W Polsce na ten moment ten problem nie występuje w przypadku, gdy wszyscy przestrzegają prawa. Natomiast niektórzy mogą zastanawiać się, czy jeśli ktoś postanowił przy nich zapalić, to czy może to następnie być wykryte w teście na obecność narkotyków? Być może sam nie jesteś palaczem i to jest w porządku – nie będziesz na nic narażony. Natomiast jeśli bierzesz udział w imprezach, koncertach, spotkaniach, a nawet imprezach rodzinnych bądź ze znajomymi, najprawdopodobniej możesz być biernym palaczem marihuany. Czy obawy tego rodzaju są uzasadnione? Czy wdychanie dymu konopnego może sprawić, że nie przejdziesz testu na obecność THC?
Czy bierne palenie może sprawić, że wdychasz THC?
Niestety tak. To jest bardzo podobne do kwestii związanej z papierosami. Co ciekawe, uczucie spowodowane takim paleniem nazywa się, tłumacząc z angielskiego, „contact high”. Kiedy jesteś w pobliżu kogoś palącego susz konopny, możesz zacząć odczuwać minimalne skutki. Tak samo jest w momencie, gdy przebywasz często w towarzystwie palaczy tytoniu. Po latach możesz odczuć bardzo podobne skutki w postaci zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowania na m.in. nowotwór.
Czy bierne palenie spowoduje, że odczujesz właściwości psychoaktywne?
Zazwyczaj nie będzie to miało takiego działania. Możesz na spokojnie przebywać w pobliżu kogoś palącego konopie. Narażenie na bierne palenie na ogół nie spowoduje wykrycia przez test narkotykowy. Jednakże istnieją pewne wyjątki.
Tak jak bierne palenie papierosów, bierne palenie THC może wywołać niewielkie odczucia przy początkowej inhalacji, ale to nie wszystko. W niektórych okolicznościach możesz faktycznie odczuć pewne właściwości psychoaktywne np. wskutek długiego wystawienia na kontakt z dymem.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Obawy przed testem narkotykowym
Naukowcy ustalili, że musiałbyś przebywać w zamkniętym pomieszczeniu o słabej wentylacji. Ponadto konieczne jest, aby stale wdychać bierny dym od około 16 osób, zanim otrzymałbyś wystarczająco dużo THC, aby nie przejść testu narkotykowego. Substancje po wydychaniu są uwalniane w tak niewielkich ilościach, że niezbędne są ogromne ich ilości, żeby wywołać efekt, który upośledziłby funkcje motoryczne i poznawcze. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyjątki od reguły zawsze się zdarzają. W sytuacji, gdy miałbyś przewidziane testy np. w pracy lub w celu otrzymania danej pracy, omijaj sytuacje, w których miałbyś styczność z konopiami nawet w biernej postaci.
Wyniki badań są bardzo zróżnicowane
W 2010 r. w jednym z badań stwierdzono, że THC jednak pojawiło się w próbkach krwi i moczu. Doszło do takiego przypadku w sytuacji wręcz odwrotnej do wspomnianej przed chwilą – w dobrze wentylowanym pomieszczeniu w krótkim czasie około kilku godzin. Poziom THC wykryty u tej osoby był mały i pozwolił bez problemu zdać test na narkotyki. W praktyce jednak niektórzy pracodawcy mogą być bardzo skrupulatni i okaże się, że np. nie dostaniemy wymarzonej pracy przez środowisko, w jakim się obracamy.
Czy przy biernym paleniu marihuany faktycznie mamy się czego bać?
Znowu trzeba wyjść z założenia, że możemy okazać się wyjątkiem. Według badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Calgary, konopie indyjskie można wykryć w organizmie nawet po 15 minutach kontaktu z dymem zakładając palenie bierne. Czyli mamy niestety na ten moment dość rozbieżne poglądy w nauce. Dlaczego? Głównie z tego względu na brak testów przeprowadzonych właściwie. Odpowiedź na pytanie, czy trzeba się bać biernego palenia, jest bardzo istotna. Pozytywny wynik testu narkotykowego może być dotkliwy w przypadku firm z polityką zerowej tolerancji dla narkotyków. Pocieszający będzie jednak fakt, że taka sytuacja nie narazi nikogo na konflikt z organami ścigania.
Bierne palenie może zostać wykryte jednak nie musi
W tym wypadku niestety na ten moment brak jest naprawdę precyzyjnych wniosków wynikających z badań. W praktyce najważniejsze jest, aby po prostu zachować rozsądek. Pracujesz w firmie o zerowej tolerancji dla środków psychoaktywnych? Odpuść spotkania lub przebywanie z palaczami marihuany.
Ponadto nie musisz po prostu stać obok nich, jeśli wyczujesz w dymie charakterystyczny zapach. Nic się nie stanie, jeśli weźmiesz głębszy wdech. Po prostu wyjdź z pomieszczenia i poczekaj na swoich znajomych.
Jakie są skutki zdrowotne biernego palenia marihuany?
Nawet jeśli prawdopodobieństwo oblania testu narkotykowego biernym paleniem jest niewielkie, to trzeba je ograniczać. Musisz być świadomy innych skutków zdrowotnych, zanim zdecydujesz się spędzać czas w pomieszczeniu z palaczami konopi. Udowodniono, że dym z konopi indyjskich wpływa na serce i naczynia krwionośne w taki sam sposób, jak bierne palenie tytoniu. Zawiera on bowiem substancje chemiczne powodujące powstawanie nowotworów, podobnie jak tytoń. Zachowanie ostrożności jest więc kluczowe.
Źródło: https://cannabismagazine.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.