Medyczna marihuana cieszy się coraz większym uznaniem na całym świecie. Kolejne kraje decydują się na legalizację leczenia z wykorzystaniem medycznych konopi. Badania nad medyczną marihuaną nie pozostawiają wątpliwości – terapia ta może być niezwykle skuteczna, zarówno w niwelowaniu objawów różnego typu chorób, jak w polepszeniu samopoczucia pacjentów.
Marihuana medyczna – działanie na organizm
Medyczna marihuana budzi bardzo dużo kontrowersji. Nic w tym dziwnego. Przez wiele lat uznawana była za niebezpieczny narkotyk, który ma silne działanie psychoaktywne. Ostatnie lata przyniosły jednak ogromny przełom. Liczne badania potwierdziły, że marihuana może mieć pozytywny wpływ na organizm. Co więcej, stanowi ona skuteczny sposób na leczeniu wielu przykrych dolegliwości – również takich, w przypadku których konwencjonalne leki nie są skuteczne.
Sposób działania medycznej marihuany na organizm został dość dobrze zbadany. Marihuana jest niezwykle bogata w kannabinoidy. Nie chodzi tu tylko o THC i CBD – choć z pewnością to właśnie te dwie substancje są najlepiej przebadane – ale też o szereg innych kannabinoidów. Wszystkie one oddziałują na siebie nawzajem, powodując tzw. efekt synergii.
Co istotne, każdy człowiek posiada układ endokannabinoidowy. Jest on również ważny, jak układ nerwowy, trawienny czy immunologiczny. Podstawowym zadaniem układu endokannabinoidowego jest utrzymywanie organizmu w stanie homeostazy, czyli naturalnej równowagi. Kiedy w organizmie wybucha jakiś „pożar”, to właśnie ten układ reaguje, dążąc do tego, aby jak najszybciej go ugasić. Oprócz tego układ endokannabinoidowy wpływa na nasza apetyt, na odczuwanie bólu, a także na samopoczucie. Badacze nie mają wątpliwości – układ endokannabinoidowy jest niezwykle ważny, a kannabinoidy mogą w istotny sposób usprawnić jego działanie.
No właśnie – w jaki sposób medyczna marihuana działa na organizm? Tak naprawdę zależy to od wielu czynników. Obecnie pojawia się coraz więcej leków na bazie medycznych konopi. Różnią się one przede wszystkim zawartością dwóch kluczowych kannabinoidów – THC i CBD. Niektóre leki doskonale sprawdzą się w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z bezsennością i lękiem, a inne u tych, którzy cierpią na choroby, takie jak nowotwory czy epilepsja.
Czy marihuana medyczna jest bezpieczna dla organizmu?
Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, czy marihuana medyczna jest bezpieczna dla organizmu. Konopie uznawane są za bezpieczne, w związku z czym mogą być stosowane u pacjentów w różnym wieku. Unika się jedynie stosowania konopi medycznych u najmłodszych – czyli u dzieci i nastolatków. Jeśli jednak chodzi o dorosłych czy o seniorów, marihuana medyczna jest bezpieczna.
Co ważne, tego typu terapię wykorzystywać można również w przypadku osób, które zmagają się z bardzo poważnymi chorobami. W wielu przypadkach marihuana medyczna może przynieść ulgę, na przykład w dolegliwościach, które towarzyszą chemioterapii czy innym, inwazyjnym formom leczenia.
Oczywiście w trakcie terapii z wykorzystaniem medycznej marihuany mogą pojawić się skutki uboczne. Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych wymienić można przede wszystkim:
- suchość w jamie ustnej,
- zaburzenia apetytu,
- zawroty głowy,
- zaburzenia percepcji,
- uczucie silnego niepokoju,
- senność,
- problemy z koncentracją,
- problemy z pamięcią krótkotrwałą,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- nadmierną wesołość i euforię,
- przyspieszenie pracy serca,
- obniżenie ciśnienia.
Z reguły jednak objawy te nie są bardzo uciążliwe dla pacjentów. Większość z nich – jeżeli się pojawi – mija stosunkowo szybko. Jeżeli natomiast działania niepożądane martwią pacjenta, warto skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach pomaga zmiana leku – na przykład na taki, który ma nieco niższą zawartość THC.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Badania nad marihuaną medyczną – naukowe potwierdzenie skuteczności
Medyczna marihuana interesuje badaczy już od wielu lat, jednak dopiero w ostatnim czasie stała się ona przedmiotem tak licznych badań. Obecnie na temat konopi wiemy całkiem sporo, a w kolejnych latach z pewnością będą pojawiały się kolejne informacje na temat tego, w jaki sposób konopie medyczne wpływają na organizm.
Medyczna marihuana a choroby onkologiczne
Wśród obszarów, które budzą szczególnie duże zainteresowanie, wymienić należy przede wszystkim wpływ medycznej marihuany nad pacjentów, którzy zmagają się z chorobami onkologicznymi. Niektóre z badań wskazują, że składniki aktywne występujące w medycznych konopiach mogą hamować rozwód nowotworu, a nawet mogą niszczyć poszczególne komórki nowotworowe. Działanie to budzi ogromne nadzieje zarówno u badaczy, jak i u pacjentów. Dodatkowo nie od dziś wiadomo, że medyczna marihuana może łagodzić objawy, które towarzyszą leczeniu nowotworów. Mowa tu między innymi o zaburzeniach apetytu czy o nudnościach.
Medyczne konopie jako sposób na zaburzenia snu
Coraz częściej lekarze decydują się na przepisywanie marihuany medycznej pacjentom, którzy zmagają się z zaburzeniami snu. Okazuje się, że tego typu terapia jest bardzo skuteczna. Nie tylko ułatwia ona zasypianie i sprawia, że pacjent jest w stanie przespać spokojnie całą noc, ale tez obniża poziom lęku czy zapobiega nadmiernemu stresowi. Dzieje się tak, ponieważ kannabinoidy oddziałują na receptory kannabinoidowe w ośrodkowym układzie nerwowym. Powodują one zwiększenie poziomu adenozyny, która odpowiada za zasypianie i za tłumienie stresu.
Marihuana medyczna a leczenie bólu
Kolejną kwestią, która bardzo interesuje badaczy, jest to, czy medyczna marihuana może być pomocna w leczeniu bólu. I w tym przypadku odpowiedź jest twierdząca. Obecnie medyczne konopi znajdują zastosowanie u pacjentów, którzy zmagają się z różnorodnymi dolegliwościami bólowymi. Skuteczność takiej terapii jest bardzo wysoka.
Badania nad medyczną marihuaną – podsumowanie
Badania nad medyczną marihuaną trwają. Dziś wiemy już, że marihuaną medyczna ma wiele pozytywnych właściwości. Może być niezwykle pomocna w przypadku dolegliwości bólowych czy przy zaburzeniach snu. Jednocześnie wyniki obecnych badań są bardzo obiecujące, na przykład jeśli chodzi o możliwości wykorzystania medycznych konopi w leczeniu onkologicznym. Jedno jest pewne – medyczna marihuana jest coraz chętniej wykorzystywana przez lekarzy, co niesie ze sobą ogromna korzyść dla pacjentów.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.