Chociaż nie ma ostatecznych dowodów wykazujących, że marihuana jest skutecznym sposobem leczenia demencji, obecnie prowadzone jest wiele badań. To dobra wiadomość dla tych z nas, którzy mają starzejących się rodziców, a także dla starzejących się osób, obawiających się choroby Alzeimera.
- Ponieważ coraz krajów legalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych, leczniczych lub do tych dwóch celów, wpływ, jaki ta roślina może mieć na mózg, ma dla naukowców duże znaczenie.
- Towarzystwo Alzheimera z danymi zebranymi w Wielkiej Brytanii twierdzi, że chociaż brakuje badań naukowych potwierdzających, że roślina i jej pochodne mogą zatrzymywać, spowalniać, zapobiegać lub odwracać choroby wywołujące demencję, niektóre badania podkreślają możliwość wykorzystania jej do leczenia objawów behawioralnych.
- Mowa tu o pobudzeniu i agresji. Kilka badań potwierdza te twierdzenia.
W badaniu opublikowanym przez Kanadyjską Agencję Leków i Technologii Zdrowotnych (CADTH) znaleziono ograniczone dowody, które sugerują, że marihuana medyczna może pomóc w leczeniu pobudzenia, nieprawidłowych zachowań motorycznych, nocnych zaburzeń zachowania i drażliwości. To wszystko objawy neuropsychiatryczne związane z demencją.
Discover Magazine podało, że Andreas Zimmer przeprowadził badanie, analizujące wpływ marihuany na mózg myszy. Niektóre myszy miały 18 miesięcy, co w przybliżeniu odpowiada 70-letniemu człowiekowi pod względem zdolności umysłowych. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy myszy zaczynają wykazywać pogorszenie funkcji poznawczych, zmagają się z labiryntami i innymi złożonymi zadaniami umysłowymi – w tym towarzyskimi.
Starsze gryzonie jak młode dzięki konopiom
„Nie można odróżnić ich od dwumiesięcznych myszy” – wyjaśnił Zimmer.
Zamiast podawać myszom leki na pamięć, zatwierdzone przez FDA lub próbować innowacyjnych procedur badawczych, Zimmer podaje konopie indyjskie. Używa pompy osmotycznej wszczepionej chirurgicznie tuż pod skórą brzucha. Z tego urządzenia wycieka syntetyczne THC przez 28 dni, co pozwoliło mu zbadać wpływ THC na jego myszy i porównać wyniki badań z myszami wolnymi od THC.
Marihuana leczy demencję?
„Działa niezawodnie na każdym poziomie zdolności poznawczych u myszy” – mówi.
Odkrycia empiryczne Zimmera, związane z THC, zostały opublikowane w Nature Medicine w 2017 roku. Niedługo potem jego wyniki zostały potwierdzone przez innych badaczy.
Czy marihuana może leczyć demencję? Być może. Z pewnością odkrycia te powinny być wstępem do kolejnych badań.
źródło: https://dopemagazine.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.