News Rekreacja

Jak Amerykanie obchodzą Święto Marihuany 20 kwietnia?

Jak Amerykanie obchodzą Święto Marihuany 20 kwietnia? 22 kwietnia 2021Leave a comment
Marihuana

Wszyscy miłośnicy marihuany wiedzą, że co roku 20 kwietnia obchodzone jest Święto Marihuany, którego data w amerykańskiej formie prezentuje się następująco 4/20. 420 to termin używany na wiele różnych sposobów, ale niezależnie od tego, czy oznacza on porę dnia, dzień w roku, czy cały styl życia, 420 jest tym, co łączy społeczność konopi.

Skąd się wzięło święto „420”? Fakty i mity

Historia początków Święta Marihuany wiąże się z wieloma teoriami. Niektórzy twierdzą, że pochodzi od liczby związków chemicznych zawartych w marihuanie. Inni sugerują, że odpowiada legendarnej godzinie 16:20 w Holandii.

Jeszcze inni twierdzą, że jest odpowiada dacie urodzin Boba Marleya lub dacie śmierci Kurta Cobaina, Janis Joplin i Jimiego Hendrixa. Istniały teorie, że odpowiada kodowi policyjnemu w kontekście używania marihuany. Wszystkie powyższe wyjaśnienia są nieprawdziwe.

Krzaczek marihuany
Historia początków Święta Marihuany wiąże się z wieloma teoriami

Historia święta marihuany

Prawda jest taka, że 420 narodziło się jesienią 1971 roku w San Rafael High School. Grupa uczniów o pseudonimie „The Waldos” dowiedziała się, że strażnik wybrzeża USA, stacjonujący w pobliskiej latarni morskiej Point Reyes, porzucił gdzieś w lesie na półwyspie Point Reyes plantację marihuany po tym, jak zorientował się, że może zostać przyłapany przez swojego dowódcę, co mogłoby zagrozić jego karierze.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Nie chcąc, aby marihuana się zmarnowała, Newman narysował mapę dla swojego szwagra Billa McNulty’ego, który przekazał ją swoim przyjaciołom. Grupa uprawiała sport, więc zaplanowali spotkanie pod pomnikiem Louisa Pasteura po zakończeniu treningów o 4:20 po południu.

Poszukiwania ciągnęły się tygodniami. Zawsze spotykali się o 4:20. Niestety, nie udało się odnaleźć tej plantacji. Jednak „The Waldos” nadal używali swojego tajemniczego hasła, aby zasygnalizować, że nadszedł czas na palenie, a w końcu, aby odnieść się do wszystkiego, co związane z konopiami.

Dzięki temu, że starszy brat jednego z „The Waldos”, który zarządzał dwoma pobocznymi zespołami Grateful Dead, był bliskim przyjacielem i kumplem basisty Phila Lesha, „The Waldos”mieli dostęp do koncertów, prób i imprez Grateful Dead. Jeden z „The Waldos”, „Waldo Dave” Reddix, nawet towarzyszył im jako pomocnik podczas letniej trasy koncertowej.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Od tego momentu hasło zostało rozpoznawalne wśród społeczności Grateful Dead, a później – na terenie całych Stanów Zjednoczonych. „The Waldos” trzymają swoją starą nietkniętą flagę 420 i pamiątki zamknięte w bankowym skarbcu w San Francisco.

Teraz cała piątka prowadzi udane życie zawodowe i nadal utrzymują ze sobą kontakt i kontynuują dokumentowanie swojej historii na stronie 420waldos.com.

Jak Amerykanie obchodzą Święto Marihuany?

20 kwietnia został powszechnie uznany za święto dla tych, którzy regularnie palą marihuanę.

W Ameryce z tej okazji można wziąć udział w wiecu legalizacyjnym, wziąć udział w lokalnym lub regionalnym wydarzeniu, wybrać się na koncert o tematyce związanej z marihuaną, wybrać się na relaksacyjny spacer z przyjaciółmi lub po prostu zorganizować maraton Netflix z marihuaną w zaciszu własnego domu.

Jak wyglądają obchody 420 w trakcie pandemii koronawirusa?

Większość stacjonarnych eventów została odwołana, jednak niektóre stany postanowiły zrzeszyć społeczność entuzjastów marihuany i umożliwiła im rejestrację eventów na różnych portalach internetowych.

Powstało wiele inicjatyw wspólnych live’ów czy wykładów poświęconych tematyce konopnej. Entuzjazm wśród miłośników marihuany nie gaśnie i mimo trudnych warunków, chcą się spotykać i dzielić się cennymi doświadczeniami związanymi ze swoimi przygodami z marihuaną.

Poratl Leafly podzielił się listą filmów, które idealnie wpasowują się w atmosferę Święta Marihuany. Tutaj link do listy filmów: https://www.leafly.com/news/lifestyle/15-movies-watch-based-420-mood.

Czarna dziewczyna ze słoikiem marihuany
Powstało wiele inicjatyw wspólnych live’ów czy wykładów poświęconych tematyce konopnej

Legalizacja marihuany w Polsce

W kwietniu światło dzienne ma ujrzeć projekt ustawy parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany. Znajdzie się w nim zapis umożliwiający posiadanie do 5 gramów marihuany lub haszyszu. Projekt zakłada dekryminalizację posiadania marihuany i haszyszu do 5 gramów.

W przypadku posiadania większej ilości marihuany, wykroczenie ma podlegać karze grzywny. Jeśli chodzi o zatrzymanie przy posiadaniu więcej niż 10 gramów, za to grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

„Wszystkie trzy projekty ustaw są gotowe. Kończymy zbierać pod nimi podpisy i złożymy je, tak jak zapowiadaliśmy, 20 kwietnia”

– mówi dla portalu money.pl posłanka partii Wiosna, Beata Maciejewska, przewodnicząca zespołu.

„Z promocją projektów poczekamy do osłabnięcia pandemii. Trudno jest rozmawiać o racjonalnej polityce dot. konopi w środku kolejnej fali COVID-19. A chcemy rozmawiać na serio, w sprzyjającym momencie. Ustaliliśmy to na prezydium zespołu i konsultowaliśmy z partnerami społecznymi”

– dodaje.

Źródła:

https://www.leafly.com
https://potguide.com
https://edition.cnn.com
https://www.money.pl

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."