Kannabidiol to składnik powszechnie znany, dlatego można znaleźć wiele informacji na jego temat. Co jednak z HHC? O heksahydrokannabinolu (HHC) słyszało niewiele osób. Pełne zrozumienie tej substancji może być nieco skomplikowane, gdyż dopiero niedawno trafiła ona na rynek. Obecnie tylko nieliczni sprzedawcy posiadają HHC w swojej ofercie. Głównie dotyczy to sklepów zajmujących się dystrybucją waporyzatorów.
HHC ma ogromny potencjał ze względu na to, że władze amerykańskie respektują w pełni zakaz sprzedaży delta-8 THC, a HHC to zupełnie coś innego, niepodporządkowanego obecnym regulacjom. HHC nie jest związkiem THC i podobno jest niewykrywalne przez testy narkotykowe. Dowody na to są dość nieprecyzyjne, jednak zainteresowanie rośnie.
HHC – co to jest?
HHC to 11-Nor-9β-hydroksyheksahydrokannabinol. W praktyce to pół-syntetyczny kannabinoid i uwodorniona forma THC. HCC zostało po raz pierwszy wyekstrahowane w 1944 roku przez amerykańskiego chemika, znanego jako Roger Adams.
Dodał on cząsteczki wodoru do Delta-9 THC, przekształcając przy tym THC w HHC. Proces ten jest znany jako reakcja uwodornienia. Warto wspomnieć, że do produkcji HHC wykorzystuje się rośliny konopi, głównie konopie o niskiej zawartości THC. Nawet tak małe stężenia pozwalają wytworzyć zupełnie nową substancję podobną do THC.
Jak powstaje HHC?
HHC jest związkiem półsyntetycznym i powstaje w laboratorium. Cząsteczki roślin konopi o niskiej zawartości THC są izolowane w celu uzyskania określonych kannabinoidów. Substancja tego typu powstaje po podaniu określonej ilości wodoru do składników aktywnych konopi, przy czym zmienia się ich struktura chemiczna.
Następnie dodaje się katalizator metaliczny w celu wywołania reakcji ze związkiem. Katalizator ten wzmaga ogólną reakcję bez uszkadzania składników czynnych. Ogólna reakcja chemiczna pozwala na wytworzenie HHC, które nie występuje naturalnie w przyrodzie.
Związkami dodawanymi do kannabinoidów są platyna, pallad i nikiel, które służą za wspomniane katalizatory.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Czy HHC jest bezpieczne?
Niestety, nadal brakuje badań. Niewiele jest informacji na temat długoterminowych efektów bądź skutków ubocznych stosowania HHC. W rzeczywistości nie ma standaryzowanych dawek dla tego syntetycznego kannabinoidu.
Na ten moment jednak produkty z HHC nie podlegają przepisom dotyczącym konopi w USA i są legalne. Ponadto producenci nie testują swoich produktów, bo nie mają takiego obowiązku. Prowadzi to do wielu nadużyć i jest potencjalnie niebezpieczne.
Niektórzy sprzedawcy faktycznie chcą testować swoje produkty HHC w laboratoriach zewnętrznych, ale w szerszej skali nie ma to żadnego wpływu na resztę dystrybucji.
Jak silne jest HHC?
Nie została jeszcze wypracowana skala dotycząca siły działania HHC. Wynika to z tego, że kannabinoidy są syntetyczne, przez co produkt jest zwykle mieszaniną dwóch różnych typów cząsteczek.
W większości produktów zawiera dwa różne związki reagujące z układem endokannabinoidowym (ECS): 9R HHC aktywnie wiąże się z receptorami ECS organizmu, a 9S HHC nie wiąże się tak dobrze ze względu na różnicę w jego strukturze molekularnej.
Cząsteczki 9R HHCdają takie same efekty, jak delta-9 THC, gdyż pasują do receptora ECS, ale wymagają wyższej dawki. Przy znacznej ilości dawki HHC można odczuć efekty podobne do tych, które uzyskuje się po stosowaniu THC. HHC może mieć taki sam wpływ na organizm, jak THC, ale HHC ma niższą moc niż delta-9 THC.
Czyli HHC to THC o słabszym działaniu?
Niektórzy użytkownicy wskazują, że HHC daje przyjemne odczucia psychoaktywne. W tym aspekcie jednak ciężko jest o jakiekolwiek potwierdzone badaniami twierdzenia. HHC może spełniać się w roli podobnej do THC jako środek przeciwbólowy. Niektórzy twierdzą, że czują się bardziej energiczni i efektywni po skorzystaniu z HHC rekreacyjnie.
Czy istnieją jakiekolwiek korzyści wynikające ze stosowania HHC?
HHC jest jedynym kannabinoidem, który ma bardzo bliskie podobieństwo chemicznie z delta-9 THC. HHC jest podobny pod względem budowy chemicznej i działania terapeutycznego, dlatego wiele osób zauważa efekty, takie jak łagodzenie bólu, łagodzenie lęków, wpływ na funkcjonowanie mózgu i ciała. Ponadto zauważalna jest wyraźna relaksacja i uczucie szczęścia po spożyciu HHC.
Obecnie prowadzonych jest wiele badań, które pozwolą lepiej zrozumieć HHC. Niektóre do tej pory łączyły HHC z leczeniem raka, ale nie znaleziono żadnych dowodów w tym zakresie. Odkryto, że HHC zmniejsza guzy u pacjentów z rakiem, ale na ten moment jest to nadal niepotwierdzone.
Czy HHC jest wykrywalne w teście narkotykowym?
Wiele osób wskazało, że HHC to kannabinoid, który jest pomijany przez testy narkotykowe. Wszystkie dowody na poparcie tego twierdzenia są jednak dość nieścisłe. Wiceprezes ds. Innowacji w Creo James Stephens potwierdził, że te twierdzenia nie zostały jeszcze udowodnione w żaden sposób.
HHC nie przekształca się w 11-hydroksy-THC, który jest popularnym metabolitem testowanym na narkotyki, a jeśli HHC nie przekształca się w 11-hydroksy-THC, to może być niewykrywalne przez testy narkotykowych. Nie dotyczy to jednak każdego typu. Obecnie nie ma konkretnych dowodów na poparcie takiego twierdzenia w 100%.
Czy HHC jest legalne?
To chyba najbardziej skomplikowane pytanie dotyczące HHC. Teoretycznie związek ten jest legalny. HHC pochodzi z konopi, a nie z THC. Żelki, artykuły spożywcze i waporyzatory do HHC są legalne na poziomie federalnym w USA i przez to powinny również pozostać legalne na poziomie stanowym.
Obecnie produkty HHC znajdują się na pograniczu prawa. Do czasu ogłoszenia konkretnych przepisów sprzedawcy i producenci mogą zakładać, że HHC jest legalny, a przez to posiadają prawo do jego dystrybucji.
Podsumowanie
Wszystkie produkty HHC są wytwarzane przy użyciu chemicznie uwodornionego HHC z THC. W oparciu o obecne badania, HHC nie jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia, jednak sposób jego wytwarzania może być niekorzystny dla naszego zdrowia.
Produkt HHC w sprzedaży może zawierać wiele zanieczyszczeń z powodu np. niedostatecznie sterylnych warunków w laboratoriach.
Źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.