- W Alabamie powstał nowy projekt ustawy, który zakłada, że kobiety w wieku 25 – 50 lat miałyby okazać w aptece negatywny test ciążowy, aby móc kupić marihuanę medyczną.
- Kobiety, które widnieją w rejestrze kobiet w ciąży, nie mogłyby nabywać medycznej marihuany przez cały okres ciąży.
- Projekt spotkał się z falą krytyki ze strony kobiet oraz ruchów społecznych, które działają na rzecz praw kobiet.
Jak wygląda treść ustawy?
Senator z Alabamy przedstawił projekt ustawy, która wymagałaby od kobiet „w wieku rozrodczym” przedstawienia dowodu, że nie są w ciąży, aby móc zakupić produkty z medycznej marihuany. Propozycja ta spotkała się z ostrym oporem obrońców praw obywatelskich i polityki narkotykowej.
Sen. Larry Stutts (R) złożył projekt ustawy, która zmieniłaby stanowe prawo dotyczące medycznej marihuany, które zostało uchwalone w zeszłym roku, poprzez nałożenie na dyspensery wymogu, aby każda kobieta w wieku od 25 do 50 lat przedstawiła „negatywny wynik testu ciążowego albo od swojego lekarza, albo dokumentację z certyfikowanego laboratorium medycznego, które zostało zlecone przez lekarza posiadającego licencję w Alabamie”.
„Dokumentacja musi być datowana w ciągu 48 godzin od zakupu, zanim będzie ona mogła nabyć jakąkolwiek medyczną marihuanę, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest zarejestrowanym opiekunem” – napisano, dodając, że kobiety karmiące piersią również nie będą mogły kupować produktów z medycznej marihuany.
Każda zarejestrowana kwalifikowana pacjentka, która zajdzie w ciążę, zgłasza swój stan ciąży zarejestrowanemu lekarzowi prowadzącemu i nie może nabywać medycznej marihuany przez cały okres ciąży” – czytamy w ustawie.
Ponadto ustawa przewiduje, że żadna poradnia nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 300 metrów od przedszkola.
Z jaką reakcją spotkała się ustawa?
Emma Roth, adwokat z National Advocates For Pregnant Women (NAPW), powiedziała, że ustawa „narusza prawo kobiet do prywatności i równej ochrony zgodnie z czternastą poprawką”.
„Jest to kolejna próba kontrolowania ciąży w imię płodu, podczas gdy medyczna marihuana nie jest bardziej szkodliwa niż inne powszechne substancje w czasie ciąży” – powiedział Roth. „Gdzie kończy się zasięg państwa? Czy negatywny wynik testu ciążowego będzie wymagany, aby przebywać w otoczeniu palaczy, pić kawę lub pracować w fabryce?”.
Roth powołała się na przegląd naukowy z 2020 r., w którym stwierdzono, że „obecne dowody nie wskazują na to, by samo prenatalne narażenie na konopie indyjskie było związane z klinicznie istotnymi zaburzeniami funkcjonowania poznawczego.”
Stutts ze swojej strony zgłosił wcześniej praktycznie identyczną wersję nowego projektu ustawy. Nie jest jasne, dlaczego została ona wprowadzona ponownie, ale wersje te zostały skierowane do różnych komisji, więc mogła to być decyzja proceduralna.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jak wypowiadają się na ten temat położnicy i położne?
„Potrzebujemy pewnych parametrów, a ja nadal nie jestem zwolennikiem ustawy o marihuanie” – powiedział Stutts, który jest położnikiem, w niedawnym wywiadzie dla radia Mobile FM Talk 106.5. „Ustawa została jednak wprowadzona w życie. Myślę, że można ją ulepszyć, a jednym ze sposobów na to jest ograniczenie dostępu do niej kobietom w ciąży”.
„Jest mnóstwo danych na temat szkodliwego działania marihuany w czasie ciąży. Czułem, że musimy mieć jakieś wytyczne w ustawie” – powiedział. „Tak, ustawa o marihuanie jest teraz prawem, ale jeśli mamy zamiar mieć to jako prawo, musimy ustalić pewne parametry”.
Organy regulacyjne w Oklahomie spotkały się ze znaczącym sprzeciwem w 2018 r. po zaproponowaniu przepisu, który wymagałby od kobiet zrobienia testu ciążowego przed otrzymaniem rekomendacji medycznej marihuany od lekarza. Departament stanął w obliczu pozwów sądowych – a także sprzeciwu ze strony biura prokuratora generalnego stanu – i regulatorzy ostatecznie zmienili przepis, aby wyeliminować ten przepis.
„Wymaganie od kobiet, aby poddały się testowi ciążowemu, zanim lekarz wyda im zalecenie dotyczące medycznej marihuany, jest dyskryminujące i stanowi wyraźne naruszenie 14. poprawki” – stwierdziła organizacja ACLU of Oklahoma po wprowadzeniu przepisów, zanim zostały one usunięte.
W Alabamie gubernator podpisał ustawę o ograniczonej legalizacji medycznej marihuany w maju 2021 roku.
W zeszłym miesiącu kluczowa komisja Senatu Alabamy osobno zatwierdziła projekt ustawy dekryminalizującej posiadanie marihuany i zapewniającej zwolnienie z kary osobom z wcześniejszymi wyrokami, przesyłając go do rozpatrzenia przez Senat w pełnym składzie.
Źródło: https://www.marijuanamoment.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.