Ustawa o rozwoju konopi na Sardynii została jednogłośnie zatwierdzona. Chodzi o to, aby skoncentrować się na uprawie tego kwiatu i stawić czoła wyzwaniom przyszłości dla sektorów rolnictwa i zrównoważonej ekonomii w ogóle.
- Tekst łączy dwa projekty ustaw: nr 226 przedstawiony przez Partię Akcji Sardyńskiej (pierwszy sygnatariusz Piero Maieli) i nr 228 przedstawiony przez Movimento 5 Stelle (pierwszy sygnatariusz Alessandro Solinas). Jego celem jest promowanie łańcucha dostaw przemysłu rolno-przemysłowego i rolno-spożywczego konopi siewnych, ze szczególnym uwzględnieniem ich uprawy i przetwarzania na terytorium regionu.
- Uwaga zostanie zwrócona na strategiczną rolę konopi w rekultywacji zanieczyszczonych terenów, w przeciwdziałaniu niestabilności hydrogeologicznej, w budownictwie ekologicznym i bioenergii. W rzeczywistości na Sardynii, na poziomie regionalnym, również zrealizowano projekt mający na celu zbadanie właściwości konopi w tym sektorze.
Konopie we Włoszech
Uprawa konopi siewnych we Włoszech jest legalna od stycznia 2017 r., kiedy to weszła w życie włoska ustawa nr 242/2016 promująca uprawę konopi i ich zastosowania przemysłowe, co doprowadziło do ożywienia sektora, w którym ponad 800 gospodarstw uprawia 4 tys. hektarów (ha) jako alternatywę dla pszenicy durum. Około 80% włoskiej produkcji konopi przeznacza się na potrzeby przemysłu spożywczego. Pozostałe 20% trafia do sektora budownictwa ekologicznego, kosmetycznego i nutraceutycznego. W dniu 15 stycznia 2020 r. włoskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało w Dzienniku Urzędowym rozporządzenie określające maksymalny dopuszczalny poziom zawartości THC w żywności konopnej na 2 miligramy/kilogram w przypadku nasion konopi, mąki z nasion konopi i suplementów zawierających składniki pochodzące z konopi oraz 5 miligramów/kilogram w przypadku oleju z nasion konopi.
Konopie indyjskie we Włoszech są legalne tylko do celów medycznych i przemysłowych, choć podlegają ścisłej reglamentacji, natomiast ich używanie do celów rekreacyjnych jest zdekryminalizowane. W szczególności posiadanie niewielkich ilości marihuany na własny użytek jest wykroczeniem i podlega karze grzywny, a także karze zawieszenia dokumentów osobistych (np. paszportów i praw jazdy). Niemniej jednak nieautoryzowana sprzedaż produktów związanych z konopiami indyjskimi jest nielegalna i podlega karze pozbawienia wolności, podobnie jak nielicencjonowana uprawa konopi indyjskich, chociaż ostatnie sprawy sądowe skutecznie ugruntowały legalność uprawy konopi indyjskich w niewielkich ilościach i wyłącznie na własny użytek. Licencjonowana uprawa konopi indyjskich do celów medycznych i przemysłowych wymaga stosowania certyfikowanych nasion, jednak nie ma potrzeby uzyskiwania zezwolenia na uprawę certyfikowanych nasion o minimalnej zawartości związków psychoaktywnych (tzw. marihuana light).
Kultura konopi indyjskich na Sardynii
Powinieneś wiedzieć, że marihuana i haszysz są nielegalne na Sardynii, we Włoszech. Mimo to ludzie tam żyjący uwielbiają używać marihuany, więc nietrudno znaleźć dilerów lub innych palaczy w mieście. Policjanci są bardzo spokojni i nie będą przeszkadzać, jeśli ktoś będzie palić w spokoju i nie będzie robić scen.
Jeśli ktoś ma powyżej 18 lat, to może mieć przy sobie od 10 do nawet 60 gramów marihuany, a policjanci nie będą raczej robić problemów.
Znaleźć tam można także punkty sprzedaży marihuany medycznej, z której korzysta wiele osób. Oczywiście, potrzebna jest do tego recepta od lekarza!
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Zmiany na wyspie
„Jest to doskonały cel” – podkreśla w rozmowie z Canapaindustriale.it Piero Manzanares , prezes Stowarzyszenia Producentów Konopi na Sardynii – „Jest to ustawa, która różni się od 242 (krajowej ustawy o konopiach, red.), ponieważ na przykład na Sardynii będzie istniał obowiązek zgłaszania zasiewów. Będzie ona wykorzystywana do kontroli upraw, a także do ułatwienia kontroli policyjnych. Powstanie baza danych, w której wszyscy będą informować o uprawach konopi, które będzie można rozróżniać według nasion, włókien lub kwiatów, ponieważ mówi się także o kwiatostanach, a policja będzie o tym automatycznie informowana. W związku z tym, podobnie jak to ma miejsce w przypadku produkcji mleka, będą prowadzone kontrole. Zostanie również utworzony stół techniczny, który będzie szukał rozwiązań i ewentualnie tworzył przepisy dotyczące produkcji. Ważne jest to, że temat został podjęty, co do tej pory nie miało miejsca. Do dziś działali prokuratorzy, np. z Cagliari.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.