Gospodarka Nauka News

Izrael zatwierdza możliwość eksportu konopi

Izrael zatwierdza możliwość eksportu konopi 14 stycznia 2020Leave a comment
Flaga izraelska na maszcie

Po prawie roku oczekiwania na decyzję, rząd Izraela w końcu zezwolił na eksport konopi indyjskich z kraju. Izrael to kraj, który w sposób szczególny dołożył swoją cegiełkę do badań nad medycznym zastosowaniem marihuany.

  • Izrael to jeden z liderów światowego przemysłu konopnego;
  • Kraj ten spodziewa się zarobić 1 miliard szekli, czyli 273 miliony dolarów, na sprzedaży marihuany medycznej na eksport;

Co trwało tak długo?

Mimo, że rząd zatwierdził wywóz konopi indyjskich już w styczniu 2019 roku, w związku z realizacją decyzji pojawiły się opóźnienia z powodu ostatnich miesięcy, które obfitowały w zawirowania polityczne w tym kraju.

Niemniej eksperci uważają, że w grę wchodzi coś więcej niż tylko polityczna blokada.

Doniesiono, że opóźnienie spowodowane było częściowo przez prezydenta USA Donalda Trumpa, który zwrócił się do izraelskiego premiera Benjamina Netanyahu, swojego bliskiego przyjaciela, o powstrzymanie eksportu konopi indyjskich z Izraela.

Bez względu na powód opóźnień, można powiedzieć jedno. Pomysł, który powstał za czasu administracji Obamy, stał się rzeczywistością wiele lat później.

Mężczyzna czytający książkę leżąc na morskiej wodzie
Izrael odgrywa kluczową rolę w branży marihuany.

Jaki jest związek między Izraelem a marihuaną?

Izrael od dawna odgrywa kluczową rolę w branży konopi indyjskich.

W rzeczywistości sami tylko izraelscy naukowcy Raphael Mechoulam i Yehiel Gaoni odkryli, wyodrębnili i zsyntetyzowali wiele kannabinoidów; przede wszystkim THC i CBD – najbardziej popularne i powszechnie stosowane składniki konopi indyjskich.

Izraelskie firmy są także uznawane za wynalazców Syqe Inhaler, pierwszego waporyzatora do konopi z licznikiem, zapewniającego standaryzowane leczenie farmaceutyczne oparte na konopiach.

Syqe waporyzator medyczny z licznikiem
Syqe waporyzator medyczny z licznikiem.

Ostatnie, ale nie najmniej ważne, są badania nad używaniem marihuany w leczeniu raka, przeprowadzone w Tel Aviv Cancer Biology Research Center. Badania te są bardzo obiecujące.

Kto jest jednym z kluczowych graczy na izraelskim rynku konopi indyjskich?

Tress Capital, amerykański fundusz, jest jedną z firm, które pokładają duże nadzieje w izraelskim przemyśle konopi indyjskich.

Firma inwestuje w CannaTech – skupiający się na konopiach i technologiach – od sześciu lat z rzędu, a ostatnio zainwestował w iCAN – izraelską firmę akceleracyjną i usługową, która inwestuje w produkty i rozwiązania związane z konopiami indyjskimi.

MedReleaf, będący własnością kanadyjskiego giganta Aurora Cannabis, ma wyłączne partnerstwo z izraelską firmą konopną Tikun Olam.

Firma podpisała również umowę licencyjną na wyłączność z iaso Corporation z San Juan na uprawę swoich odmian i dystrybucję produktów Tikun Olam.

Kanabo Research, izraelska firma zajmująca się konopiami indyjskimi, została kupiona przez Spinnaker Opportunities i oczekuje się, że wejdzie na giełdę na głównym londyńskim rynku akcji podczas pierwszego notowania spółki konopnej na londyńskiej giełdzie.

To nie wszystko: marihuana wchodzi też na izraelską giełdę. Giełda Papierów Wartościowych w Tel Awiwie liczy również około 30 firm związanych z konopiami indyjskimi.

Architektura Jerozolimy
Izrael jest pionierem badań nad marihuaną oraz krajem, który jako pierwszy stworzył waporyzator do leczniczych konopi indyjskich.

Co przyniesie przyszłość dla izraelskiej marihuany?

Pomimo zgody rządu analitycy są sceptyczni co do przyszłości eksportu marihuany przez Izrael.

Wciąż pozostaje wiele przeszkód do pokonania, szczególnie jeśli chodzi o spełnienie surowej certyfikacji i kontroli w krajach europejskich – głównych potencjalnych nabywców marihuany medycznej produkowanej w Izraelu.

Eksperci szacują, że spełnienie wszystkich przepisów zajmie miesiące, a Izrael będzie mógł wtedy wreszcie sprzedawać swoje produkty zagranicą.

źródło: 420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *