Medycyna News

Konsekwencje stosowania marihuany podczas ciąży

Konsekwencje stosowania marihuany podczas ciąży 23 kwietnia 2021Leave a comment
Kobieta w ciąży

Grupa izraelskich naukowców opublikowała wyniki badań, które wskazują, że marihuana może być pomocna w radzeniu sobie z intensywnymi wymiotami (hyperemesis gravidarum), które często towarzyszą kobietom w pierwszych miesiącach ciąży. Autorami badania są Gideon Koren i Rana Cohen, a badanie zostało opublikowane na łamach Journal of Cannabis Research.

Kobiety, które wzięły udział w badaniu stwierdziły, że marihuana była pomocna w zmniejszeniu lub zapobieganiu wymiotom. Działanie inhalacji małych ilości marihuany trwało 2-4 godziny, a następnie kobiety dawkowały ją ponownie, używając w sumie 1-2 gramów dziennie.

Autorzy podkreślają, że nie udowodnili, że marihuana jest bezpieczna w czasie ciąży, ale ich praca podkreśla potencjał wykorzystania marihuany bogatej w THC w leczeniu uciążliwych wymiotów.

Konopie indyjskie
Marihuana była pomocna w zmniejszeniu lub zapobieganiu wymiotom

Badanie dr Stacey Kerr nad wpływem marihuany na przebieg ciąży

Większość kobiet, która stosowały konopie podczas ciąży, decydowała się na ten krok, aby poradzić sobie z porannymi nudnościami oraz w celu złagodzenia stresu, jaki towarzyszył im podczas ciąży.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Warto zwrócić uwagę na układ endokannabinoidowy i kluczową rolę, jaką odgrywa w tworzeniu nowego życia. Okazuje się, że  endokannabinoidy, które tworzymy w naszym organizmie, są niezbędne do zapłodnienia, wzrostu płodu i przeżycia noworodka.

Implantacja zarodka do macicy wymaga tymczasowego i zlokalizowanego obniżenia poziomu jednego z najbardziej powszechnych endokannabinoidów obecnych w mózgu – anandamidu. Układ endokannabinoidowy jest odpowiedzialny za rozwój neuronów przez regulację różnicowania się komórek macierzystych w neurony oraz poprzez kontrolę migracji aksonów i synaptogenezy (tworzenie właściwych połączeń).

Anandamid chroni rozwijający się mózg przed naturalnie występującą, wywołaną urazem, utratą neuronów. Aktywacja receptorów CB1 w mózgu noworodka inicjuje u noworodka odruch ssania.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Czy marihuana może przyspieszyć poród?

Dr. Kerr zauważyła, że jest to praktyka dosyć często stosowana w Stanach. Doktor mówi o tym, że efekty były bardzo zróżnicowane – niektórym kobietom udało się pomóc, jednak były przypadki, w których zastosowanie marihuany powstrzymało poród.

Dlatego doktor Kerr podkreśla, że stosowanie marihuany w kontekście porodu jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od konkretnego organizmu kobiety.

Jak THC może wpłynąć na rozwój mózgu dziecka?

Badania opublikowane w 2011 roku wykazały, że THC zakłóca naturalną, wysoce wydajną komunikację endokannabinoidową w mózgu płodu. Receptory CB1 w mózgu są integralną częścią rozwoju ścieżek neuronowych u rozwijającego się płodu.

Badanie wykazało, że THC, jeżeli jest obecne, wiąże się raczej z tymi receptorami niż z endokannabinoidami. Naukowcy przebadali mózgi i doszli do wniosku, że kiedy THC było obecne w mózgu, jest w nim mniej naturalnie występującego białka o nazwie SCG10 0 białka, które reguluje rozwój neuronów.

Autorzy wysunęli hipotezę, że spadek SCG10 może powodować nieprawidłowy rozwój neuronów, zarówno pod względem struktury, jak i kierunku. To badanie ukazuje, że THC

„wiąże się w trwały sposób z receptorami z rodziny kannabinoidów”.

Stopy noworodka
Posiadanie zwiększonego ryzyka dla schizofrenii nie jest powiązane z używaniem marihuany

Marihuana w ciąży a choroby psychiczne dzieci

Uniwersytet Harvarda i Boston VA przyjrzały się tej kwestii. Przeprowadzono badania, które miały na celu odpowiedzenie na pytanie

„Czy rodzinne ryzyko zachorowania na schizofrenię jest kluczowym czynnikiem leżącym u podstaw związku między rozwojem schizofrenii u nastolatków palących marihuanę?”

Naukowcy przyjrzeli się 282 osobom z obszarów metropolitalnych Nowego Jorku i Bostonu. Zebrali informacje o 1 168 krewnych pierwszego stopnia i łącznie – 4 291 krewnym. Zebrali informacje na temat używania marihuany oraz historii rodziny w zakresie schizofrenii, choroby dwubiegunowej, depresji i nadużywania narkotyków.

Odkryli, że skłonność do depresji i zaburzeń dwubiegunowych była zależna od historii rodzinnej tych zaburzeń. Ich wniosek:

„Posiadanie zwiększonego ryzyka rodzinnego dla schizofrenii jest podstawą schizofrenii dla narażonych osób. Nie jest to jednak powiązane z używaniem marihuany”.

Źródła:

https://www.projectcbd.org

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."