Gospodarka Prawo

Ekonomiczne korzyści z legalizacji marihuany

Ekonomiczne korzyści z legalizacji marihuany 10 lutego 2023Leave a comment

Korzyści z legalizacji

Legalizacja marihuany dla celów rekreacyjnych w Polsce i płynące z niej korzyści można porównać do danych dotyczących w amerykańskim stanie Kalifornia. Tam, podobnie jak w Polsce mieszka niecałe 40 mln osób. 

Prawne dopuszczenie upraw i obrotu konopiami indyjskimi wiązałoby się z intratnymi wpływami zarówno do samorządów, jak i do budżetu państwa. Samorządy zyskałyby na wydawaniu pozwoleń oraz kar wiążących się z nieprzestrzeganiem liberalnego prawa. Budżet państwa z kolei zyskałby głównie na podatku akcyzowym, dochodowym, celnym i VAT.

Legalizacja a gospodarka

Tylko podatku od sprzedaży Kalifornia rocznie zyskuje ok. 120 mln dolarów. Na tej podstawie, Polska mogłaby zyskać ok. pół miliarda złotych rocznie. Z tytułu podatku akcyzowego od konopi indyjskich Kalifornia zyskuje rocznie ok. 765 mln dolarów – to ok. 3,3 mld złotych.

Z kolei w 2019 roku w Kalifornii było prawie 50 tys. stanowisk pracy w konopnej branży. Przyjmując średnie krajowe wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę przychody budżetowe nad Wisłą z tytułu zatrudnienia w branży konopnej mogłyby wynieść przeciętnie 130 mln zł rocznie.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Wcale nie małe kwoty trafiałyby do budżetów samorządów z tytułu opłat licencyjnych oraz podatku od uprawy. Z samych tylko licencji Kalifornia zyskuje rocznie ok. 150 mln dolarów rocznie – to ok. 700 mln zł.

Równie intratne wpływy Polska mogłaby osiągać jako wpływowy i doświadczony kraj w uprawie konopi – ok. 150 mln zł. z podatku od upraw marihuany.

Oczywiście inna jest polityka podatkowa w Kalifornii, a inna w Polsce. Biorąc pod uwagę te zmienne nasz budżet państwa i samorządów mógłby zyskać z podatków i opłat od konopi ok. 2,2 mld zł.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Walka z organizacjami przestępczymi

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Legalizacja konopi indyjskich to nie tylko wpływy do budżetu państwa i kas samorządów, ale również kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze konopnym. Oprócz tego, uregulowanie konopnego rynku mogłoby oznaczać również bardziej skuteczną walkę z uzależnieniami, skuteczną edukację nieletnich, ograniczenie dostępności dla nich używek oraz ograniczenie działalności organizacji przestępczych.

W tym ostatnim przypadku legalny rynek konopi indyjskich skutecznie zwalczyłby działającą w tej chwili strefę czarnorynkową, w którą zaangażowane są organizacje przestępcze.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."