porady waporyzacja waporyzator

Czyszczenie waporyzatorów – akcesoria i środki, które to ułatwią!

Czyszczenie waporyzatorów – akcesoria i środki, które to ułatwią! 2 września 2022Leave a comment
jak czyścić waporyzator

Coraz więcej osób  korzysta z waporyzatorów. Wynika to z bardzo dużego komfortu, który zapewniają takie urządzenia. Nie trzeba zaparzać naparów ani też czekać, aż ulubiony napój ostygnie w kubku i będzie nadawał się do picia. Waporyzator w parę chwil pozwala cieszyć się ulubionym smakiem, a także aromatem ziół. Zakup samego sprzętu to jednak jedynie początek. Następnym krokiem jest dbanie o jego stan, aby sprawdzał się jeszcze przez lata regularnego użytkowania. Niezbędne jest w tym celu regularne czyszczenie waporyzatora. Jak to zrobić w praktyce? Jak wybrać środki do czyszczenia waporyzatora? Jakie akcesoria do czyszczenia waporyzatorów mogą okazać się przydatne?

Czyszczenie waporyzatorów –  na czym polega?

Jeśli zamówiłeś swój pierwszy waporyzator, to od razu warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do czyszczenia. Aby waporyzator działał dobrze nie tylko na samym początku, trzeba regularnie o niego dbać. Pielęgnacja to absolutna podstawa i ma tego świadomość każdy, kto posiada swój waporyzator od dłuższego czasu. Dodatkowo należy wiedzieć, jak to zrobić porządnie. W innym wypadku cały proces przy bardziej rozbudowanych urządzeniach, takich jak Mighty bądź Crafty, może zająć sporo czasu. Po każdej sesji, nawet jeśli nie masz czasu, to podstawowym akcesorium, który zawsze powinieneś mieć przy sobie jest wycior. Czyszczenie waporyzatora dzięki niemu jest zdecydowanie prostsze. Ponadto warto wyposażyć się w specjalistyczny płyn bądź alkohol propylowy, które ułatwią rozpuszczanie zaschniętych olejków eterycznych. Waporyzacja w głównej mierze polega na ogrzewaniu do odpowiednich temperatur suszu ziołowego bądź konopnego. Z kolei rośliny te wydzielają charakterystyczne wonne i zarazem niezwykle lepkie substancje. To właśnie one osadzają się we wnętrzu komory, jednostki chłodzącej lub ustnika.

Czyszczenie waporyzatorów –  rodzaje środków

Inaczej należy podejść do pielęgnacji metalowych, a w inny sposób czyścić szklane elementy waporyzatora. Niektórzy wykorzystują domowe sposoby i stosują ciepłą wodę, tabletki do zmywarki bądź płyn do naczyń. W praktyce jednak czyszczenie waporyzatora w ten sposób może być niezwykle uciążliwe. Zdecydowanie lepiej jest kupić środki do czyszczenia waporyzatorów, które wbrew pozorom nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać, a będą bardziej skuteczne w usuwaniu tłustych, lepkich pozostałości po suszu konopnym oraz ziołach. Nieco bardziej zabrudzony waporyzator jest praktycznie niemożliwy do umycia płynem do naczyń, który nie ma odpowiednich właściwości. 

Bazą dla wielu rodzajów środków do czyszczenia będzie alkohol izopropylowy, który dosłownie rozpuszcza pozostałości po olejkach eterycznych. W niektórych przypadkach jako alternatywa sprawdzi się natomiast spirytus. Obie substancje poradzą sobie perfekcyjnie z zabrudzeniami na częściach metalowych, ceramicznych bądź szklanych. Niektóre waporyzatory posiadają jednak elementy drewniane. Wymagają one szczególnej ostrożności – ogranicz się do odrobiny ciepłej wody i ewentualnie delikatnego płynu do mycia. Alkohol w tym wypadku to ostateczność i trzeba podkreślić, że wystarczająca będzie tylko kropla nałożona na wilgotną szmatkę. W sprzedaży dostępne są również różnego rodzaju woski do czyszczenia waporyzatorów drewnianych. Jeśli nie obawiasz się dodatkowych wydatków – zdecydowanie warto je zastosować!

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Właściwości środków do czyszczenia waporyzatorów

Czysty alkohol izopropylowy to w praktyce najlepszy środek do czyszczenia waporyzatora, który posiada właściwości pozwalające usuwać lepkie i tłuste substancje z suszu. To właśnie on jest wręcz niezbędny, jeśli nie dbasz regularnie o swoje urządzenie. W wielu przypadkach olejek eteryczny oraz inne pozostałości z inhalacji zalegają w zakamarkach, do których dość ciężko się dostać. W takich przypadkach alkohol izopropylowy posiada właściwości, które pozwolą Ci uniknąć konieczności odmaczania poszczególnych elementów. Ten środek do czyszczenia umożliwi Ci zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu, który spędziłbyś na szorowaniu trudno dostępnych miejsc we wnętrzu waporyzatora. Ponadto szklane elementy możesz bez większych obaw zanurzyć w alkoholu i następnie jedynie przetrzeć z zewnątrz szmatką, a z wewnątrz wyciorem. Stosowanie odpowiednich rodzajów środków do czyszczenia waporyzatorów jest istotne, gdyż ograniczy ryzyko zapchania się waporyzatora. Wbrew pozorom jest to możliwe, jeśli rzadko zajmujesz się pielęgnacją, a regularnie znajdujesz czas na sesję z ulubionym suszem lub ziołami.

Akcesoria do czyszczenia waporyzatorów

Warto zaopatrzyć się w pierwszej kolejności w szczoteczkę do czyszczenia z miękkim włosiem. Do waporyzatora nie wolno stosować metalowych lub drucianych szczoteczek, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie zarówno elementów z wnętrza, jak i zarysować obudowę urządzenia. Ponadto przydatnym akcesorium do czyszczenia waporyzatora jest specjalny pędzelek, który pozwoli Ci łatwiej dotrzeć do wspomnianych wcześniej, trudno dostępnych miejsc. Warte uwagi są również specjalne neutralizatory zapachów oraz gaziki nasączone płynami do czyszczenia olejków eterycznych. Te ostatnie w szczególności sprawdzają w się w podróży lub w trasie, kiedy nie masz zbyt dużo czasu na pielęgnację urządzenia.

Jak czyścić waporyzatory? –  przydatne rady

Jeśli wiesz już, jak wybrać środki i akcesoria do czyszczenia waporyzatorów, poznaj kilka istotnych szczegółów w zakresie ich zastosowania w praktyce. Nie trzeba za każdym razem gruntownie czyścić waporyzatora. Wystarczy po każdej inhalacji przetrzeć wyciorem komorę oraz sitko znajdujące się w środku. Dzięki temu znacznie odsuniesz w czasie konieczność dokładnego mycia wszystkich elementów z osobna. Gruntowna pielęgnacja wymaga rozłożenia urządzenia na drobne części, a następnie wykorzystania odpowiednich rodzajów środków do czyszczenia waporyzatorów. Zanieczyszczenia gromadzą się praktycznie wszędzie, gdyż para dostaje się nawet w najdrobniejsze szczeliny i pozostawia tam pozostałości olejków eterycznych, a także innych substancji z suszu. Nawarstwiające się zanieczyszczenia mogą spowodować nie tylko uszkodzenie waporyzatora, ale również wpłyną negatywnie na smak pary. Części wykonane z ceramiki, metalu i szkła możesz odmaczać w alkoholu propylowym. Nie wolno jednak doprowadzić do kontaktu z nim gumowych uszczelek bądź czarnych plastików, gdyż stracą one swoje właściwości. Pamiętaj również, aby delikatnie szorować części wykonane z tworzywa sztucznego, które mogą po prostu ukruszyć się w wyniku zbyt dużego docisku lub tarcia. 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."