Malta to niewielkie państwo-wyspa u wybrzeży Sycylii. W 2019 roku dużo wydarzyło się w tym kraju jeśli chodzi o postęp prac nad reformą prawa marihuany. Konsultacje społeczne dalej trwają, a rząd zdradza pierwsze założenia proponowanej ustawy. Co proponują i dlaczego zakładają konieczność rejestracji w urzędzie?
- Malta czerpie z modelu islandzkiego, gdzie odniesiono olbrzymi sukces w walce z nadużywaniem narkotyków;
- Rząd będzie chciał mieć kontrolę nad liczbą użytkowników marihuany i ilością konopi będącej na rynku;
- W związku z tym zostaną oni poproszeni o zarejestrowanie się w urzędzie;
- Po wdrożeniu proponowanej reformy przepisów dotyczących marihuany na Malcie rząd spodziewa się inwestorów m. in. z Kanady i doszukuje się tam dużych pieniędzy.
Sekretarz parlamentarny – Julia Farrugia Portelli o konopiach
„Rząd będzie nalegał na przestrzeganie niektórych zasad, w tym minimalnego wieku – 21 lat, całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych. Mowa jest także o platformie rejestracji użytkowników, która chroni ich przed podejmowaniem działań kryminalnych i będzie kontrolować podaż”, powiedziała redakcji MaltaToday Julia Farrugia Portelli, sekretarz parlamentarny pilotujący tą reformę.
Podkreśliła, że wszelkie poprawki zostaną wprowadzone po konsultacjach społecznych, wyjaśniając, że rząd zamierza przyjąć podejście oparte na tzw. redukcji szkód w przypadku tej substancji. W związku z tym powiedziała, że będzie musiał istnieć jakiś sposób monitorowania ilości konsumowanej marihuany.
Różne modele legalizacji konopi indyjskich…
Kraje, które zalegalizowały marihuanę w ostatnich latach, wdrożyły różne modele, od pełnej liberalizacji rynku, z prywatnymi operatorami prowadzącymi tzw. „kluby konopne”, po znacjonalizowany system aptek.
Farrugia Portelli podkreśliła, że reforma będzie miała na celu „edukację użytkowników i odciągnięcie ich od lub zmniejszanie skutków uzależnienia od THC, czyli składnika psychoaktywnego marihuany”, co oznacza, że w przeciwieństwie do niektórych krajów gdzie marihuana jest legalnie dostępna, na Malcie nie będzie coffeshopów czy „klubów konopnych”.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Trzy perspektywy na konopie indyjskie?
Kiedy w 2017 r. Premier Malty Joseph Muscat obiecał zainicjować dyskusję na temat regulacji konopi indyjskich, wielu przypuszczało, że kwestią czasu będzie, zanim Malta stanie się „kolejnym Amsterdamem”.
W ostatnich latach Malta starała się porzucić konserwatywny wizerunek, wprowadzając postępowe i liberalne prawa legalizujące małżeństwa osób tej samej płci i zmieniając konserwatywne ustawodawstwo dotyczące in vitro.
Chociaż posunięcia te spotkały się z pewną krytyką ze strony bardziej konserwatywnych segmentów społeczeństwa maltańskiego, generalnie zostały one odebrane jako krok we właściwym kierunku.
Reforma dotycząca marihuany niestety może nie być taka prosta…
Podczas gdy małżeństwa homoseksualne i przepisy dotyczące in vitro wywołały kontrowersje głównie z etycznego i religijnego punktu widzenia, reforma prawa antynarkotykowego jest przede wszystkim kwestią zdrowia publicznego. Nic więc dziwnego, że władze nie spieszą się z przeprowadzeniem tej reformy.
Według Farrugii Portelli kwestię marihuany należy rozwiązać z trzech stron: medycznej, produkcyjnej i rekreacyjnej.
Od strony medycznej w 2015 r. zmieniono prawo, aby umożliwić stosowanie tej rośliny w celach leczniczych. Kolejna poprawka została zatwierdzona przez parlament w ubiegłym roku, co ułatwia lekarzom przepisywanie leków swoim pacjentom.
W ubiegłym roku parlament zatwierdził również ustawę zezwalającą licencjonowanym firmom na wytwarzanie marihuany leczniczej na Malcie, a kilka międzynarodowych firm działających w sektorze już zaznaczyło swoją obecność na rynku, przyczyniając się do jego nagłego wzrostu.
Użytkowanie rekreacyjne konopi indyjskiej pozostaje najbardziej delikatnym z trzech obszarów. W 2015 r. konopie indyjskie zostały zdekryminalizowane, co oznacza, że zwykłe posiadanie nie jest już przestępstwem.
Farrugia Portelli powiedziała, że konsultacje przeprowadzone z zainteresowanymi stronami otworzyły niektórym oczy, jeśli chodzi o oceną używania konopi indyjskich, i powiedziała, że rządowe podejście będzie polegać na ograniczeniu szkód.
Jak wygląda spożywanie narkotyków wśród młodzieży?
Według najnowszego dostępnego projektu badawczego o nazwie Europejskie Badanie Szkół (European School Survey Project – ESPAD) dotyczącego alkoholu i innych narkotyków , 13% 15- i 16-letnich maltańskich uczniów potwierdziło, że używało marihuany, a 14% twierdziło, że byli pijani w ciągu ostatnich 30 dni. To może okazać się dużym problemem dla ustawodawców.
Mając to na uwadze, Farrugia Portelli powiedziała, że rząd będzie prowadził kampanię edukacyjną na temat niebezpieczeństw związanych z używaniem jakiejkolwiek formy substancji psychoaktywnej, zaszczepiając…
„odpowiednie umiejętności radzenia sobie z odmawianiem alkoholu, tytoniu i narkotyków, niezależnie od wieku”.
Polityka oparta na modelu islandzkim
„Rząd ma nadzieję na wprowadzenie niezbędnych elementów składowych, aby przyczynić się do powstania zdrowszego społeczeństwa. Nasza reforma jest zainspirowana modelem islandzkim, który ma już historię sukcesów”, powiedziała, dodając, że rząd szuka inspiracji i danych pochodzących z doświadczeń innych krajów.
Odkąd Islandia wdrożyła swoją strategię, populacja młodzieży w tym kraju przeszła od najwięcej pijących w Europie do najmniej pijących.
Liczba uczniów, którzy zgłosili, że byli pijani w ciągu ostatnich 30 dni, spadła z 42% w 1998 r. do 5% w 2016 r., Podczas gdy procent tych, którzy twierdzili, że używali marihuany, spadł z 17% do 7% w tym samym okresie.
Na czym polega rozwiązanie islandzkie?
Strategia opierała się na spostrzeżeniu, że, ogólnie rzecz biorąc, badania prowadzone z nastolatkami wielokrotnie wykazały, że takie czynniki, jak uprawianie sportu, doświadczanie opieki w domu czy w szkole, korelowały ze zmniejszonym prawdopodobieństwem nadużywania substancji.
W związku z tym zreformowano przepisy dotyczące tych kwestii:
podniesiono wiek uprawniający do zakupu alkoholu i papierosów oraz ustanowiono rady szkolne z przedstawicielami rodziców. Dzieciom w wieku od 13 do 16 lat zabroniono także przebywania na zewnątrz po określonej godzinie.
Problem z integracją…
Zaobserwowano również, że jednym z powodów, dla których ludzie używają narkotyków, jest to, że pomagają im poczuć się częścią grupy.
Aby zmniejszyć wpływ tego zjawiska, rząd Islandii zwiększył fundusze na zorganizowany sport, muzykę i sztukę, aby dać dzieciom możliwość przynależenia do różnych grup.
Podczas gdy model sprawdził się w przypadku Islandii, Farrugia Portelli nalegała, aby nie istniał jeden uniwersalny model i że rząd opracuje „model maltański” odzwierciedlający potrzeby maltańskiego społeczeństwa.
Główne filary „reformy narkotykowej” na Malcie
Ostatecznie powiedziała, że reforma będzie opierać się na czterech głównych filarach:
- edukacji,
- alternatywnych środkach rekreacji,
- przeprojektowaniu usług wsparcia w służbie społecznej,
- regulowaniu stosowania składnika psychoaktywnego w roślinie konopi.
Konsultacje społeczne trwały do końca 2019 r.
Po spotkaniach z wieloma zainteresowanymi stronami w ciągu 18 miesięcy, trwają obecnie starania o rozpoczęcie kampanii edukacyjnej w pierwszej połowie 2020 roku.
Farrugia Portelli powiedziała, że rząd jest obecnie w trakcie oceny materiałów edukacyjnych znajdujących się w obiegu w celu ich ulepszenia i zapewnienia najlepszej możliwej zawartości, formatu i kanałów docierania do obywateli.
Powiedziała, że główny nacisk będzie kładziony początkowo na uczniów szkół w wieku od 10 do 16 lat, a także ich rodziców i nauczycieli. Następnie będzie miała miejsce kampania skierowana do ogółu społeczeństwa, której kulminacją było uruchomienie dokumentu konsultacji publicznych pod koniec roku.
Czy Malta będzie eksportować medyczną marihuanę?
Do 2023 r. Malta ma wyeksportować marihuanę medyczną o wartości 1,4 miliarda dolarów (Strach pomyśleć ile by mogła eksportować Polska, gdyby nasz obóz rządzący potrafił ustanowić pożyteczne prawodawstwo…).
Premier Joseph Muscat chwalił się, że eksport rozpocznie się w jeszcze 2020 roku i doda 900 miejsc pracy na maltańskim rynku pracy. Pod koniec wizyty w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych powiedział Telewizji Malta (TVM): „Eksport rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku”.
„Szacujemy, że eksport tych firm w trzy lata wyniesie ponad miliard euro i że dostępnych będzie 900 miejsc pracy, jednak pod tym względem możemy przyciągnąć jeszcze więcej graczy” – dodał.
TVM donosi, że Muscat jest przekonany, że kanadyjskie firmy zainwestują w rynek konopny w tym kraju – 20 innych firm ma już kontakt z Malta Enterprise, regulatorem medycznej marihuany na Malcie.
źródło: cannabislaw.report
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.