• Indonezyjski rząd postanowił wycofać się ze swojej decyzji o zakwalifikowaniu konopi indyjskich jako rośliny o zastosowaniu medycznym.
• Kraj chce wycofać konopie indyjskie z medycznego rynku w celu zmniejszenia ryzyka uzależnień wśród obywateli.
Jakie są konsekwencje tej decyzji?
Indonezja zrobiła furorę, wprowadzając na początku tego roku dekret określający marihuanę jako „roślinę medyczną. Teraz Ministerstwo Rolnictwa Indonezji wprowadza zmiany do wspomnianego dekretu, ponieważ marihuana jest nadal nielegalna w Indonezji, a jej legalizacja nie jest jeszcze dostępna. Początkowo ogłoszenie zostało opublikowane za pośrednictwem poczty Instagram z Nusantara Marijuana Network (LGN), grupy, która walczy o legalizację marihuany w Indonezji. Zgodnie z dokumentem, od 2006 roku marihuana jest uznawana przez rząd federalny za roślinę medyczną.
Kto jest odpowiedzialny za tę decyzję?
„Dekret zostanie wkrótce zmieniony, po tym jak skoordynujemy działania z Narodową Agencją Antynarkotykową [BNN], Ministerstwem Zdrowia i Indonezyjskim Instytutem Nauk [LIPI]” – powiedział w oświadczeniu dyrektor ministerstwa ds. warzyw i roślin leczniczych, Tommy Nugraha.
„Umieszczenie marihuany na liście roślin leczniczych oznacza, że może być ona wykorzystywana wyłącznie do celów badawczych, zgodnie z art. 67 ustawy nr 13/2020 o rolnictwie. Obecnie nie prowadzimy żadnej ewidencji legalnych rolników uprawiających marihuanę w Indonezji.”
Tak więc określenie „roślina lecznicza” jest bardzo ironiczne, biorąc pod uwagę surowe prawa zabraniające uprawiania marihuany. Indonezja nadal nie chce zrezygnować ze swoich decyzji legislacyjnych. Jeszcze w 2015 r. sąd na Bali skazał na rok więzienia zarówno Indonezyjczyka, jak i Australijczyka, którzy posiadali mniej niż jeden gram. W 2017 roku jeden z mężczyzn został skazany na osiem miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości 69.000 dolarów za uprawę 39 roślin w celu pozyskania oleju na leczenie chorej żony.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Status marihuany w Indonezji
Obecnie w Indonezji marihuana jest nadal uznawana za narkotyk typu 1, co oznacza, że zgodnie z krajowymi przepisami antynarkotykowymi jest na tym samym poziomie, co kokaina i opium. Posiadanie konopi indyjskich wiąże się z karą do 12 lat więzienia lub wysoką grzywną. Ci, którzy produkują lub handlują konopiami indyjskimi, mogą odsiedzieć do 15 lat w więzieniu i zapłacić jeszcze wyższą karę.
Pomimo obecnego statusu marihuany w Indonezji, oznaczenie konopi jako „rośliny medycznej” miało pomóc rolnikom przestawić się na uprawę marihuany, dając im możliwość prowadzenia badań w celu przygotowania się jej legalizacji. Jednak w czasie, gdy powstawał ten dokument, nie było jeszcze żadnych hodowców marihuany, ponieważ oznaczenie nie było zbyt dobrze znane poza kręgami rządowymi.
Skąd decyzja o zmianie?
To wszystko rodzi pytanie: po co to zmieniać? Jeśli Indonezja naprawdę chce przejść do nieco mniej restrykcyjnej polityki, to po co taka zmiana? Minister rolnictwa, Syahrul Yasin Limpo twierdzi, że ta zmiana jest częścią planu „wyeliminowania nadużywania narkotyków”.
W zeszłym roku policja w Indonezji skonfiskowała 11,2 ton marihuany. Dopiero gdy Indonezja w pełni zaakceptuje fakt, że konopie indyjskie mogą mieć właściwości medyczne, to pozwoli im rozwijać się w kierunku rentownej legalnej branży. Wygląda na to, że nie są jeszcze gotowi do podjęcia tego kroku.
Źródło: https://hightimes.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.