Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany 18 stycznia przeprowadził konsultacje społeczne. Dotyczyły one projektu ustawy depenalizacji marihuany. Jaki jest efekt? Bardziej obiecujący, niż można było przypuszczać. Czy możemy spodziewać się znaczących zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii? Prawdopodobnie. Założenia projektu są bowiem bardzo ambitne. Pytanie jednak, czy pełna legalizacja marihuany w Polsce jest możliwa? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!
Sytuacja prawna konopi w Polsce
Posiadanie marihuany jest na terenie polski nielegalne. Dlaczego? Ze względu na ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. W praktyce jednak postępowania wobec osób posiadających do 1 g są z reguły umarzane.
Przy posiadaniu niewielkiej ilości na własny użytek, ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, istnieje możliwość umorzenia sprawy jeszcze przed wszczęciem postępowania.
Ustawa definitywnie zakazuje uprawy konopi innych niż włókniste. Przemysłowe rośliny zawierają mniej niż 0.2% THC w jakichkolwiek częściach rośliny poza nasionami. Za posiadanie innej rośliny grozi do 3 lat więzienia. Właśnie z tego powodu prawdziwa legalizacja marihuany wydaje się być aktualnie bardzo odległym tematem. Nie można mówić tego jednak o depenalizacji.
Główne postulaty proponowanej ustawy konopnej
Jest to legalizacja posiadania 5 gram i uprawy 4 roślin na użytek własny. To dużo czy mało? W praktyce jeśli mamy ograniczenie do zera, to taka perspektywa jest bardziej niż obiecująca. Projekt ustawy zostanie złożony 20 kwietnia. Wydaje się, że moment ten okaże się przełomowy dla sympatyków konopi.
Połowa kwietnia może stać się symboliczną datą w historii konopnej Polski. Dodatkowo grupy poselskie z komisji postulują o:
- skrócenie ścieżki administracyjnej, wymaganej do założenia i hodowli uprawy konopi włóknistych,
- zwiększenia dostępności do medycznej marihuany w aptekach i obniżenie jej cen,
- większych dostaw z zagranicy,
- refundacji terapii konopnych, a także leków w przypadku niektórych schorzeń,
- zwiększenie dopuszczalnej zawartości THC w konopiach włóknistych do 0,3%,
- ułatwienie dostępu do marihuany osobom z Parkinsonem lub padaczką lekoodporną,
- wprowadzenie skuteczniejszych programów nauczania o medycznym wykorzystaniu konopi,
- implementację odpowiednich kierunków lub profili na uniwersytetach medycznych,
- ostatecznie legalizacji marihuany w Polsce.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Kiedy marihuana będzie legalna w Polsce?
Kwestia legalizacji uprawy medycznej marihuany i zwiększenia dopuszczalnej maksymalnej zawartości THC w roślinach uprawnych jest prawdopodobna, jednak nie można uznać ją za pewną. Tematem zajmuje się podkomisja stała do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie.
Stoi ona natomiast w opozycji do kwestii konopnych. Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić, co przyniesie nam przyszłość.
Legalizacja w Polsce potrzebna od zaraz!
Dlaczego? W związku z obecnym prawodawstwem powstają liczne paradoksy. W ostatnim czasie opisywaliśmy sytuację, w której ojciec hodował marihuanę dla syna. Apteki nie posiadają bowiem odpowiedniej ilości towaru. Zakończyło się to umorzeniem, jednak nie każdy ma takie szczęście. Często słyszymy o tym, że osoba leczy się w więzieniu tym, za co została skazana.
Legalne uprawy konopi siewnych są z reguły mylone z nielegalnymi, a typowe przykłady niedostosowania istniejącego prawa do rzeczywistości mnożą się z dnia na dzień. Można więc życzyć powodzenia komisji w ich pracy i mieć nadzieję, że wkrótce staniemy się świadkami przełomu w Polsce.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.