News Rekreacja

Malawi legalizuje konopie do użytku medycznego i przemysłowego

Malawi legalizuje konopie do użytku medycznego i przemysłowego 10 kwietnia 2020Leave a comment
Widok z lotu ptaka na ludzi nurkujących w morzu

Władze Malawi pokładają w konopiach wielkie nadzieje. Chcą czerpać zyski z coraz bardziej dochodowej branży konopnej.

 • Malawi czerpało znaczne zyski z upraw tytoniu, jednak wraz z zmniejszaniem się rynku tytoniowego władze zaczęły zwracać uwagę na konopie.
 • Zdecydowano się zalegalizować w tym kraju przemysłowe i medyczne wykorzystanie konopi.
 • Marihuana nadal pozostaje nielegalna, zaś nielegalne plantacje były są i będą wysoko karane.

Konopie alternatywą dla tytoniu

Wraz z uchwaleniem ustawy przez parlament, uprawa konopi w celach leczniczych i przemysłowych została zalegalizowana. W obliczu spadku eksportu tytoniu, który był dla tego afrykańskiego kraju głównym towarem eksportowym, wynikającego z sukcesów kampanii antynikotynowych na całym świecie, rząd Malawi szuka alternatyw.

Legalizacja tej rośliny przyczyni się do wzrostu gospodarczego oraz dywersyfikacji gospodarki, zwiększy również eksport, szczególnie w czasach, gdy rynek tytoniowy się kurczy” – powiedział minister rolnictwa Kondwani Nankhumwa.

Dzikie drzewa na tle gór
Uprawa konopi w Malawi w celach leczniczych i przemysłowych została zalegalizowana

Szczegóły dotyczące ustawy

Ustawa legalizuje uprawę konopi indyjskich do produkcji leków i włókna konopnego. Rekreacyjne używanie konopi pozostaje niezgodne z prawem. Ustanawia ona również krajowy organ regulacyjny ds. konopi indyjskich.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Będzie on wydawał licencje na uprawę, przetwarzanie, dystrybucję i eksport upraw. Agencja wyda również zezwolenia na prowadzenie badań naukowych nad konopiami indyjskimi.

Długa historia ruchu legalizacyjnego w Malawi

Zgodnie ze słowami Paliani Chinguwo, który od dziesięcioleci opowiada się za legalizacją marihuany w Malawi, ruch dążący do legalizacji ma długą historię:

„Ruch ten pochodzi z lat 1992–93 kiedy, podczas okresu przejściowego między systemem jednopartyjnym a obecnym, Rastafarianie zaczęli pojawiać się publicznie. Promowali oni ogromne korzyści płynące z marihuany i zachęcali do legalizacji”, powiedział Chinguwo dla Associated Press.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Surowe kary za nielicencjonowane uprawy konopi

Nielicencjonowana uprawa, dystrybucja i przetwarzanie marihuany nadal będą nielegalne i będą podlegały surowym karom, w tym karom pozbawienia wolności do 25 lat i grzywnie w wysokości prawie 70 000 USD. W mieście Nkhotakota policja spaliła ostatnio trzy tony marihuany skonfiskowanej w ubiegłym roku dealerom.

Jezioro Malawi
Nielicencjonowana uprawa marihuany nadal będzie nielegalna

Jak wygląda sytuacja w oczach policji?

„Nielegalnie uprawy konopi w odległych częściach Malawi oraz jej przemyt jest stałym elementem Malawijskiego krajobrazu. Część skonfiskowanej konopi gromadzi się w policyjnych magazynach. Jest jej na tyle dużo, że konieczne jest spalenie, aby zwolnić miejsce”, powiedział rzecznik policji Nkhotakota, Williams Kaponda.

Przygotowania rządu Malawi do legalizacji konopi

Siedem lat temu rząd Malawi zezwolił dwóm firmom na przeprowadzenie badań naukowych nad uprawą konopi indyjskich do zastosowań medycznych i przemysłowych.

W tym samym czasie powstało Malawijskie Stowarzyszenie Konopi. Jego głównym celem jest współpraca z rządem przy tworzeniu polityki i przepisów dotyczących konopi indyjskich.

Pozytywne przyjęcie ustawy o konopi

Chauncy Jere, rzecznik stowarzyszenia i dyrektor Ikaros Africa jednej z firm upoważnionych do prowadzenia badań nad konopiami, pochwalił uchwalenie ustawy:

„Bardzo się cieszymy, że w końcu podejmujemy właściwe kroki, aby rozwijać gospodarkę naszego kraju” – powiedział Jere. „Nie można zaprzeczyć, że przemysł konopny jest bardzo dochodowy, zaś popyt na nią jest ogromny”.

Malawi dołącza więc do grona narodów afrykańskich, które dokonały zmian w polityce dotyczącej konopi indyjskich, czyli m.in. Afryki Południowej, Zimbabwe, Lesotho i Zambii.

źródło: hightimes.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."