Nauka News

Jakie korzyści może dać zamrażanie kriogeniczne kannabinoidów?

Jakie korzyści może dać zamrażanie kriogeniczne kannabinoidów? 19 stycznia 2021Leave a comment
Probówki

Przeprowadzony w USA projekt badawczy dotyczy korzyści z zamrażania kriogenicznego kannabinoidów, występujących w konopiach przemysłowych. Badane są korzyści, płynące z zamrożenia konopi w momencie zbioru, w procesie ekstrakcji i ostatecznego przetworzenia.

 • Zamrożenie świeżo zebranych konopi przemysłowych uchroni biomasę przed degradacją i zapobiegnie powstawaniu pleśni.
 • Zastosowanie niewielkich ilości ciekłego azotu na gotowych produktach konopnych może dodatkowo zabezpieczyć je i zwiększyć ich trwałość.

Zamrażanie konopi może poprawić jakość produktów konopnych

Zespół badał możliwości przetwarzania kriogenicznego, które „wypełni luki w wiedzy i zapewni najlepsze możliwe do zastosowania praktyki, które można natychmiastowo przekazać hodowcom i przetwórcom konopi. Dzięki temu będą mogli zoptymalizować wydajność i poprawić jakość swoich produktów” – powiedział Bryan Berger z Uniwersytetu Wirginii (UVA). Na potrzeby badania uczelnia współpracuje z dostawcą gazów przemysłowych, firmą Air Products.

Liść konopi
Zamrożenie świeżo zebranych konopi przemysłowych uchroni biomasę przed degradacją

Ciekły azot i konopie…

Bryan Berger i laboratorium technologii kriogenicznego zamrażania w siedzibie firmy Air Products w Pensylwanii badają wpływ ciekłych substancji mrożących – takich jak ciekły azot – na skład chemiczny i profile kannabinoidów, występujących w konopiach stosowanych w przemyśle i medycynie.

„Nasze doświadczenie i zaawansowana technologia kriogeniczna dostarczyły przełomowych rozwiązań dla osób z branży biotechnologicznej i spożywczej. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z osobami z branży konopnej w celu poprawienia skuteczności i wydajności stosowanych przez nich procesów”

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

– powiedział Timothy Lebrecht, kierownik ds. przemysłu chemicznego i kriogeniki w firmie Air Products.

Zastosowanie gazów przemysłowych w branży konopnej

Gazy przemysłowe mogą odgrywać istotną rolę na kilku etapach procesu produkcji konopi:

 • Zbiór – błyskawiczne zamrażanie świeżo zebranych konopi przemysłowych za pomocą ciekłego azotu. Proces ten zapobiegałby degradacji biomasy oraz powstawaniu pleśni.
 • Przetwarzanie – dodawanie ciekłego azotu podczas mielenia biomasy w celu obniżenia temperatury oraz zniwelowania lepkości. Te elementy często powodują zatykanie się maszyn, co prowadzi do niepotrzebnych przestojów.
 • Ekstrakcja – właściwości ciekłego azotu sprawdzą się przy zastosowaniu go do ekstrakcji etanolu z konopi. Zapewni to utrzymanie temperatur w zakresie poniżej -80°C, co ułatwia bardziej precyzyjną ekstrakcję.
 • Pakowanie – produkt końcowy można potraktować niewielką ilością ciekłego azotu w celu zabezpieczenia przed utlenianiem lub zawilgoceniem. Zagwarantuje to odpowiednią jakość produktu i zwiększy jego trwałość.
Kobieta przy uprawie konopi
Właściwości ciekłego azotu sprawdzą się przy zastosowaniu go do ekstrakcji etanolu z konopi

Badania nad nowymi metodami przetwarzania konopi

Bryan Berger i zespół badaczy konopi przemysłowych współpracują z partnerami państwowymi, akademickimi, prywatnymi i organizacjami non-profit. Współpraca ma na celu opracowanie nowych metod w procesie przetwarzania konopi.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Bryan Berger wraz z Michaelem P. Timko – profesorem biologii na Uniwersytecie Wirginii – są założycielami Fiacre Enterprises. Firma zajmuje się dostarczaniem wysokiej jakości nasion i fachowej wiedzy hodowcom konopi przemysłowych. Berger jest także współzałożycielem Lytos Technologies, start-upu opracowującego biopestycydy dla rolnictwa ekologicznego.

Firma Air Products obsługuje sektory biotechnologii, żywności i przetwórstwa chemicznego. Te sektory wykazują zapotrzebowanie na rozwiązania produkcyjne z wykorzystaniem niskiej temperatury oraz szybkiego zamrażania. Firma ma możliwość testowania produktów na specjalistycznym sprzęcie umożliwiającym określenie możliwości zastosowania zamrażania kriogenicznego lub szybkiego chłodzenia w określonych procesach.

Firma posiada laboratoria kriogeniczne w USA, Europie i Azji.

źródło: https://hemptoday.net

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."