Jak donoszą zachodnie media, niemiecki rząd osiągnie ponad 13,3 miliona euro dochodów płynących z opodatkowania medycznej marihuany w formie leku. Te dane dotyczą czołowych firm farmaceutycznych w kraju. Łącznie dla całego rynku wynik może wynosić nawet 80 milionów euro.
- Według doniesień medialnych niemiecki rząd zebrał w 2018 r. prawie 13,3 mln euro wpływów podatkowych z marihuany medycznej.
- Dane te oparte są na tzw. ekstrapolacji czołowych stowarzyszeń farmaceutycznych, ponieważ oficjalne dane nie są jeszcze dostępne.
- W sumie na lekach z konopi indyjskich rząd zarobił w ubiegłym roku 83 miliony euro .
Sprzedaż marihuany medycznej w Niemczech według Głównego Stowarzyszenia Farmaceutycznego.
Członek parlamentu z ramienia FDP, Markus Herbrand, zwrócił się do Ministerstwa Finansów, aby uzyskać pełne dane dotyczące sprzedaży marihuany leczniczej w Republice Federalnej Niemiec.
Ponieważ jednak nie uzyskał do tego momentu żadnych dokładnych informacji, polityk poprosił członków największego stowarzyszenia farmaceutów w Niemczech o ich własne dane.
Następnie dokonał tzw. ekstrapolacji danych, czyli rozszerzenia ich na większą skalę.
„Zapotrzebowanie na marihuanę leczniczą w Niemczech rośnie i rośnie. To oczywiście podoba się skarbowi państwa, ponieważ może to oznaczać nowe środki” – powiedział Herbrand. Markus Herbrand jest ekonomistą i doradcą podatkowym.
W 2019 Niemcy oczekują jeszcze większych przychodów z opodatkowania marihuany medycznej
W tym roku Stowarzyszenie Farmaceutów oczekuje jeszcze wyższych dochodów.
Do końca czerwca Niemcy, zgodnie z obliczeniami, zaimportowały już leki konopne o wartości około 52 milionów euro.
Pod koniec 2020 r. konopie z niemieckich upraw powinny być już dostępne dla pacjentów.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Niemcy a marihuana: Ekonomia
Konopie indyjskie stanowią istotny czynnik ekonomiczny o dużym potencjale, o czym świadczy sama nowelizacja niemieckiego prawa legalizującego marihuanę leczniczą.
Gdyby Niemcy zalegalizowały marihuanę także do celów rekreacyjnych, szacuje się, że państwo mogłoby osiągnąć dwa i pół miliarda euro zysków z podatków rocznie.
Wyjaśnia to ekonomista z Düsseldorfu, Justus Haucap, w wywiadzie dla Deutschlandlandfunk Kultur
Z jednej strony, obliczenia te oparte są na rzeczywistych wpływach podatkowych, których państwo nie może jeszcze osiągać.
Ponieważ marihuana jest nielegalna, państwo nie może jej więc opodatkować.
„Druga część to koszty związane z nielegalnością konopi. Te koszty są w dużej części zupełnie niepotrzebne, ponieważ wiele dochodzeń wobec osób posiadających konopie jest wszczynanych i od razu zamykanych. Powoduje to olbrzymie obciążenia administracyjne dla policji, prokuratury i sądów, bez żadnego celu. To znowu około miliarda euro” – mówi Justus Haucap.
Haucamp przygotował swoje badanie w imieniu Niemieckiego Stowarzyszenia Konopi. Według naukowca wnioski z badania są bardzo istotne.
źródło: cannabislaw.report
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.