Jest to zupełnie nowa technika diagnostyczna, która może pomóc kobietom z grupy ryzyka. Niestety, ale mimo wszystko ciężko nadal wykrywa się takie problemy. System endokannabinoidowy ma jednak swój udział w funkcjonowaniu macicy. Z tego względu badania wykazały, że estrogen reguluje ekspresję FAAH, czyli głównego białka odpowiedzialnego za rozkład anandamidu, pierwszego endogennego związku kannabinoidowego zidentyfikowanego w mózgu ssaków.
Jak anandamidy mogą wskazywać wcześniejszy poród?
Nieprawidłowa sygnalizacja endokannabinoidów i prostaglandyn jest powiązana z bólem menstruacyjnym i adenomiozą, czyli obfitym krwawieniem. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Włoch, Wielkiej Brytanii i Kataru zbadały związek między poziomem endokannabinoidów, a porodem przedwczesnym, czyli przed 37. tygodniem ciąży.
Naukowcy zmierzyli poziom FAAH i anandamidu (AEA). Do tego zbadali dwa pokrewne lipidy PEA i OEA u 217 kobiet zagrożonych porodem przedwczesnym. AEA w osoczu ma tendencję do zwiększania się w okresie zbliżania się porodu. Naukowcy założyli więc, że uda się znaleźć próg, który można by wykorzystać do przewidywania porodu przedwczesnego.
Jakie rezultaty przyniosło badanie?
Naukowcy odkryli, że stężenie AEA powyżej 1,095 nanomola jest użytecznym predyktorem przedwczesnego porodu. Skuteczność wyniosła 87%, co oznacza, że przy zastosowaniu tego progu pominie się tylko około 1 na 10 przypadków. Brzmi doskonale, prawda?
Z drugiej strony jednak czułość wyniosła tylko 26%, co oznacza, że wyniki 3 na 4 są fałszywie dodatnie. Nie mamy więc 100% pewności.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Endokannabinoidy jako marker przedwczesnych porodów?
Autorzy doszli do wniosku, że tak. Stosowanie anandamidu jako markera było dokładniejsze i mniej inwazyjne niż obecne metody badawcze. PEA również będzie można stosować jako marker przedwczesnych porodów, ale poziomy FAAH i OEA nie były już tak dobrze skorelowane. Przyszłe badania powinny powtórzyć ten próg diagnostyczny.
Czy możemy liczyć na endokannabinoidowe wykrywanie przedwczesnego porodu?
Całkiem możliwe, gdyż inne badanie sugeruje, że poziom AEA wynosi zwykle około 0,6-0,8 nM we krwi. Zmienia się to do pewnego stopnia w ciągu dnia, dlatego pobieranie krwi musi odbywać się w bardzo konkretny sposób. Poza ciążą zmienione poziomy AEA i PEA mogą oznaczać diagnostycznego raka macicy.
Źródło: https://www.projectcbd.org
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.