Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) dotykają miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy to także tysięcy osób w Europie oraz niezliczonych pacjentów na całym świecie. Zaburzenie psychiczne pojawia się, gdy ludzie znajdują się w niekończącym się cyklu obsesyjnych myśli i kompulsywnych zachowań, które z czasem nawarstwiają się i trwale uszkadzają układ nerwowy.
W zasadzie obecnie nie ma bezpiecznej terapii, która nie skutkowałaby masą skutków ubocznych lub uzależnień od środków konwencjonalnych. Czy konopie mogą okazać się pomocne dla pacjentów?
Konopie indyjskie w przypadku OCD
Marihuana może stanowić lek pomagający w przypadku zaburzeń kompulsywnych. Nowe badanie przeprowadzone przez University of Washington, opublikowane w Journal of Affective Disorders, wykazało, że osoby korzystające z konopi zauważyły zmniejszenie objawów typowych dla osób cierpiących na OCD.
„Wydaje się, że wziewnie przyjmowane konopie ma krótkotrwały, korzystny wpływ na objawy OCD”, jak stwierdzili naukowcy. Jednak badacze zauważyli, że muszą również zbadać długotrwałe stosowanie konopi i jego wpływ na zdrowie. Dlaczego? Może ono prowadzić do wzrostu tolerancji na korzystne działanie konopi, a przez to konieczne będzie wykorzystywanie zdecydowanie większych dawek, które mogą okazać się mniej bezpieczne.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i konopie: testy nad efektami terapii
Inne badania wykazały podobne wyniki, jeśli chodzi o marihuanę i jej pozytywny wpływ na stany lękowe. Ponadto okazuje się, że ludzie w czasie pandemii coraz chętniej korzystają z konopi, w celu łagodzenia skutków przewlekłego stresu. Koronawirus stał się przyczyną bezrobocia, a wiele osób codziennie martwi się, czy utrzyma swoją rodzinę. Nic dziwnego, że wiele osób szuka sposobu na radzenie sobie ze stresem, zanim zacznie on mieć jeszcze bardziej negatywny wpływ na zdrowie.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Szczegółowe badania nad konopiami w kontekście OCD
W celu zweryfikowania wpływu marihuany na pacjentów, naukowcy pracowali z 87 chorymi. Wykorzystywali marihuanę medyczną i testowali ją w kontekście OCD. Badanie obejmowało aż 1810 dawek marihuany w ciągu 31 miesięcy. Co przyniosły wyniki?
- Pacjenci zgłaszali 60% redukcję kompulsji oraz problemów na tle nerwowym.
- Chorzy twierdzili, że zmniejszyły się lęki, i to aż o 49%, a także przestawały ich nachodzić niechciane myśli.
- Cierpiący zgłosili także 52% redukcję stresu oraz strachu w okresie przed i po paleniu konopi.
Czy warto zastanowić się nad zastosowaniem marihuany w walce z OCD?
Tak, gdyż naukowcy odkryli również, że wyższe stężenia konopi indyjskich prowadziły do większej redukcji negatywnych objawów. Liczba dawek konopi indyjskich rozłożona w czasie doprowadziła również do mniejszego zmniejszenia liczby stanów nerwicowych. Innymi słowy, w trakcie badania marihuana stała się nieco mniej skuteczna, ale objawy ustępowały. Chociaż nie przeprowadzono wielu badań w tej dziedzinie, niektóre wcześniejsze testy potwierdzają ustalenia naukowców z University of Washington.
Czy konopie będą stanowić lek na OCD?
Być może. Na przykład naukowcy z Columbia University opublikowali przegląd badań Cannabis and Cannabinoid Research, które skupiły się na testach. Pokazują one, że układ endokannabinoidowy odgrywa ważną rolę w regulowaniu lęku, strachu i powtarzalnych zachowań. Zauważyli również, że pacjenci z OCD stwierdzili, że marihuana pomaga w ich problemach z normalnym funkcjonowaniem.
„Odkrycia te sugerują, że układ endokannabinoidowy może być nowym, potencjalnym i ukierunkowanym składnikiem nowych leków na OCD. Wstępne dane kliniczne wskazują, że kannabinoidy wpływają na procesy związane z objawami OCD. Redukują objawy lęku, zmniejszają strach i obniżają częstotliwość zachowań oraz napadów kompulsywnych”.
Przyszłość pacjentów z OCD zależna od konopi?
Badanie opublikowane niedawno w Frontiers in Psychology również zawierało dowody na to, że system endokannabinoidowy jest zaangażowany w patofizjologię OCD. Naukowcy zauważyli, że marihuana zapewnia wiele korzyści. Trudno jest stwierdzić jednak, czy bezpośrednio wpływa na OCD. Badacze wywnioskowali ostatecznie:
„Nie można wykluczyć, że leczenie marihuaną leczniczą tylko pośrednio wpłynęło na objawy OCD. Ważne jest jednak, że jest to leczenie bezpieczne. Jako że celem jest uzyskanie efektów, takich jak zmniejszenie stresu lub poprawę innych objawów, takich jak lęk, depresja lub problemy ze snem, możemy stosować konopie jako środek dodatkowy”.
Źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.