Medycyna News

Czy spożywanie marihuany może prowadzić do psychozy?

Czy spożywanie marihuany może prowadzić do psychozy? 16 września 20212 komentarze
Człowiek w ciemnym pokoju

W niektórych z przeprowadzonych badań można znaleźć informacje o tym, że użytkowanie marihuany można powiązać z występowaniem psychozy. Niektóre badania sugerują także, że spożywanie marihuany w młodszym wieku może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. 

 • Zarówno starsze, jak i nowsze badania wskazują, że użytkowanie marihuany zawierającej wysokie stężenie THC może prowadzić do zaburzeń psychicznych.
 • Naukowcy wskazują, że osoby, które uzależniły się od marihuany w okresie dojrzewania, częściej doświadczają objawów psychozy.
 • Do najczęstszych objawów psychozy wywołanej spożyciem marihuany zalicza się halucynacje i urojenia. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do kilku dni po spożyciu.

Czy użytkowanie marihuany w okresie dojrzewania prowadzi do zaburzeń psychicznych?

Według kilku starszych badań osoby, które spożywały konopie indyjskie w okresie dojrzewania, częściej doświadczają objawów psychozy oraz częściej diagnozuje się u nich schizofrenię. Marihuana może mieć również wpływ na wiek, w którym zaczynają pojawiać się pierwsze objawy psychozy.

W 2011 roku ujrzał światło dzienne przegląd 83 badań, w którym pojawiły się dowody na związek między użytkowaniem marihuany a wcześniejszym występowaniem psychozy u pacjentów. Innymi słowy, eksperci stwierdzili wtedy, że regularne spożycie marihuany może przyśpieszyć rozwój schizofrenii lub innych schorzeń psychicznych.

Marihuana skręty
Osoby, które spożywały konopie indyjskie w okresie dojrzewania, częściej doświadczają objawów psychozy

Badania z 2013 roku sugerują również związek między użytkowaniem marihuany a samym wystąpieniem psychozy. Uczestnikami tego badania były osoby, które codziennie spożywały marihuanę o dużej sile działania. U badanych osób użytkujących marihuanę objawy psychozy pojawiły się średnio o 6 lat wcześniej niż u tych, którzy w ogóle nie mieli styczności z marihuaną.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Uzależnienie od marihuany a zaburzenia psychiczne

Przegląd badań z 2008 roku sugeruje, że częste użytkowanie marihuany może mieć wpływ na wystąpienie i przyśpieszenie procesu postępowania psychozy.

W jednym z badań z 2003 roku naukowcy zasugerowali, że młodzi dorośli, którzy uzależnili się od marihuany w wieku 18 – 21 lat również częściej doświadczali objawów psychozy.

W badaniu z 2009 roku porównano 280 osób hospitalizowanych po pierwszym epizodzie psychozy z grupą kontrolną 174 dorosłych. Wyniki sugerują, że objawy psychozy występowały częściej u tych uczestników badania, którzy częściej i przez dłuższy czas użytkowali marihuanę.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Wysokie stężenie THC powoduje zaburzenia psychiczne?

Wspomniane powyżej badanie z 2009 roku wykazało również, że siła działania marihuany również ma znaczenie w kontekście występowania zaburzeń psychicznych. Uczestnicy badania, którzy doświadczyli psychozy zwykle informowali o tym, że preferują marihuanę o większej sile działania (stężenie THC ok. 18 procent).

Autorzy badania stwierdzili wtedy, że THC – substancja psychoaktywna marihuany – niezaprzeczalnie ma wpływ na możliwość wystąpienia psychozy.

Stereotypy o użytkownikach marihuany

Od dziesiątek lat krytycy marihuany podkreślali negatywne skutki jej stosowania. Sceptycy wspominali o skutkach, takich jak zmiany nastroju, zaniki pamięci czy utrata motywacji. Przez medialną nagonkę na konopie, w pewnym momencie użytkowanie marihuany było kojarzone z raczej niespecjalnie inteligentnymi ludźmi.

Wiele osób wierzyło również, że spożywanie marihuany prowadzi do zażywania innych, znacznie cięższych substancji i uzależnień od nich.

Marihuana w XXI wieku

W ostatnich latach naukowcy znaleźli wiele dowodów na poparcie potencjalnych korzyści płynących ze stosowania marihuany o niskim stężeniu THC. Co więcej, badacze kwestionują przestarzałą koncepcję, że u każdego użytkownika marihuany rozwinie się uzależnienie.

Czy użytkowanie konopi jest bezpieczne?

Od 2021 roku większość stanów w USA zalegalizowała jakąś formę spożywania marihuany. W niektórych stanach zalegalizowano marihuanę tylko do celów medycznych lub rekreacyjnych, a w niektórych do obu tych celów.

Na chwilę obecną, eksperci informują o tym, że konopie i produkty z nich wytwarzane za bezpieczniejsze niż wcześniej zakładano. Nadal jednak użytkowanie marihuany niesie ze sobą pewne ryzyko. Psychoza wywołana użytkowaniem marihuany okazała się rzadkim, jednak bardzo poważnym efektem ubocznym, który należy mieć na uwadze.

Dziewczyna robiąca miny
Użytkowanie marihuany niesie ze sobą pewne ryzyko

Jak objawia się psychoza wywołana użytkowaniem marihuany?

Psychoza to oderwanie od rzeczywistości, a do jej najczęstszych objawów należą halucynacje i urojenia. Psychoza wywołana użytkowaniem marihuany zazwyczaj objawia się silnymi halucynacjami lub urojeniami, które pojawiają się już podczas spożywania marihuany lub niewiele później.

Objawy psychozy po spożyciu marihuany utrzymują się nawet po zaniku tzw. „haju”, a w niektórych przypadkach utrzymują się nawet przez kolejnych kilka dni.

Jak leczyć psychozy wywołane spożyciem marihuany?

Chociaż na chwilę obecną nie ma sprecyzowanej metody leczenia, niektóre dowody sugerują jednak, że odstawienie konopi indyjskich może złagodzić objawy zaburzeń. W badaniu z 2007 roku naukowcy odkryli, że po pełnym tygodniu abstynencji, część uczestników badania odnotowała znaczny spadek częstotliwości występowania objawów oraz ich złagodzenie.

Leki przeciwpsychotyczne również mogą pomóc w łagodzeniu ciężkich objawów psychozy. Na chwilę obecną eksperci podkreślają, że potrzeba dalszych badań nad leczeniem psychozy wywołanej użytkowaniem marihuany. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na psychozę, które korzystają z marihuany do leczenia innych schorzeń.

Źródło:

https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."