Medyczna marihuana News

Konopie jako sposób na uzupełnienie innych terapii okiem polskich lekarzy

Konopie jako sposób na uzupełnienie innych terapii okiem polskich lekarzy 30 maja 2022Leave a comment

W przypadku leczenia bólu lekarze wskazują, że konieczne jest podejście interdyscyplinarne. Problemy tego typu z reguły nie są spowodowane wyłącznie jedną dolegliwością, a kilkoma różnymi. Często również stanowią wynik tzw. nawarstwiania się mikrourazów, co jest zresztą bardzo popularną diagnozą m.in. w świecie sportu. Właśnie dlatego z takimi pacjentami pracują różni lekarze. Ciało potrafi przykładowo reagować fizycznym bólem przy chorobach neurologicznych bądź nawet w niektórych przypadkach psychicznych. Czy konopie mogą być wsparciem w takich przypadkach? 

W jaki sposób działają kliniki specjalizujące się w leczeniu bólu?

W zasadzie jest to dość nowa inicjatywa w medycynie, która przybiera różne formy. Przykładowa poradnia tego typu zwykle składa się z fizjoterapeutów wyspecjalizowanych np. w dolegliwościach kręgosłupa. Bardziej specjalistyczne kliniki z kolei skupiają w swoich zespołach również neurologów, chirurgów, ekspertów zabiegowych, anestezjologów, psychiatrów, reumatologów i wielu innych lekarzy z różnych dziedzin. Dzięki temu możliwa jest analiza potrzeb i schorzenia danej osoby z praktycznie każdej strony. Takie podejście jest konieczne, gdyż do klinik leczenia bólu przychodzą pacjenci cierpiący na:

  • RZS,
  • bóle fantomowe,
  • endometriozę,
  • ból pourazowy,
  • bóle pooperacyjne,
  • stwardnienie rozsiane,
  • klasterowe bóle głowy, 
  • migreny, 
  • dyskopatię, 
  • zapalenia stawów, 
  • wiele innych.

Klasyfikacja ICD-11 – czym jest ból okiem lekarzy?

W zasadzie jest to zjawisko definiowane jako nieprzyjemne i możliwie nawet wykluczające normalne funkcjonowanie czuciowe i emocjonalne. Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Bólem (IASP) wskazuje, że ból może wiązać się z faktycznym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Zgodnie z tą definicją bólem przewlekłym jest taki, który utrzymuje się w ciągu co najmniej 3 miesięcy w sposób regularny lub nawraca się na przestrzeni właśnie takiego okresu. ICD-11 to nowa klasyfikacja wprowadzona przez WHO, w której ból przewlekły został oznaczony numerem MG30.X. Kolejne liczby oznaczone literą “X” odnoszą się do różnych jego rodzajów. Klasyfikacja powstała na bazie danych z ekstensywnych badań IASP prowadzonych przez okres sześciu lat. 

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Nowa klasyfikacja w praktyce

ICD-11 jest pierwszą tego typu klasyfikacją chorób, która wskazuje, że przyczyną bólu mogą być również kwestie psychiczne. Jak dotąd lekarze podchodzili m.in. do pacjentek paternalistycznie i nie przyjmowali do wiadomości, że fizyczne bodźce mogą mieć osadzenie w chorobie natury psychicznej lub nerwowej. Przewlekły ból nie był traktowany jako dolegliwość sama w sobie. Stanowił raczej dodatek wynikający z innego schorzenia albo sygnał organizmu o np. wspomnianym uszkodzeniu tkanek. Leczono choroby, a nie sam ból, który postrzegano jako objaw. Brak terapii samego bólu sprowadza się z kolei do często przedłużającej się diagnostyki i wiąże się z niepotrzebnym cierpieniem. Obecnie do przewlekłego bólu specjaliści podchodzą w sposób subiektywny i dopasowują w pewnym stopniu środki zaradcze indywidualnie do danego pacjenta. Wynika to m.in. z tego, że ludzie w sposób odmienny postrzegają ból i mogą mieć inne progi jego odczuwania. Czasami bólu nie da się też wyleczyć, a środki farmakologiczne mogą być wyniszczające. Tutaj zasugerowano więc, że rozwiązaniem długofalowym mogą być częściowo konopie, które nie obciążają w tak mocnym stopniu organizmu pacjenta.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Psychologiczny aspekt terapii przy przewlekłym bólu

Ból ma ogromny wpływ na psychikę. Może stać się z czasem przyczyną stanów lękowych, a nawet depresji. Przewlekły ból powoduje: frustrację, poczucie osamotnienia, uczucie bezradności i stres. Większość pacjentów w takim stanie nie ma poczucia realizacji siebie na płaszczyźnie społecznej, zawodowej czy rodzinnej. W zasadzie ból uniemożliwia często normalne funkcjonowanie i skutkuje wykluczeniem. Brak terapii powoduje, że pacjent nie zaspokaja swoich podstawowych potrzeb.

Niezwykle ważne jest, aby w klinice leczenia bólu pracował specjalista, który zadba o zdrowie nie tylko fizyczne, ograniczy bodźce płynące z poszczególnych receptorów, ale również zaopiekuje się daną osobą pod kątem jej komfortu psychicznego.

Jakie metody leczenia bólu stosowane są w praktyce?

Poza standardowym leczeniem farmakologicznym lub manualnym, zastosowanie znajdują metody pochodzenia naturalnego. Medyczna marihuana w leczeniu bólu niesie za sobą zdecydowanie mniej skutków ubocznych niż np. opioidy czy morfina. Wskazuje się, że pacjenci stosujący mocne leki są w stanie zmniejszać ich dawki lub nawet je odstawić, jeśli zostaje zastosowana kuracja z wykorzystaniem fito-kannabinoidów.  W raporcie naukowym z lat 2015-2019 podsumowującym sposoby zastosowania medycznej marihuany wskazuje się, że układ endokannabinoidowy (ECS) odgrywa znaczącą rolę w regulacji funkcjonowania obwodowego i centralnego układu nerwowego. ESC wycisza sygnały bólowe i ogranicza reakcje immunologiczne czy stany zapalne. Endokannabinoidy pozwalają wyciszyć się i zregenerować.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."