Medycyna Medyczna marihuana News

Endokannabinoidy kontra substancje zaburzające gospodarkę hormonalną

Endokannabinoidy kontra substancje zaburzające gospodarkę hormonalną 25 stycznia 2022Leave a comment
  • Naukowcy badają związek pomiędzy powszechnymi zanieczyszczeniami a deregulacją układu endokannabinoidowego (ECS).
  • Na razie badania zostały przeprowadzone na rybach, jednak pierwsi naukowcy zaczynają prowadzić wstępne badania w tym kierunku na ludziach.
  • Dotychczasowe dowody wskazują, że niektóre substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną działają na ECS, co może wpywać między innymi na przebieg ciąży u kobiet.

Czy zanieczyszczenia chemiczne sieją spustoszenie poprzez upośledzenie systemu endokannabinoidowego?

Naukowcy badają związek pomiędzy powszechnymi zanieczyszczeniami a deregulacją układu endokannabinoidowego (ECS). Związek ten może okazać się istotnym czynnikiem wpływającym na to, dlaczego ekspozycja na substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną, nawet w niewielkich ilościach, jest szkodliwa dla zdrowia człowieka.

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną to duża i zróżnicowana klasa chemikaliów definiowana nie przez to, jak są stosowane w produktach, ale przez to, jak działają w organizmie człowieka. Podobnie jak niedawno odkryty ECS, układ endokrynny kieruje szeregiem procesów biologicznych, w tym metabolizmem energetycznym i funkcjami reprodukcyjnymi. Powszechnie występujące substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną obejmują bisfenol A (BPA) i jego substytuty BPS i BPF; substancje per- i polifluoralkilowe (PFAS), których jest prawie 5000; ftalany; parabeny; oraz pestycydy fosforoorganiczne, takie jak malation i chloropiryfos.

Naśladując, blokując lub w inny sposób zakłócając działanie naturalnie występujących hormonów, w tym estrogenów i androgenów, substancje zaburzające gospodarkę hormonalną mogą wytrącać organizm z równowagi i wywoływać kaskadę niekorzystnych skutków zdrowotnych, nawet przez dziesiątki lat. Mogą one również osłabiać naszą zdolność do obrony przed chorobami takimi jak COVID-19, zgodnie z niedawnym artykułem w Environmental Health News.

Wysoce czułe systemy

Naukowcy na całym świecie pracują nad zrozumieniem tych wszechobecnych substancji chemicznych i ich wpływu na zdrowie. Na przykład, jak narażenie na działanie substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną wpływa na ryzyko zachorowania na raka lub cukrzycę? Jak duża lub mała dawka powinna nas zaniepokoić? I jak wrażliwość na te chemikalia różni się na różnych etapach życia, od łona matki do dorosłości?

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Niewielki zespół naukowców z Włoch bada zdecydowanie niszowy zakątek tej dziedziny: związek między substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną a ECS.

Na pierwszy rzut oka, połączenie tych dwóch czynników ma sens. Oba regulują wewnętrzną równowagę, lub homeostazę, systemów ciała. Oba obejmują części mózgu i różne inne narządy. W kontekście tradycyjnej toksykologii, oba wydają się być bardzo wrażliwymi systemami, które wykazują nieliniowe krzywe dawka-odpowiedź, co oznacza, że wysokie dawki niekoniecznie mają większy wpływ niż niskie dawki. Dotychczasowe dowody sugerują, że oba te układy mogą łatwo ulegać wpływom lub zaburzeniom pod wpływem związków egzogennych – w jednym przypadku substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną, a w drugim syntetycznych lub roślinnych kannabinoidów.

W ciągu ostatnich pięciu lat zespół badawczy kierowany przez Olianę Carnevali, profesora biologii rozwojowej na włoskim Uniwersytecie Politechnicznym w Marche i eksperta w dziedzinie endokrynologii, opublikował pięć prac badających rolę ECS – w tym receptorów, enzymów metabolicznych i endogennych kannabinoidów – w pośredniczeniu w niektórych z obserwowanych skutków substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

„Biorąc pod uwagę dobrze udokumentowany negatywny wpływ chemikaliów zaburzających gospodarkę hormonalną na układ rozrodczy i metabolizm lipidów, postawiliśmy hipotezę, że wszystko to ma związek z ECS, który działa na wiele aspektów fizjologicznych, w tym reprodukcję i homeostazę energetyczną”, napisali Carnevali i współautorka Isabel Forner-Piquer, badaczka podoktorska, w e-mailu do Project CBD.

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Toksyczne ekspozycje

Badania te zostały przeprowadzone na dwóch gatunkach ryb powszechnie stosowanych w badaniach toksykologicznych – słodkowodnej zebrafish i morskiej doradzie – i dlatego nie można ich bezpośrednio przenieść na doświadczenia ludzkie. Naukowcy wystawili dorosłe ryby na działanie dwóch znanych substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, plastikowych dodatków BPA i ftalanu dwuizononylu (DiNP). Prawdziwe do ich hipotezy, ich wyniki sugerują rolę dla ECS w regulacji zaburzeń endokrynologicznych.

Naukowcy odkryli, że przewlekła ekspozycja na obie substancje chemiczne przez 21 dni, na poziomach uznanych za istotne dla środowiska, wystarczyła do zmiany ECS w obu modelach zwierzęcych. Zanieczyszczenia te zmieniły system w trzech wrażliwych tkankach – mózgu, wątrobie i gonadach – i na trzech różnych poziomach: ekspresji genów, aktywności enzymatycznej i poziomu endokannabinoidów.

„W ciągu ostatnich trzech dekad, ECS wyłonił się jako nowy system sygnalizacji komórkowej, jak inny rodzaj 'hormonu’, z ważną rolą w utrzymaniu zdrowia ludzi i nie-ludzi,” napisali dwaj autorzy w e-mailu. „Rzeczywiście, wiemy, że kiedy ECS jest rozregulowany, jest to punkt wyjścia dla kilku zaburzeń zdrowotnych. W związku z tym, obecnie, ECS jest traktowany jako cel terapeutyczny dla kilku patologii. Jego zmiana przez chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną każe nam postawić hipotezę o negatywnym wpływie na ogólny dobrostan zwierząt, z silnym wpływem na dzikie zwierzęta, jak również na ludzi.”

Aby sprawdzić tę hipotezę, zespół Carnevali posuwa się do przodu z badaniami na ludziach. Trwają badania mające na celu zbadanie zależności pomiędzy poziomami substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną we krwi i moczu a ekspresją genów w spermie kodujących enzymy zaangażowane w syntezę i degradację głównych endokannabinoidów.

Wstępne badania

BPA i inne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną mogą wywoływać niekorzystne wyniki ciąży poprzez oddziaływanie na układ endokannabinoidowy. Jednak poza tą grupą, rola układu endokannabinoidowego w mediowaniu wpływu na zdrowie substancji zaburzających gospodarkę hormonalną była przedmiotem sporadycznej uwagi w literaturze naukowej w ciągu ostatnich dwóch dekad. Badania te dostarczają przykładów perturbacji ECS przez parabeny, BPA, chloropiryfos i 4-NP, związek zawarty w detergentach do prania, o którym wiadomo, że zanieczyszcza żywność i wodę pitną.

W 2002 r. w badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley stwierdzono, że receptor CB1 – który pośredniczy w działaniu THC i endogennych kannabinoidów w ośrodkowym układzie nerwowym – był hamowany przez chloropiryfos i inne pestycydy fosforoorganiczne.

Badanie przeprowadzone w 2008 roku przez naukowców z UC Berkeley wykazało, że chemikalia fosforoorganiczne blokują enzymy degradujące endokannabinoidy: lipazę monoacyloglicerolową (MAGL) i hydrolazę amidową kwasów tłuszczowych (FAAH), co prowadzi do podwyższonego poziomu endokannabinoidów w mózgu i dysregulacji sygnalizacji receptorów kannabinoidowych.

W 2011 r. włoscy naukowcy donieśli w General and Comparative Endocrinology, że stały stres spowodowany ekspozycją na substancje chemiczne naśladujące estrogen wywołał zmiany w funkcjonowaniu FAAH i receptorów kannabinoidowych u złotych rybek.

Również w 2011 r. naukowcy z Simon Fraser University w Kolumbii Brytyjskiej wykazali, że różne powszechnie stosowane ftalany mogą hamować wiązanie się z receptorami CB1.
W 2016 r. badanie przeprowadzone przez trzecią grupę włoskich naukowców w Pharmacological Research wykazało, że ekspozycja na bisfenol A zmienia ekspresję genów i obniża regulację receptora CBI, powodując utratę wagi i „efekty anoreksygeniczne” u samców myszy.

Raport z 2017 r. w International Journal of Toxicology autorstwa badaczy z Mississippi State University wykazał, że ekspozycja na chloropiryfos hamowała enzymy metabolizujące endokannabinoidy (FAAH i MAGL) u szczurów.

A w 2018 r. polscy badacze, pisząc w Chemosphere, doszli do wniosku, że BPA i inne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną mogą wywoływać niekorzystne wyniki ciąży poprzez działanie na ECS.

Parabeny w produktach higieny osobistej

Naukowcy z Tennessee i Kalifornii współpracowali nad badaniem z 2016 roku, które wykazało, że niektóre efekty biologiczne związane z ekspozycją na parabeny, substancje chemiczne stosowane powszechnie jako konserwanty w produktach higieny osobistej, mogą być spowodowane bezpośrednią ingerencją w ECS poprzez FAAH.

Starszy autor Bruce Hammock, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, którego laboratorium specjalizuje się w biotechnologii pestycydów, powiedział, że chociaż te badania laboratoryjne in vitro niekoniecznie mają zastosowanie do doświadczeń ludzi, dostarczają dalszych dowodów na to, że substancje zaburzające gospodarkę hormonalną mogą oddziaływać zarówno z ECS, jak i z układem hormonalnym.

Niektóre efekty biologiczne związane z narażeniem na parabeny, szeroko stosowane jako środki konserwujące w produktach higieny osobistej, mogą wynikać z bezpośredniej interferencji z układem endokannabinoidowym.

„Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo trudne do odniesienia ilościowo endokrynologicznych czynników zakłócających w laboratorium do rzeczywistego efektu w terenie, z parabenów przypadek w punkcie, ale jest to ciekawy temat,” powiedział. „Wszystkie te systemy rozmawiają ze sobą”.

Ekspert od zaburzeń endokrynologicznych i były administrator National Institute of Environmental Health Sciences Jerry Heindel zgadza się. Dotychczasowe dowody wskazują, że przynajmniej niektóre substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną działają na ECS. To ma sens szerzej, że ECS może być pośredniczyć w różnych wynikach zdrowotnych i być związanym z narażeniem na zaburzenia endokrynologiczne, Heindel powiedział.

Angel Nadal z Hiszpanii Miguel Hernández University of Elche, również ekspert w endocrine disruptors, powiedział, że pomysł zanieczyszczeń chemicznych działających bezpośrednio na ECS był dla niego nowy, ale prawdopodobne. „To jest obszar, który wymaga dalszych badań,” powiedział.

Źródło: https://www.projectcbd.org/

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."