliwością rasową.
Słowa prokuratora generalnego
„Historia marihuany jest zakorzeniona w naszym kraju, a właściwie w naszej kulturze”, powiedział Al-Rawi w swoich uwagach otwierających.
„Konopie z pewnością wywodzą się z kilku tradycji etnicznych, religijnych i kulturowych związanych z Trynidadem i Tobago”.
„Są tacy, którzy mówią legalizować, są tacy, którzy mówią dekryminalizować, są tacy, którzy mówią, żeby w ogóle nic nie robić, i są też tacy, którzy chcą wzmacniać kary”, podsumował. „Nie jest to łatwa droga, ale zdrowy rozsądek mówi nam, że minął już czas, aby upewniać się, że system sądownictwa karnego działa dobrze. Osoby najbardziej zagrożone są narażone na nieuchronność poddania się procesowi, narażone na niebezpieczeństwo posiadania statusu osoby karanej.”
Słowa premiera Keitha Rowley’ego
Premier przyznał natomiast, że trwa debata na temat zakresu, w jakim kraj powinien kontynuować reformy, i powiedział:
„nie jest to sprawa prosta, ale nie należy się jej obawiać”.
„Nie zadowolimy wszystkich tym, co robimy” – powiedział. „Istnieje opinia, która mówi, że nie należy tego robić. Jeśli tego nie zrobimy będzie to błąd, ponieważ jest to już integralna część naszych zachowań społecznych. ”
„Są tacy, którzy mówią, że nie powinniśmy robić nic, są tacy, którzy twierdzą, że nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, powinniśmy po prostu zalegalizować to i pozwolić konopi swobodnie rosnąć. To nie jest pozycja większości. Większość uważa, że powinniśmy dekryminalizować, ale nie powinniśmy zalegalizować. To może się zmienić w przyszłości, nie wiem, ale w tej chwili dekryminalizujemy.”
Sytuacja w regionie
Głosowanie nad wprowadzeniem tych ustaw następuje rok po tym, jak szefowie 19 narodów karaibskich ogłosili, że dokonają przeglądu propozycji reform marihuany.
Od tego czasu kilka krajów regionalnych, takich jak małe państwo St. Kitts, zmieniło przepisy dotyczące marihuany w swoim kraju.
źródło: marijuanamoment.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.