Medyczna marihuana

Przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany

Przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany 7 grudnia 2022Leave a comment
marihuana medyczna - przeciwwskazania

Chciałbyś rozpocząć terapię medycznymi konopiami, jednak nie masz pewności, czy w Twoim przypadku takie leczenie będzie bezpieczne? Oczywiście terapia zawsze rozpoczynana jest dopiero po konsultacji medycznej. Już teraz jednak możesz sprawdzić, jakie są przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany. 

Marihuana medyczna i jej właściwości zdrowotne

Medyczne konopie od lat są przedmiotem badań naukowców. Dzisiaj wiemy już, że mają one wiele pozytywnych właściwości. Co ważne, w wielu krajach na świecie terapia z wykorzystaniem medycznej marihuany cieszy się coraz większym uznaniem zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. 

Jakie są najważniejsze właściwości zdrowotne medycznej marihuany? Jedna z najważniejszych informacji jest taka, że medyczne konopie są bogate w cenne składniki aktywne, takie jak kannabinoidy czy terpeny. Kannabinoidy, między innymi CBD i THC, oddziałują na układ kannabinoidowy, który – jak pokazują badania – jest równie ważny, jak na przykład układ immunologiczny czy pokarmowy. To właśnie układ endokannabinoidowy odpowiada za zachowanie w organizmie stanu homeostazy. Dodatkowo reguluje on nastrój i apetyt, a także odpowiada za uczucie bólu, za jakość snu, a nawet za… nasz wewnętrzny spokój. 

Lista wskazań do stosowania medycznej marihuany stale się wydłuża. Wpływa na to fakt, iż naukowcy stale badają medyczne konopie i udowadniają, że może ona znajdować zastosowanie w przypadku licznych schorzeń. Jednocześnie konopie mogą w pewnym stopniu zminimalizować przykre objawy, towarzyszące chorobom czy będące skutkiem leczenia. 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Medyczna marihuana doskonale sprawdza się w przypadku chorób neurologicznych, onkologicznych, gastrologicznych, ginekologicznych, a także psychiatrycznych. Dodatkowo medyczne konopie stanowią wsparcie dla pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłym bólem, a nawet z bezsennością. To tylko kilka przykładów – choć oczywiście należy mieć świadomość, że decyzję o tym, czy medyczne konopie znajdą zastosowanie w danym przypadku, zawsze podejmuje lekarz. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania marihuany medycznej?

Choć terapie z wykorzystaniem medycznych konopi uznawane są za naturalne i bezpieczne, nie w każdym przypadku można z nich skorzystać. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany. 

Okres ciąży i karmienia piersią

Wśród przeciwwskazań do stosowania medycznych konopi wymienić należy przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią. Niestety, jak dotąd badania nie potwierdziły w 100 procentach tego, że w tym czasie konopie są całkowicie bezpieczne. Nie ma więc pewności, czy zawarte w medycznej marihuanie kannabinoidy czy inne składniki aktywne nie wpłyną w negatywny sposób na dziecko. Jest to jeden z powodów, dla których stosowanie medycznej marihuany w ciąży i w okresie karmienia piersią nie jest zalecane przez lekarzy. W tym miejscu należy podkreślić, że stosowanie wszelkich produktów konopnych, na przykład suplementów CBD, również powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Nadwrażliwość na kannabinoidy

Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania medycznej marihuany jest oczywiście nadwrażliwość na jakikolwiek kannabinoid. To samo dotyczy wszystkich innych leków. Wszelkie alergie czy nadwrażliwość na substancje aktywne w danych lekach całkowicie wykluczają ich stosowanie. Z reguły jednak medyczna marihuana jest całkowicie przyjazna dla organizmu, a jej stosowanie nie powoduje żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko. Należy jednak mieć świadomość, że nadwrażliwość na kannabinoidy jest przeciwwskazaniem do stosowania medycznej marihuany. 

Choroby układu krążenia

Szczególna ostrożność zalecana jest w przypadku osób, które cierpią na choroby układu krążenia. Terapia z wykorzystaniem medycznej marihuany może mieć pewne skutki uboczne, takie jak na przykład tachykardia, co w przypadku tych osób może okazać się szczególnie niebezpieczne. 

Predyspozycje do zaburzeń psychotycznych

Medyczna marihuana nie powinna być stosowana u osób, które mają skłonność do psychoz czy wszelkich zaburzeń psychotycznych. Niestety, stosowanie medycznych konopi u takich osób, szczególnie tych z wyższą zawartością THC, może doprowadzić do powstania stanów psychotycznych, co może być niebezpieczne. Z pewnością więc osoby, które leczą się psychiatrycznie, powinny być szczególnie ostrożne. 

Młody wiek

Badania wskazują, że stosowanie marihuany przez osoby młode może mieć na nie negatywny wpływ. Właśnie dlatego terapię z zastosowaniem medycznych konopi stosunkowo rzadko stosowane są u dzieci czy młodzieży. Nie oznacza to jednak, że terapie takie są wykluczone. Jeśli istnieją wskazania medyczne do zastosowania medycznych konopi i szansa na poprawienie stanu zdrowia czy na zmniejszenie objawów towarzyszących chorobie jest duża, lekarz może rozważyć taką formę leczenia. 

Skłonność do uzależnień

Nie jest tajemnicą, że niektóre osoby mają dużą skłonność do uzależnień. Choć medyczna marihuana uznawana jest za nieuzależniającą, osoby, które są skłonne do uzależnień, powinny zachować szczególną ostrożność. Być może bowiem terapia z wykorzystaniem medycznych konopi nie będzie w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem. 

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Jakie skutki może mieć zastosowanie marihuany medycznej?

Medyczna marihuana uznawana jest za bezpieczną i przyjazną dla organizmu. Dzięki temu może być ona stosowana przez osoby, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia. Nie oznacza to jednak, że medyczne konopie nie powodują żadnych skutków ubocznych. Osoby, które stosują tego typu terapię, powinny zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak na przykład: 

  • zwiększone uczucie niepokoju, 
  • bezsenność, 
  • kołatanie serca, 
  • zaburzenia apetytu, 
  • suchość w ustach,
  • zaburzona zdolność reagowania, 
  • zaburzone postrzeganie. 

Ryzyko wystąpienia zaburzeń postrzegania, jak na przykład silniejsze postrzeganie kolorów, jest nieco większe w przypadku produktów o wyższej zawartości THC. Należy pamiętać, że THC ma działanie psychoaktywne. Właśnie dlatego pacjenci, którzy dopiero rozpoczynają terapię z wykorzystaniem medycznej marihuany, powinni stosować ją w towarzystwie innej osoby. Zapewni to większe bezpieczeństwo na wypadek wystąpienia działań niepożądanych. 

Podsumowanie

Choć medyczne konopie cieszą się dużym uznaniem wśród medyków, w niektórych przypadkach należy zrezygnować z takiej terapii. Wśród przeciwwskazań do stosowania medycznej marihuany wymienić należy przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią, a także nadwrażliwość na jakikolwiek kannabinoid. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób, które cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego czy takich, które cierpią na zaburzenia psychotyczne. Terapia medycznymi konopiami niekoniecznie sprawdzi się też u osób młodych, szczególnie u dzieci czy młodzieży oraz u osób, które mają skłonność do uzależnień. Z reguły jednak medyczne konopie tolerowane są bardzo dobrze, a skutki uboczne terapii występują stosunkowo rzadko. 

Chcesz się dowiedzieć, czy marihuana medyczna jest dla Ciebie? Dowiedz się jak wybrać najlepszą klinikę konopną!

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."