Marihuana medyczna wkrada się powoli jako kolejny z tematów w agendzie Unii Europejskiej, a prawodawcy przygotowują się do zabezpieczenia środków na badania nad lekiem. To pozwoli na rozpoczęcie prac przygotowawczych do zharmonizowanego zbioru przepisów w całej Unii.
- Politycy Komisji Zdrowia w Parlamencie Europejskim (bezpośrednio wybieranej przez obywateli UE instytucji) podjęli ważne głosowanie pod koniec 2018 r.
- Zdecydowali, że należy zatwierdzić projekt rezolucji w sprawie stosowania marihuany do celów leczniczych.
- Teraz propozycje zostaną skierowane do władzy wykonawczej UE, aby przekształcić je w konkretną propozycję.
Prace unijne nad legalizacją marihuany medycznej „w toku”
Dokument został przeniesiony w kalendarzu UE do pozycji „praca w toku”. Od 14 stycznia 2020 r. urzędnicy UE rozpoczną formalne badanie potencjalnych korzyści klinicznych leczniczej marihuany i leków pozyskiwanych konopi oraz sposobu, w jaki są one dostępne dla pacjentów w całej Europie. Zdecydują także, czy należy w tej kwestii dokonać zmian prawnych.
Perspektywy rozwoju rynku marihuany medycznej
Przewiduje się, że europejski przemysł konopny będzie wart około 205,7 mld euro (prawie 900 mld złotych!) do 2028 r., co uczyni go największym legalnym rynkiem marihuany na świecie.
Jednak mnogość przepisów krajowych oznacza, że UE nie może zalegalizować marihuany za jednym zamachem.
Może jednak ustanowić zestaw wytycznych, które każdy kraj wdroży do prawa krajowego.
UE ma – jeszcze, niedługo bowiem za sprawą Brexitu ta liczba może się zmienić – 28 państw członkowskich, z których każde ma własny zestaw przepisów dotyczących posiadania i stosowania konopi indyjskich.
Niektóre kraje, takie jak Holandia czy Portugalia, dokonały dekryminalizacji narkotyków, podczas gdy inne stosują bardziej konserwatywne podejście (jak np. Polska) i mają możliwość karania więzieniem każdego, kto posiada marihuanę.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Politycy kierują swoją uwagę na rynek konopi
Teraz wygląda na to, że prawodawcy w UE budzą się i dostrzegają korzyści zdrowotne (a przede wszystkim… podatkowe), zezwalając na stosowanie marihuany do celów leczniczych.
Próbują oni opracować wspólny dla UE zestaw zasad, który pozwoli na otworzenie się platformy handlu konopiami w Europie.
Kluczowy dla UE raport na temat marihuany medycznej
W grudniu 2018 r. unijna agencja narkotykowa, Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), wydała swój pierwszy raport na temat marihuany leczniczej .
Starała się odnaleźć podstawy naukowe dla stosowania marihuany i kannabinoidów we współczesnej medycynie, a także zapewnić niezbędne definicje preparatów z konopi i produktów leczniczych z konopi, a także wskazać różnice między tymi określeniami.
Raport, skierowany już do decydentów, jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie tym tematem.
Coraz więcej krajów europejskich opracowuje już bowiem własne polityki i praktyki w tym obszarze.
Treść raportu EMCDDA
„Wiele krajów UE zezwala obecnie lub rozważa zezwolenie na medyczne użycie konopi indyjskich lub kanabinoidów w jakiejś formie”, stwierdza raport.
Zauważa jednak, że podejścia różnią się znacznie w poszczególnych krajach, zarówno pod względem dozwolonych produktów, jak i ram regulacyjnych dotyczących ich dystrybucji.
Sytuacja medycznej marihuany w Polsce
Np. w Polsce medyczna marihuana została już zalegalizowana, jednak jej uprawa na terytorium Polski jest wciąż nielegalna, co skutkuje koniecznością sprowadzania jej z zagranicy.
W związku z tym dalej obserwuje się problem z dostępnością takich leków w aptekach, zaś ich ceny są bardzo wysokie w porównaniu do innych krajów, jak choćby Republika Czeska.
Raport określa również, że termin „medyczne zastosowanie marihuany i kanabinoidów” może odnosić się do szerokiej gamy produktów i preparatów, które mogą zawierać różne składniki aktywne i wykorzystywać różne drogi podawania.
Przegląd badań nad marihuaną jest częścią raportu
Publikacja zawiera także przegląd dowodów na medyczne zastosowanie marihuany i kanabinoidów.
Stwierdza, podobnie jak decydenci w zakresie budżetu na zdrowie w UE, że potrzeba więcej badań naukowych i klinicznych, aby wypełnić „ważne luki w dowodach”.
Od Stanów Zjednoczonych i Kanady, po Australię i Izrael, raport przedstawia wybrane studia przypadków ilustrujące różnorodne podejścia stosowane przez kraje spoza UE w celu umożliwienia medycznego stosowania marihuany.
Wyzwania przed UE
Raport podkreśla wyzwania związane z podejmowaniem decyzji i podsumowuje liczne kwestie, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji, czy udostępnić konopie indyjskie i kannabinoidy do użytku medycznego na terenie całej UE.
Należą do nich:
- rodzaje produktów, z których pacjenci będą mogli korzystać,
- schorzenia, w których można stosować takie produkty,
- rodzaj nadzoru medycznego i regulacyjnego, pod którym pacjenci mogą z nich korzystać.
„W większości krajów dystrybucja konopi indyjskich i produktów z kannabinoidów oraz preparatów do celów medycznych ewoluowała z czasem. Często działo się to w odpowiedzi na zapotrzebowanie pacjentów lub rozwój produktów”, powiedziała dyrektor EMCDDA Alexis Goosdeel.
„Niniejsze sprawozdanie ma na celu obiektywne spojrzenie na obecne dowody, praktykę i doświadczenie w tej bardzo szybko rozwijającej się dziedzinie oraz opisanie złożonej mozaiki podejść przyjętych w UE i poza nią”.
Opracowanie kompromisu w rozmowie o konopiach indyjskich
Raport wskazuje również na znaczenie opracowania wspólnego języka dialogu w UE. Ma to pomóc w stworzeniu podstaw oceny i właściwej ewaluacji tego, co ma zagwarantować, że wszyscy członkowie UE dzielą te same definicje kluczowych pojęć podczas ostatecznego opracowania rozporządzenia.
źródło: cannabislaw.report
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.