Badanie analizujące wskaźniki przestępczości w Kolorado i Waszyngtonie sugeruje, że zalegalizowanie marihuany rekreacyjnej – dostępnej dla wszystkich osób pełnoletnich – ma minimalny wpływ na wskaźniki przestępczości, jeśli taki wpływ w ogóle istnieje.
- W USA przeprowadzono badanie na temat wpływu legalizacji marihuany na wskaźnik poważnych przestępstw.
- Rezultaty są jasne – wpływ legalizacji jest niewielki lub nie ma go wcale.
- Wyniki te są istotne dla stanów i krajów, które szykują się do nowelizacji przepisów dotyczących legalizacji marihuany.
Czy legalizacja marihuany zmniejsza przestępczość?
Jednym z argumentów za legalizacją marihuany jest założenie, że doprowadziłoby to do obniżenia wskaźników przestępczości – dzięki dekryminalizacji.
Zgodnie z teorią, eliminuje ona nielegalny handel narkotykiem i związane z nim działania przestępcze.
Rzeczywiście, badanie opublikowane w The Economic Journal w 2017 r. wykazało, że stany na granicy amerykańsko-meksykańskiej, które zalegalizowały marihuanę medyczną, odnotowały spadek liczby przestępstw z użyciem przemocy od 5,6 do 12,5 procent.
Najnowsze badania przeczą temu zjawisku
Jeśli jednak badanie brać na poważnie, spadek przestępczości nie jest ciągły.
W Kolorado i Waszyngtonie legalne używanie marihuany w celach rekreacyjnych miało niewielki lub żaden wpływ na liczbę przestępstw z użyciem przemocy i przestępstw przeciwko mieniu.
Naukowcy z Washington State University, Stockton University i University of Utah doszli do tego wniosku po porównaniu miesięcznych wskaźników przestępczości w Kolorado i Waszyngtonie ze wskaźnikami 21 stanów, które nie zalegalizowały marihuany do użytku medycznego lub rekreacyjnego.
Dane zostały zbierane zarówno przed jak i po legalizacji marihuany, aby sprawdzić, czy w tych dwóch stanach pojawiły się jakieś wyraźne trendy.
Statystyki zebrano z FBI’s Uniform Crime Report.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Stany Kolorado i Waszyngton zalegalizowały marihuanę
Stan Kolorado był jednym z pierwszych, które zalegalizowali marihuanę rekreacyjną.
Obywatele wzięli udział w wyborach w dniu 6 listopada 2012 r., aby głosować nad inicjatywą, która pozwoliłaby na legalne posiadanie nawet uncji (28 gramów) marihuany w przypadku osób powyżej 21 roku życia. To samo dotyczy stanu Waszyngton.
Oba stany zostały wybrane jako podmioty badania, ponieważ jako pierwsze zalegalizowały rekreacyjne używanie marihuany i doprowadziły do powstania nowej branży.
Uchwalając odpowiednie przepisy legalizujące marihuanę, te dwa stany stały się wzorem dla kolejnych. Od tego czasu dziewięć następnych stanów poszło w ich ślady – w tym Alaska, Kalifornia, Illinois, Maine, Massachusetts, Michigan, Nevada, Oregon i Vermont. Kolejne stany szykują się do tego samego ruchu.
Legalizacja marihuany to eksperyment
„Na wiele sposobów legalizacja marihuany stanowi wielki i ciągły eksperyment, który pozwoli sprawdzić w jaki sposób duża inicjatywa polityki publicznej osiąga lub nie osiąga oczekiwanych rezultatów.” – powiedział Ruibin Lu, profesor prawa karnego na Uniwersytecie Stockton.
„Biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo, że więcej państw zalegalizuje rekreacyjną marihuanę, uważaliśmy, że ważne jest zastosowanie solidnych metod empirycznych w celu przeanalizowania wpływu tego działania na przestępczość w pierwszych latach po legalizacji.” – dodaje.
Trendy przestępczości a marihuana
Trendy wydają się marginalne – jeśli w ogóle istnieją. Jedynym wyjątkiem od tej reguły była liczba włamań w Waszyngtonie, która spadła po legalizacji marihuany.
Autorzy badania stwierdzili, że przestępstwa przeciwko mieniu w obu stanach wzrosły nieznacznie, a liczba napaści w Waszyngtonie uległa delikatnemu wzrostowi natychmiast po zalegalizowaniu, ale były to krótkotrwałe zmiany, a nie stałe trendy.
Badanie nie było całościowe
Jednak autorzy badania wskazują na pewne ograniczenia swoich ustaleń. Jednym z nich jest to, że wyniki podkreślają szerokie trendy między stanami, ale mogą wykluczać zmiany, które zachodzą na mniejszą skalę.
Naukowcy twierdzą, że nie mogą wykluczyć, że legalizacja może mieć różne skutki w państwie w zależności od społeczności i gospodarki.
Analiza ta jest również ograniczona w zakresie rodzajów przestępstw, które bierze pod uwagę. To badanie dotyczyło mianowicie wyłącznie poważnych przestępstw.
Na przykład przypadki osób kierujących pojazdem pod wpływem nie zostały w ogóle policzone.
Potrzeba dalszych badań
„To tylko jedno badanie, a legalizacja marihuany jest wciąż stosunkowo nowym zjawiskiem. Jednak biorąc pod uwagę nasze ustalenia, decydenci mogą łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób legalizacja wpłynie na przestępczość.” – powiedział współautor Dale W. Willits, asystent profesora.
źródło: 420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.