- Jak marihuana może wpływać na układ krążenia oraz układ oddechowy?
- Która z form używania marihuany jest najbardziej szkodliwa w kontekście chorób układu oddechowego?
- Czy terapia przy użyciu konopi indyjskich przynosi rezultaty?
Lek, który produkowany jest na bazie konopi indyjskich, jest stosowany do łagodzenia bólu, zmniejszania nudności podczas chemioterapii, leczenia jaskry, a nawet zespołu stresu pourazowego (PTSD).
Medyczna marihuana a choroby dróg oddechowych
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy medyczna marihuana może okazać się wsparciem w przypadku dróg oddechowych. Wątpliwości budzi bowiem to, czy coś, co spalasz, rzeczywiście może w pozytywny sposób wpłynąć na drogi oddechowe.
„Wiemy, że drogi oddechowe mogę reagować pozytywnie, gdy ludzie wdychają marihuanę” – mówi dr Albert Rizzo, pulmonolog i główny specjalista ds. medycznych w American Lung Association. „Jednak kiedy wdychasz dym, wywołujesz stan zapalny w drogach oddechowych”.
Amerykańskie Towarzystwo Chorób Płuc (American Lung Association) i inne stowarzyszenia zawodowe podkreślają szkodliwość wdychania wszelkich produktów łatwopalnych lub przeznaczonych do spalania.
Osoby z problemami oddechowymi, takimi jak astma czy POChP, powinny stosować „sprawdzone” leki, które przepisał im lekarz. Leki te zostały poddane badaniom klinicznym, które wykazały, że są bezpieczne i skuteczne – mówi Rizzo. Dotyczy to w szczególności medycznej marihuany.
Co z tym paleniem?
Kiedy pojawiają się nowe korzyści, które łączą marihuanę ze złagodzeniem objawów lub poprawą stanu zdrowia, „ludzie chętnie się tego chwytają” – mówi David Mannino, pulmonolog, dyrektor medyczny i współzałożyciel COPD Foundation. Ale, jak mówi, „nasze płuca zostały zaprojektowane do wdychania powietrza i niczego innego. To, że coś jest „naturalne”, nie oznacza, że jest bezpieczne”.
Jeśli jesteś jednocześnie palaczem tytoniu i marihuany, jesteś bardziej narażony na problemy z oddychaniem i POChP. „Dwie praktyki palenia tytoniu i palenia marihuany są ze sobą powiązane” – mówi Mannino. „Wiele osób palących marihuanę pali również papierosy”.
Kanadyjskie badanie wykazało, że palenie samej marihuany nie zwiększyło ryzyka problemów z oddychaniem. Intensywne, długotrwałe palenie marihuany może prowadzić do choroby zwanej „płucami marihuanowymi”. Szczególnie u młodszych palaczy marihuany rozwinęła się rozedma płuc wraz z dużymi pęcherzami, czyli kieszonkami powietrznymi, które zabierają przestrzeń potrzebną płucom do prawidłowego oddychania.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Terapia przy użyciu konopi indyjskich
Podawanie konopi indyjskich w chorobach układu oddechowego musi być rozważne. Chociaż nalewki i tabletki nie stanowią zagrożenia, możliwe jest, że najskuteczniejsze dla takich pacjentów będą certyfikowane konopie indyjskie, wolne od pleśni, pestycydów i rozpuszczalników, dostarczane za pomocą waporyzatora. W rzadkich przypadkach, gdy pacjent używał konopi głównie w celu łagodzenia objawów astmy, może palić pełne kwiaty odmiany bogatej w α-pinen.
Niedawno pojawiły się nowe inhalatory w formie odmierzonych dawek, zawierające konopie indyjskie i wybrane terpeny. Inhalatory zawierające α-pinen doskonale nadają się do leczenia astmy, ponieważ mają działanie rozszerzające oskrzela. Na rynku pojawił się inhalator zawierający 6,5-7 mg THC i 1-2 mg terpenów w każdej dawce.
Konopie nie są zwykle stosowane w leczeniu POChP, ale warto wiedzieć, że nie tylko nie szkodzą pacjentom z POChP, ale mogą wręcz zwiększyć ich pojemność płuc(FVC). W niektórych przypadkach właściwości rozluźniające mięśnie konopi, zwłaszcza odmian zawierających β-myrcen, mogą przynieść ulgę w skurczach ścian klatki piersiowej i przepony. Zazwyczaj marihuana bogata w THC jest wskazana do rozszerzania oskrzeli, ale produkty zawierające CBD również pomagają w rozluźnianiu mięśni i zmniejszaniu stanu zapalnego w przypadku atopowych chorób układu oddechowego.
Źródła: https://www.webmd.com, https://copdnewstoday.com, https://www.projectcbd.org
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.