- Używanie marihuany legalne, ale niedozwolone
- Niemieccy ubezpieczyciele publiczni pokrywają koszty marihuany dla pacjentów
- Coraz większa liczba lekarzy w całej Europie zaczyna przepisywać konopie indyjskie jako leki
- Pacjenci w Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Luksemburgu i Austrii obecnie mogą otrzymać zwrot kosztów leczenia opartego na konopiach indyjskich
Mimo tego wiele osób musi wykładać pieniądze z własnej kieszeni, ponieważ rzadko marihuana lecznicza jest refundowana przez państwo.
Które kraje europejskie zalegalizowały medyczną marihuanę?
Niemcy zalegalizowały przepisywanie konopi indyjskich do celów leczniczych w marcu 2017 r. Wkrótce po niemieckiej legalizacji marihuany po całej Europie przetoczyła się fala zatwierdzeń marihuany medycznej.
Kraje takie jak Dania, Austria, Malta, Włochy, Portugalia, Luksemburg, Estonia, Chorwacja, Polska, Finlandia, Grecja, Irlandia, Norwegia, Hiszpania, Holandia, Belgia, Macedonia, Czechy i Wielka Brytania zalegalizowały konopie indyjskie lub obecnie trwają w ich parlamentach prace dotyczące legalizacji marihuany do celów medycznych.
Pomimo niedawnej masowej legalizacji w Europie wydaje się, że dostęp do marihuany medycznej zdecydowanie się upowszechnił. Warunek jest jeden, to lekarz przepisuje konopie indyjskie. Istnieją znaczne różnice pomiędzy programami na poziomie krajowym, ponieważ każdy kraj ustanawia własne zasady i procedury przepisywania pacjentowi preparatów z konopi indyjskich.
Ponadto istotnym faktem jest, że we wszystkich krajach, które zatwierdziły leki oparte na marihuanie, zabronione jest palenie marihuany do celów medycznych ze względu na ryzyko zdrowotne związane z paleniem. Zwłaszcza jeśli konopie indyjskie są połączone dodatkowo z tytoniem.
Używanie marihuany legalne, ale niedozwolone?
Zastanawiasz się, dlaczego więcej lekarzy nie przepisuje konopi indyjskich, skoro substancja jest już legalna?
Cóż, pomimo faktu, że używanie marihuany w celach medycznych jest legalne w większości krajów Europy, substancja nie jest dopuszczona jako lek we wszystkich państwach.
W UE leki można wydawać na trzy sposoby.
- Pierwszy to scentralizowana procedura, która umożliwia dopuszczenie leku farmaceutycznego do użytku w całej UE. Ta procedura jest obowiązkowa szczególnie w przypadku innowacyjnych leków i nowych substancji zalecanych w głównych obszarach terapeutycznych, takich jak rak, AIDS, choroby autoimmunologiczne, choroby wirusowe i choroby rzadkie.
- Drugi sposób to zdecentralizowana procedura, w ramach której firmy mogą ubiegać się o zezwolenie na nowy produkt w jednym lub większej liczbie państw UE.
- Natomiast trzeci sposób to procedura, w której firmy ubiegają się o pozwolenie w państwie UE po uznaniu ich produktu przez inne państwo członkowskie UE. Do tej pory, z wyjątkiem leku Acomplia, który został wycofany z rynku w 2008 r., nie udzielono ogólnounijnej zgody na produkty zawierające konopie indyjskie lub kannabinoidy. Oznacza to, że każda firma sprzedająca leki na bazie konopi musi uzyskać zgodę Agencji Leków każdego kraju na autoryzację. Obecnie rozpatrywany jest ogólnounijny wniosek o zezwolenie na produkty zawierające kanabidiol CBD, ale żaden nie dotyczy marihuany medycznej.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Co to oznacza dla zwykłego pacjenta?
Jeśli mieszkasz w jednym z niewielu krajów, tzn. Austrii, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii i Finlandii, które zalegalizowały i autoryzowały stosowanie leków na bazie konopi indyjskich, możesz nie być w stanie skorzystać z leczenia marihuaną.
W innym wypadku będziesz zmuszony za to zapłacić z własnej kieszeni. Dlaczego większość dostawców ubezpieczeń zdrowotnych nie refunduje recept na konopie indyjskie?
Jak wynika z poprzedniego akapitu, zezwolenie na stosowanie leków opartych na konopiach indyjskich jest procesem długotrwałym. Jednak coraz większa liczba lekarzy w całej Europie zaczyna przepisywać konopie indyjskie jako leki. Wiele programów farmaceutycznych w krajach UE umożliwia pacjentom dostęp do niezatwierdzonych leków pod nadzorem lekarza. Schematy te są na ogół stosowane przez pacjentów cierpiących na poważne, czasem nieuleczalne choroby.
W ramach tych programów lekarz może przepisać leki, które przechodzą badania kliniczne lub zostały zatwierdzone w innych państwach członkowskich UE. Czasami firma farmaceutyczna, która produkuje lek na bazie konopi indyjskich, oferuje go pacjentowi bez ponoszenia kosztów z powodu współczucia wobec jego dolegliwości.
Innym razem firma zapewnia pacjentowi dostęp do wyników badań i raportów o zdarzeniach niepożądanych. Jednak przez większość czasu pacjent musi pokryć koszty leku, ponieważ ubezpieczyciele zdrowotni nie zwracają kosztów niezatwierdzonych leków.
Niektórzy ubezpieczyciele pokrywają wydatki związane z medyczną marihuaną
Przykładowo, niemieccy ubezpieczyciele publiczni pokrywają koszty marihuany dla pacjentów, którzy wyczerpali inne możliwości leczenia.
Raport przedstawiony w 2018 r. przez niemiecką gazetę Rheinische Post wykazał, że około 13 000 pacjentów otrzymało zwrot kosztów za produkty z konopi indyjskich, a jedynie około 7 000 wniosków zostało odrzuconych.
Pacjenci w Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Luksemburgu i Austrii obecnie mogą otrzymać zwrot kosztów leczenia opartego na konopiach indyjskich. Jednak większość ubezpieczycieli publicznych pokrywa koszty marihuany tylko wtedy, gdy pacjent wyczerpał inne możliwości leczenia.
Przyszłość recept na marihuanę leczniczą w Europie
Dzięki niedawnej fali legalizacji na całym świecie naukowcy mogą lepiej badać wpływ leków opartych na marihuanie, na zdrowie ludzi. Ostatnie badania pokazują, że konopie indyjskie i kannabinoidy mogą pomóc w przypadku wielu różnych schorzeń.
Możemy być niemal pewni, że medycyna w przyszłości będzie powszechnie stosować marihuanę ze względu na jej niewątpliwie korzystny wpływ na organizm człowieka. Obecnie każdy kraj europejski ma inne podejście do kwestii marihuany. Czas pokaże, w jaki sposób państwa europejskie będą nastawione na refundację leków zawierających konopie.
https://straininsider.com/european-insurances-cannabis-prescriptions
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.