Środowisko i genetyka odgrywają rolę, jeśli chodzi o ubarwienie rośliny. Co dokładnie powoduje, że każda odmiana wygląda tak, jak wygląda? Co sprawia, że Black Cherry Soda czy Purple Haze mają kolor ciemnego fioletu z pomarańczowymi akcentami?
- Warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na jej ubarwienie.
- Dlaczego niektóre odmiany są mocniejsze od innych i czy fioletowy = silny?
Aby rośliny mogły mieć żywe, intensywne odcienie, potrzebują do tego kilku czynników, związanych z genetyką. Antocyjany, które zapewniają fioletowe, czerwone lub niebieskie pigmenty, znajdują się również w jagodach, bakłażanach, czerwonej kapuście, winogronach, fiołkach i innych bogato zabarwionych roślinach. Niektóre odmiany konopi indyjskich zawierają naturalnie wyższe poziomy antocyjanów niż inne.
Kolor marihuany a szczep
To alternatywne ubarwienie wskazuje na predyspozycje szczepu do wysokiego poziomu antocyjanów. Z pewnością jest to cecha, którą niektórzy hodowcy konopi próbują wymusić, aby uczynić z Kanadyjczyków szczęśliwych konsumentów.
Wiele szczepów zawiera genetyczne predyspozycje do wysokiego poziomu antocyjanów i często można znaleźć takie, które mienią się od kolorów, takich jak fioletowy, czerwony, niebieski lub różowy. Nie, nie oznacza to, że te szczepy zawsze będą pokazywać fantazyjne odcienie, ale mają większy potencjał w tym zakresie, jeśli warunki są odpowiednie.
Kolorowe antocyjany w konopiach
Rośliny z niską zawartością antocyjanów mogą w ostatnich tygodniach kwitnienia produkować inną gamę kolorów, ze względu na inną grupę molekuł zwanych karotenoidami. Są one odpowiedzialne za ziemisty, złoty i żółty odcień, którego pąki mogą nabrać przed zbiorem, ponieważ chlorofil wyłącza się już na tym etapie.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jak marihuana przechodzi z zielonego na fioletowy?
Jak zapewne pamiętasz z lekcji biologii, chlorofil jest tym składnikiem, który nadaje roślinom zielony kolor. Chlorofil jest niezwykle ważny dla procesu fotosyntezy, dzięki któremu rośliny absorbują światło słoneczne dla energii.
W miarę, jak rośliny konopi indyjskich dojrzewają, produkują mniej dominującego pigmentu chlorofilu i zaczynamy widzieć, jak te antocyjany pojawiają się w postaci delikatnych fioletów, czerwieni i błękitów. Hodowcy powinni zauważyć, że istnieją specyficzne warunki środowiskowe, które powodują zatrzymanie produkcji chlorofilu.
Jakie czynniki środowiskowe wpływają na kolor konopi?
Chociaż nie wszystkie odmiany marihuany mają fioletowe, niebieskie lub czerwone odcienie, te wyposażone w odpowiednią genetykę mogą osiągać takie kolory w pewnych warunkach środowiskowych. Powodem, dla którego konopie indyjskie produkują flawonoidy i antocyjany, jak zauważyli naukowcy, jest ich naturalny mechanizm ochronny.
„Akumulacja flawonoidów jest zaangażowana w wiele aspektów wzrostu roślin” – piszą autorzy badań – „w tym odporność na patogeny, produkcję pigmentów i ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, co przyczynia się do wzrostu pyłków i lepszego rozwoju nasion”.
Produkcja antocyjanów w marihuanie
To, co wiemy, pochodzi w dużej mierze z doświadczeń związanych z uprawą konopi i badań nad wzorcami pomiaru produkcji antocyjanów w innych roślinach.
Badania nad innymi kwiatami wykazały, że wyższe temperatury niszczą produkcję antocyjanów. To samo badanie wykazało również, że wyższy poziom pH prowadzi do zniszczenia pigmentów antocyjanowych, co oznacza, że mają one tendencję do rozwoju w bardziej kwaśnym środowisku.
Poziom pH decyduje o tym, jaki pigment przyjmuje roślina:
- Środowisko kwaśne ma tendencję do wywoływania czerwonego i różowego zabarwienia.
- Zabarwienie fioletowe występuje w środowiskach o neutralnym pH,
- Niebieski staje się obecny z wyższym poziomem pH,
- Żółty powstaje w warunkach alkalicznych.
Czy fioletowe odmiany marihuany są silniejsze?
Mogą być bardziej przyciągające wzrok, ale fioletowe odmiany niekoniecznie są silniejsze od swoich zielonych krewnych. Roślina o fioletowych kwiatach wystawiona na działanie niskiej temperatury może w rzeczywistości produkować mniej THC, więc ważne jest, aby pamiętać, jak trafnie ujął to Robert Clarke w The Cannabible, że „wiele cech okazuje się pożądanych tylko w pewnych odmianach i w pewnych warunkach”.
źródło: https://www.leafly.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.