Gospodarka News

Polski Instytut (IWNiRZ) chce rozwijać branżę konopną w Polsce

Polski Instytut (IWNiRZ) chce rozwijać branżę konopną w Polsce 6 listopada 2020Leave a comment
Uprawy konopi

Nasz krajowy Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) uruchomił program mający na celu zwiększenie majątku rolników uprawiających konopie. Jednocześnie obejmuje też rozszerzenie zakresu badań, rozwój i nowe działania biznesowe mające zwiększyć udział kraju na rynkach międzynarodowych.

 • Rolnicy mogą zarobić nawet 15 tysięcy zł na każdy hektar ziemi przeznaczonej pod uprawy konopi.
 • Jednym z wyznaczonych celi instytutu jest zwiększenie popularności branży konopnej w kraju.

Jak konopie mogą pomóc rolnikom?

„Dynamiczny wzrost skali upraw konopi w Polsce to szansa na poprawę sytuacji finansowej polskich rolników, zwłaszcza tych, którzy prowadzą małe przedsiębiorstwa” – powiedział mgr Witold Czeszak, kierownik działu koordynacji badań, controllingu i transferu technologii w IWNiRZ.

W. Czeszak dodał, że IWNiRZ odpowiada na potrzeby światowego rynku konopi przemysłowych. Daje przykład skutecznej komercjalizacji dóbr własności intelektualnej, której strategia została opracowana w instytucie, który obchodzi w tym roku 90-lecie swojego istnienia.

Laboratorium i szklane naczynia
Rolnicy mogą zarobić nawet 15 tysięcy zł na każdy hektar ziemi przeznaczonej pod uprawy konopi

Działanie globalne i lokalne

Pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi IWNiRZ uczestniczy w wielu projektach krajowych i międzynarodowych. Instytut współpracuje z licznymi organizacjami naukowymi na całym świecie oraz prowadzi kompleksowe badania w zakresie pozyskiwania i przetwarzania naturalnych materiałów włóknistych i zielarskich. Obejmuje to rozległe prace badawczo-rozwojowe w zakresie maszyn do zbiorów i technologii przetwarzania dla różnych zastosowań.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Obecnie instytut współpracuje z polskimi rolnikami i innowatorami przy opracowywaniu młocarni i kombajnu do zbioru konopi na materiał siewny oraz świadczy usługi związane ze zbiorami.

Ile może zarobić na konopi polski rolnik?

Dając rolnikom szansę na zarobienie nawet do 15 tysięcy złotych na hektar, zasięg instytutu wśród polskiej społeczności rolniczej wzbudza niemałe zainteresowanie młodego pokolenia rolników i przedsiębiorców. Oni wyraźnie dostrzegają potencjał konopi przemysłowych.

„Jest to dla nich okazja do opracowania rozwiązań przetwórczych, ukierunkowanych na produkcję wszelkiego rodzaju wyrobów gotowych” – powiedział Witold Czeszak.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Mając na celu zwiększenie popularności branży konopnej w Polsce, IWNiRZ pracuje nad przekazaniem wiedzy z zakresu technologii rolniczych i przetwórstwa do polskich przedsiębiorstw. Instytut wspiera lokalne inicjatywy rozwijające infrastrukturę łańcucha wartości – wszystko to ma na celu uklasyfikowanie kraju w czołówce rankingu pod względem upraw i przetwórstwa konopi w Europie.

Liście konopi
Program Polskie Konopie ma na celu umiędzynarodowienie pozycji naszego kraju jako globalnego producenta

Poprawa pozycji na arenie międzynarodowej

Poprzez zwiększanie terenów pól przeznaczonych pod uprawę konopi o 100% rocznie, Program Polskie Konopie ma na celu umiędzynarodowienie pozycji naszego kraju jako globalnego producenta i eksportera upraw nasiennych. Witold Czeszak przewiduje, że większość z tej zwiększonej produkcji nasion będzie eksportowana do USA.

Taka działalność w zakresie rozwoju i sprzedaży nasion jest wysoce obiecująca dla instytutu na arenie międzynarodowej. IWNiRZ rozwija na dużą skalę certyfikowane i elitarne przemysłowe odmiany konopi. Odmiany takie jak Białobrzeskie, Tygra, Henola i Rajan są sprzedawane w kraju, Europie oraz na innych kontynentach.

Najnowsza polska odmiana konopi

Henola jest najnowszą odmianą pochodzącą z instytutu. Jest wynikiem długich badań i była opracowywana przez siedem lat. Odmiana zyskała pozytywne opinie od ekspertów z całego świata. Według Witolda Czeszaka, ich odmiany konopi są uprawiane w aż 41 stanach USA. Zawarcie jednego z największych kontraktów eksportowych w historii kraju na sprzedaż polskich odmian nasion konopi przynosi miliony dolarów zysków.

Polskie laboratoria CBD i tekstylne

Polski Program Konopny to nie tylko nasiona. Instytut posiada również wysokiej jakości laboratoria kannabinoidowe i tekstylne. Oferują one szeroki zakres usług i możliwości przeprowadzania badań.

Oprócz międzynarodowego biznesu nasiennego IWNiRZ działa również jako konsultant w innych krajach, w których oferuje wiedzę z zakresu opracowanych technologii.

„Naszym długoterminowym celem strategicznym jest rozwój Programu Polskich Konopi. Dążymy do tego między innymi poprzez obecność naszych nasion i technologii w wielu nowych krajach. Poszukujemy też nowych partnerów na całym świecie” – powiedział W. Czeszak.

źródło: https://hemptoday.net

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."