Medyczna marihuana

Recepta na medyczną marihuanę online – czy to możliwe?

Recepta na medyczną marihuanę online – czy to możliwe? 9 maja 2023Leave a comment

Marihuana medyczna od 2017 r. cieszy się zainteresowaniem pacjentów. Niestety, jedynie część z nich miała możliwość skorzystać z alternatywy dla standardowych środków farmaceutycznych. Przeszkodą jest często wysoka cena terapii i ograniczona dostępność marihuany medycznej za sprawą dystrybucji reglamentowanej. Oznacza to, że w aptece konopie o charakterze leczniczym kupisz jedynie na podstawie recepty. Czy możliwe jest wystawienie jej online? Kto może przepisać e-receptę na marihuanę medyczną i jak ją dostać? 

Recepta na medyczną marihuanę online – czy można ją otrzymać?

W Polsce, tak jak wielu innych krajach, medyczna marihuana jest legalna i pacjenci mogą otrzymać receptę online. Warunkiem jest spełnienie określonych kryteriów medycznych. Podstawą jest konsultacja z lekarzem.

Oceni on Twoje potrzeby medyczne i pomoże Ci uzyskać receptę. Niejednokrotnie wizyta dokonywana jest poprzez specjalnie zaprojektowane w tym celu systemy online, który pozwalają na weryfikację  stanu zdrowia pacjenta oraz przygotowanie indywidualnej terapii z użyciem medycznych konopi. 

Kto może przepisać receptę na marihuanę medyczną?

W zasadzie każdy lekarz może wystawić receptę typu RPW, czyli na środki o charakterze narkotycznym. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniej specjalizacji w zakresie konopi leczniczych. 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

W celu przepisania e-recepty przeprowadzany jest krótki wywiad z pacjentem. Pozwala on ustalić, czy terapia z wykorzystaniem marihuany medycznej jest konieczna. Niestety, w Polsce nadal niewielu specjalistów wypisuje recepty na środki zawierające tetrahydrokannabinol (THC). 

E-receptę otrzymać można za pośrednictwem rejestracji online lub telefonicznie po przedstawieniu dokumentacji medycznej, a także po przeprowadzeniu wizyty lekarskiej online, w domu chorego lub stacjonarnie w np. w klinice konopnej. Specjalista w jej trakcie przeprowadza wywiad i stwierdza, czy przepisanie recepty RPW jest zasadne.

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Ile gramów medycznej marihuany przepisuje lekarz?

Wszystko zależy od pacjenta i konkretnego schorzenia, na które cierpi. Dawkowanie jest ustalane w sposób indywidualny i dopasowany do potrzeb danej osoby w oparciu o kryteria, takie jak:

 • Wiek,
 • Jednostka chorobowa,
 • Przyjmowane leki,
 • Waga,
 • Stan zdrowia.

Najczęściej lekarze i specjaliści przepisują od 0,2 g do  2 g dziennie. W aptekach dostępne są z reguły opakowania po  lub 10 g. Może skutkować to dość wysokimi kosztami leczenia. 

Jak dostać receptę na marihuanę online?

E-recepta stanowi rezultat przeprowadzenia wspomnianego wywiadu z pacjentem. Marihuana medyczna najczęściej nie jest środkiem pierwszego wyboru. 

Stosowana jest z reguły, jeśli dotychczasowe sposoby leczenia danego schorzenia okazały się mało skuteczne. Konopie medyczne mogą być przepisane jako zastępstwo bądź uzupełnienie standardowej terapii. 

Przykładowo uznawane są za alternatywę w przypadku stwierdzenia szkodliwości leków tradycyjnych bądź braku wystąpienia efektu terapeutycznego. Konieczne jest również przedstawienie odpowiedniej dokumentacji medycznej. Zaliczają się do niej:

 • dokumenty związane z diagnozą i historią dotychczasowego leczenia,
 • wyniki badań krwi, które są aktualne,
 • potwierdzenie zdiagnozowanej choroby w formie orzeczenia lekarskiego,
 • pełna lista przyjmowanych leków, aby wykluczyć możliwość wystąpienia interakcji z kannabinoidami. 

Pacjentki będące w ciąży zostają wykluczone z możliwości stosowania konopi leczniczych w ramach terapii. Obecnie nie ma wystarczających badań, które wykazują, że przyjmowanie medycznej marihuany nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. 

E-recepta na medyczną marihuanę – jak ją zrealizować?

Po wystawieniu przez lekarza, pacjent otrzymuje kod recepty. W tym zakresie procedura nie różni się w żaden sposób od innych recept. Do jej zrealizowania niezbędny jest wygenerowany kod przypisany do dokumentu oraz numer PESEL. Możliwe jest również zeskanowanie QR, jeśli pacjent posiada aplikację Moje IKP. 

Recepta RPW na medyczną marihuanę może zostać zrealizowana tylko w aptekach, które zapewniają taką możliwość. Placówka musi posiadać pozwolenie na zamówienie leków z grupy I-N. Dodatkowo konopie są środkiem przyrządzanym na miejscu, jeśli więc apteka nie ma na stanie leku z recepty, ma obowiązek zamówić go dla pacjenta w ciągu 3 dni roboczych. Warto więc sprawdzić odpowiednio wcześniej, czy dany punkt będzie w stanie zrealizować Twoją e-receptę. 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."