Gospodarka News Prawo

Jak z kłopotami finansowymi radzą sobie firmy konopne w USA?

Jak z kłopotami finansowymi radzą sobie firmy konopne w USA? 23 stycznia 2020Leave a comment
Monety i długopisy

Ponieważ marihuana jest w USA nielegalna na poziomie federalnym, finansowo zagrożone firmy związane z konopiami indyjskimi znajdują się między młotem a kowadłem, gdy szukają ucieczki od wierzycieli.

Nawet firmom, które nie mają bezpośredniego związku z konopiami indyjskimi trudno jest skorzystać z federalnej procedury reorganizacji bankructwa zapewnianej przez Program Powierniczy USA, który jest częścią Departamentu Sprawiedliwości.

Według agencji Program Powierniczy w ostatnim czasie wzmógł wysiłki na polu egzekwowania federalnych przepisów dotyczących konopi indyjskich w przypadkach, które odnoszą się one do spraw związanych z bankructwem osobistym i biznesowym.

Dane agencji pokazują 88 działań związanych z egzekwowaniem prawa na tym polu od roku 2010, z czego 53 (lub 60%) miało miejsce w 2017 i 2018 r. Ponad 50% tych działań dotyczyło spraw w Kalifornii, Kolorado i Oregonie.

Światełko nadziei dla firm konopnych niezajmujących się bezpośrednio marihuaną powstało dzięki niedawnej opinii federalnego sądu apelacyjnego, ale tylko w niewielkim stopniu.

„Myślę, że bankructwo federalne w większości nie wchodzi w grę” –

powiedziała Laura Coordes, profesor prawa na Uniwersytecie Stanowym Arizony.

Kobieta trzymająca monetę
Do 2025 rynek konopny w USA może być wart 85,6 miliardy dolarów!

Plusy i minusy interwencjonizmu państwowego

Federalna ochrona przed bankructwem nie jest opcją dla każdego z amerykańskich przedsiębiorców konopnych, nie stanowi również rozwiązania dla większości firm pomocniczych, biorąc pod uwagę fakt, że marihuana pozostaje nielegalna na mocy prawa federalnego.

Jednak firmy konopne w USA mają inne możliwości finansowe na ożywienie działalności lub sprzedaż aktywów. Jedna z nich polega na tym, że:

  • Odbiorca wyznaczony przez sąd stanowy lub prywatny specjalista ds. reorganizacji tymczasowo zarządzają działalnością firmy do czasu sprzedaży aktywów lub uzyskania przez spółkę lepszych warunków finansowych.
  • Taki proces może być kosztowny, gdyż może wynosić 25 000 dolarów miesięcznie lub nawet więcej.
  • W przypadku małej firmy związanej z marihuaną, najlepszą i najtańszą opcją jest podjęcie współpracy z głównymi wierzycielami w celu nieformalnej restrukturyzacji długu poza procesem sądowym.
  • Zgodnie z federalnym prawem upadłościowym, jedną możliwą drogą dla firmy pomocniczej byłoby przedłożenie realnego planu reorganizacji. Opiera się on na dochodach wyłącznie ze źródeł niezwiązanych z konopiami indyjskimi.
Złote monety
Do roku 2025 cały rynek konopny w EU może być wart 68,5 miliarda dolarów.

Rozwianie problemów wspólnie z wierzycielami

Jakie rozwiązanie jest popularne w przypadku małych firm?

Specjaliści doradzają im, aby spróbować w porozumieniu z wierzycielami rozwiązać kwestię długu drogą pozasądową. Można spróbować restrukturyzacji wierzytelności lub też odsunięcia w czasie konieczności jego spłaty.

W opinii ekspertów jest to w zasadzie najprostsza i najefektywniejsza metoda dla obu stron. Dlaczego? Wierzyciel oszczędza czas i dodatkowe koszty z perspektywy drogi sądowej.

Natomiast dłużnik nie ponosi strat ekonomicznych oraz na tle marketingowym. Ponadto rozwiązanie tego typu pozwala również uniknąć bardzo skomplikowanej sytuacji, jaką niesie za sobą zgłoszenie upadłości firmy i bankructwa.

Właściciele firm powinni jednak przed powzięciem decyzji o drodze pozasądowej zasięgnąć porady prawnej, gdyż warunki stawiane przez wierzyciela (w przypadku ugody) mogą okazać się niemożliwymi do zrealizowania lub zwyczajnie krzywdzącymi wobec dłużnika. 

Czy bankructwo federalne jest dobrą opcją?

W opinii ekspertów z pewnością jest ono o wiele lepszym rozwiązaniem dla amerykańskich przedsiębiorców konopnych niż zwyczajna upadłość.

Daje bowiem możliwość spłacenia wierzytelności i odzyskania możliwości prowadzenia biznesu.

Jest to oczywiście niepowetowana strata materialna, ale z perspektywy dłuższego okresu może okazać się niewielka.

Z pewnością nie jest to coś, co przyniesie nagle firmie zyski, jednak może ją uratować przed zabójczą dla firmy drogą sądową, a następnie windykacją.

Stanowi także dodatkową opcję, jeśli wierzyciel odmówi wydłużenia czasu na spłatę lub możliwości zwrotu metodą restrukturyzacji. 

Źródło: https://mjbizdaily.com/

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *