Gospodarka News

Czy podatek od marihuany powinien być wysoki?

Czy podatek od marihuany powinien być wysoki? 20 lutego 2023Leave a comment

Podatki od marihuany są nakładane na legalne zakupy marihuany. Na początek trzeba wiedzieć, że istnieją trzy główne rodzaje podatków od marihuany:

 • podatki od ceny produktu (podobne do ogólnych podatków od sprzedaży, ale zazwyczaj o wyższej stawce),
 • podatki od wagi produktu (podobne do podatków od paczki papierosów)
 • podatki od mocy produktu (podobne do podatków od alkoholu, ale oparte na zawartości THC).

Wiele stanów nakłada na marihuanę więcej niż jeden z tych rodzajów podatków. W niektórych jurysdykcjach, oprócz akcyzy na zakup marihuany, nakłada się także ogólny podatek od sprzedaży.

Podatki od marihuany znacznie przewyższają podatki od alkoholu – i to może powstrzymać legalizację

Amerykanie nadal piją znacznie więcej alkoholu niż używają marihuany – prawie osiem razy więcej Amerykanów pije na umór niż pali marihuanę raz w miesiącu – ale nie ma wątpliwości, który nałóg jest ważniejszy dla amerykańskich rządów, stanowych i lokalnych.

Na początku tego tygodnia Massachusetts ogłosiło, że po raz pierwszy wpływy z podatku od marihuany w tym stanie przekroczyły wpływy z podatku od sprzedaży alkoholu. W połowie roku podatkowego 2021-2022 Massachusetts uzyskało 74 miliony dolarów z akcyzy na marihuanę, w porównaniu z 51 milionami dolarów z akcyzy na alkohol.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Warto zauważyć, że kwota ta nie obejmuje podatków od sprzedaży. Marihuana w Massachusetts jest objęta akcyzą w wysokości 10,75%, natomiast podatki od alkoholu wahają się od kilku groszy za cydr do kilku dolarów za galon twardego trunku. Oznacza to jednak, że Massachusetts dołączyło do reszty kraju.

W stanach, które zezwalają dorosłym powyżej 21 roku życia na używanie marihuany bez obawy przed więzieniem, wpływy z podatków od marihuany znacznie, znacznie przewyższają wpływy z podatków od alkoholu – mimo że, jak zauważono, znacznie więcej Amerykanów pije znacznie więcej alkoholu (i więcej Amerykanów pije dużo alkoholu).

Oznacza to również, że – jak od lat powtarzają przedstawiciele branży konopi indyjskich – marihuana jest po prostu zbyt wysoko opodatkowana.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Ile powinien wynosić podatek od marihuany?

Istnieją trzy główne sposoby opodatkowania marihuany rekreacyjnej przez władze stanowe i lokalne.

Procent od ceny

Podatek ten jest podobny do ogólnego podatku od sprzedaży, ponieważ konsument płaci podatek od ceny zakupu, a detalista odprowadza go do stanu. Jednakże, podobnie jak w przypadku innych podatków akcyzowych, stawka podatku jest zazwyczaj wyższa niż stawka stanowego ogólnego podatku od sprzedaży. Większość stanów nakłada ten podatek podczas transakcji detalicznej (tzn. konsument płaci podatek dodatkowo do ceny produktu przy kasie). Jednak kilka stanów pobiera swój procentowy podatek od ceny przy transakcji hurtowej (tzn. podatek jest płacony przez producenta lub dystrybutora) i zakłada się, że koszt ten jest następnie przenoszony na konsumenta w ostatecznej cenie zakupu. Niektóre stany zezwalają także władzom lokalnym na nakładanie akcyzy procentowej, ale zazwyczaj z ograniczeniem maksymalnej stawki.

Oparty na wadze

Podatki te są podobne do podatków od papierosów, z tą różnicą, że zamiast podatku od paczki papierosów, podatek opiera się na wadze produktu marihuany. Podatek ten jest nakładany na transakcję hurtową. Oznacza to, że podatek jest płacony przez producenta lub dystrybutora, a następnie, jak się zakłada, doliczany do ostatecznego kosztu zakupu przez konsumenta. Stany, w których obowiązuje ten rodzaj podatku, zazwyczaj ustalają także różne stawki dla różnych kategorii marihuany. Na przykład w Kalifornii obowiązuje podatek w wysokości 9,65 USD za uncję kwiatów marihuany, 2,87 USD za uncję liści marihuany i 1,35 USD za uncję świeżego materiału roślinnego.

Oparte na mocy

Podatki te są podobne do podatków od alkoholu, z tą różnicą, że zamiast opodatkowywać napoje o większej zawartości alkoholu wyższymi stawkami (np. likier jest opodatkowany wyższą stawką niż piwo), podatek jest uzależniony od poziomu THC w produkcie marihuany. Illinois jest obecnie jedynym stanem, w którym obowiązuje podatek oparty na zawartości THC. Opodatkowuje on produkty o zawartości THC 35 procent lub mniejszej w wysokości 10 procent ceny detalicznej, a produkty o zawartości powyżej 35 procent w wysokości 25 procent ceny detalicznej. Wszystkie produkty z domieszką marihuany (np. edibles) są opodatkowane stawką 20% ceny detalicznej. Niedawno uchwalone przepisy Nowego Jorku również wprowadzają podatek uzależniony od siły działania. Jednak w przeciwieństwie do stanu Illinois, Nowy Jork będzie pobierał podatek od miligrama THC, z różnymi stawkami dla różnych produktów (np. jadalne danie jest opodatkowane stawką 3 centów za miligram).

Niektóre stany stosują więcej niż jeden z tych podatków. Ponadto niektóre stany i miejscowości oprócz podatku akcyzowego nakładają ogólny podatek od sprzedaży na zakup marihuany.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."