Medycyna News

Konopie ułatwiają walkę z uzależnieniem od innych substancji psychoaktywnych

Konopie ułatwiają walkę z uzależnieniem od innych substancji psychoaktywnych 3 listopada 2022Leave a comment
uzaleznienie - leczenie uzaleznienia marihuana

Na ten moment powszechnie wiadomo, że konopie mają wiele potencjalnie korzystnych właściwości. Ta kontrowersyjna i niegdyś całkowicie nielegalna roślina, zyskała szerszą akceptację w ciągu kilku lat od czasu dekryminalizacji marihuany w Oregonie w 1973 roku. Na początku 2020 roku w Stanach Zjednoczonych rekreacyjna marihuana była już legalna w konsumpcji i zakupie przez osoby dorosłe w 11 stanach oraz w stolicy kraju. Na ten moment z kolei Kanada i Australia również zalegalizowały konopie. Co ciekawe, z badań wynika, że THC i CBD mogą niezwykle pomagać w przypadku walki z uzależnieniami. Czy dawny narkotyk może pomagać w odstawianiu substancji psychoaktywnych? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Co oznaczała legalizacja w Stanach Zjednoczonych?

Reforma marihuany niesie ze sobą wiele korzyści dla rządów stanowych, osób prywatnych i ogólnego zdrowia publicznego. Na przykład złagodzone prawo dotyczące marihuany daje naukowcom większe możliwości badań nad działaniem tej rośliny, które może być bardzo różne u różnych osób. Niektórzy ludzie lubią odmiany marihuany, które sprzyjają relaksowi, podczas gdy inni wolą bardziej pobudzające działanie. Najważniejsze jednak jest to, że wskazuje się na właściwości konopi indyjskich pozwalające walczyć z innymi uzależnieniami.

Konopie indyjskie w leczeniu uzależnień od substancji psychoaktywnych

W praktyce pozwala ona zastąpić uzależniające leki, takie jak Vicodin czy Adderall. Co więcej, znaczna liczba dowodów wskazuje na to, że konopie indyjskie mogą być korzystne podczas detoksu i odwyku narkotykowego. Niejednokrotnie obecnie prowadzi się testy pozwalające w czasie odwyku od substancji psychoaktywnych zmniejszać lęk u niektórych pacjentów z pomocą THC i CBD.

Czy konopie są bezpieczniejsze niż inne substancje psychoaktywne? 

W większości przypadków kluczem do sukcesu jest całkowita abstynencja od wszystkich tego typu substancji. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich rozważa stosowanie konopi indyjskich w procesie zdrowienia z uzależnienia od substancji psychoaktywnych, to należy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwszą są aspekty prawne i karne, a reszta to zawsze będzie poniekąd zamiana jednego uzależnienia na drugie. Tutaj jednak konopie, a w szczególności CBD, nie posiadają tak dużego ryzyka.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Konopie już dawno przestały być postrzegane w kategorii narkotyków

Po dziesięcioleciach piętnowania i karania za posiadanie konopi w USA, THC przeżywa obecnie swoistą rewolucję. Legalizacja do celów rekreacyjnych to dopiero początek, ponieważ marihuana wreszcie zaczyna zrzucać z siebie długo utrzymywaną, złą reputację. Wiele stanów zalegalizowało marihuanę do celów medycznych, a obecnie konopie ta zachowały status leku z listy 1’ według FDA. Leki z tej listy to takie, które „nie mają udowodnionych korzyści medycznych”.

Do czego wykorzystuje się konopie?

Konopie indyjskie są przepisywane w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera, padaczka, zaburzenia odżywiania i bezsenność. Badania wskazują ponadto, że konopie indyjskie mogą pomóc w zwalczaniu zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. W rzeczywistości, zamiast służyć jako katalizator do dalszego używania substancji, marihuana może być raczej „narkotykiem na wyjście”. Potrzebne są jednak dodatkowe badania nad skutecznością stosowania konopi indyjskich w leczeniu uzależnień.

THC jest nadal psychoaktywne i trzeba na to uważać

Należy pamiętać, że pomimo korzyści zdrowotnych marihuana jest nadal substancją wpływającą na percepcję. Dla wielu zdrowiejących uzależnionych i alkoholików zażywanie jakichkolwiek narkotyków jest oznaką powrotu do nałogu. Ci wykorzystujący konopie jako narzędzia, mogą spotkać się z dość dużą krytyką ze strony osób, którzy uważają ją po prostu za kolejny narkotyk. Pamiętaj, że to, co sprawdza się w przypadku jednego uzależnionego, może nie być pomocne wobec wszystkich. Konopie mają potencjał w procesie odwyku od substancji psychoaktywnych, ale mogą również działać w przeciwną stronę.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Konopie mogą znacznie zredukować stany lękowe wskutek odstawienia

Tutaj zaburzenia lękowe są uważane za jedne z najłatwiejszych do leczenia. To dobra wiadomość dla 40 milionów dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych, żyjących z zaburzeniami lękowymi, które są najczęstszą formą choroby psychicznej w kraju. Lęk objawia się na wiele sposobów i może prowadzić do przyspieszonego bicia serca, niepokoju, problemów ze snem, a nawet ataków paniki. W zależności od stopnia nasilenia lęku, stan ten może być wyniszczający. 

Podobnie jak w przypadku leczenia uzależnień, leczenie zaburzeń lękowych polega zazwyczaj na połączeniu terapii grupowej i kuracji farmakologicznej. Jeśli jednak pacjent przejawia tendencję do bardziej naturalnego podejścia do swojej rekonwalescencji, dobra wiadomość jest taka, że istnieją alternatywy dla leków na receptę. Konopie w tym względzie są bardzo cenione.

Konopie indyjskie jako alternatywa dla leków farmakologicznych

Na początek preparaty na bazie konopi mogą być odpowiednim zamiennikiem dla różnych leków, takich jak np. benzodiazepiny czy Ativan. Obie te substancje stosowane są w leczeniu bezsenności i zaburzeń napadowych, które mogą być alternatywnie leczone konopiami indyjskimi oraz ich pochodnymi. Niektórzy pracownicy służby zdrowia proponują nawet, aby konopie indyjskie zastąpiły uzależniające środki z grupy zawierającej benzole, które też uzależniają. W procesie leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych stosowanie opioidów jest powszechne, ale nielogiczne. Marihuana i konopie są bezpieczniejszą opcją i mile widzianym dodatkiem do dostępnych opcji dla zdrowiejących uzależnionych.

Konopie ułatwiają pokonywanie przeszkód związanych z uzależnieniami

Niestety, uzależnienia nie da się wyleczyć w 100% Pomyślne ukończenie programu leczenia uzależnienia od substancji psychoaktywnych może pozytywnie wpłynąć na relacje osobiste i poprowadzić nową drogą. W praktyce jednak do końca życia pozostaje się osobą uzależnioną. W takiej sytuacji konopie mogą ograniczyć w pewnym stopniu ryzyko powrotu do danego nałogu.

Z czego wynika występowanie uzależnień?

Czy używanie substancji jest wynikiem na przykład nieleczonych zaburzeń psychicznych? Niestety nie ma spójnej odpowiedzi na to pytanie. Powody pozostają niezwykle zróżnicowane w praktyce. Jak podają źródła, nadużywanie substancji często współwystępuje z chorobami depresyjnymi i zaburzeniami lękowymi, z których każde musi być rozpatrywane indywidualnie podczas procesu zdrowienia.

Czy konopie to rozwiązanie problemów z uzależnieniami?

Pamiętaj, że jeśli żyjesz z uzależnieniem, to wyzdrowienie jest możliwe, z konopiami indyjskimi lub bez nich. Przede wszystkim to Ty masz się zmienić, a nie liczyć, że konopie Cię cudownie wyleczą. Marihuana ma obiecujące zastosowanie w procesie odwyku, ale to nie lek.  Oprócz tego obecna klasyfikacja konopi indyjskich oznacza również, że znaczna część studentów medycyny nie jest przygotowana do przepisywania recept. Sprawia to, że pacjenci muszą sami wypełnić lukę w wiedzy i niestety brać na siebie odpowiedzialność za pewne błędy. 

Źródło: https://cannabismagazine.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."