Nowa żywność to kategoria żywności wprowadzoną przez Unię Europejską w celu klasyfikowania nowo opracowanych produktów spożywczych. Wystarczy, że powstała ona np. poprzez innowacyjne procesy produkcji czy wytworzono ją z użyciem nowych technologii. Definicja prawna znajduje się w art. 3 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 2015/2283. Wedle przepisów novel food to żywność, która nie została przebadana w dostatecznym stopniu. Wystarczy, że została rozpowszechniona jako artykuł spożywczy przed 15 maja 1997 roku, czyli zanim wydano pierwsze rozporządzenia wprowadzające pojęcie novel food do systemu prawa europejskiego. Obecnie coraz częściej m.in. w Polsce wskazuje się, że produkty konopne niekoniecznie wpisują się w ten katalog.
Przełomowy wyrok w sprawie novel foods
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) od zawsze stosował bardzo restrykcyjne procedury w stosunku do przedsiębiorców działających w branży konopnej. Urzędnicy wykonywali częste kontrole, przesyłali pisma, a także np. zajmowali się postępowaniami związanymi ze sklepami internetowymi. Wystarczy, że dany produkt zawierał niedozwolone opisy wskazujące np. na lecznicze właściwości CBD. Przedsiębiorcy często skarżyli decyzje administracyjne ze strony GIS. Obecnie doczekali się korzystnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który może stanowić pewien precedens i rozpocząć zupełnie nowy kierunek w orzecznictwie dotyczącym konopi. NSA zasądził bowiem ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd niższej instancji na korzyść firmy sprzedającej produkty z CBD.
Dlaczego właśnie ten wyrok może być tak istotny?
Orzeczenie racjonalnie stwierdza, że konopie nie są nową żywnością. Głównie ze względu na to, że konopie były spożywane przed 15 maja 1997 r. i stosowane w medycynie ludowej. Konopie przyjmowano jako żywność w postaci nasion z konopi, oleju z nasion konopi czy innego tego rodzaju produktów.
Można obawiać olejków CBD, jednak pozostałe przetwory nie są szkodliwe. NSA w wyroku wskazał również, że organ administracji wadliwie zinterpretował zapisy Katalogu Nowej Żywności i nie zachował minimum w postępowaniu dowodowym. Ponadto zostały pominięte istotne dowody znane z urzędu, a także przedstawione przez skarżącą.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Regulacja novel foods jest istotna, lecz nie powinna ograniczać branży konopnej
Nowa żywność stanowi kategorię produktów, które nie zostały w 100% przebadane pod kątem możliwości spożycia. Może pochodzić m.in. z wcześniej nieznanych źródeł i nie być przebadana pod kątem działania na organizm człowieka z perspektywy długoterminowej. Novel foods nie mają historii stosowania jako żywność przed dniem 15 maja 1997 roku na terenie Unii Europejskiej więc władze podchodzą do niej z pewną dozą ostrożności. Głównym zadaniem Ustawy o novel foods jest zapewnienie konsumentom bezpieczeństwa i próba wypracowania odpowiedniej praktyki prawnej, która nadzorowałaby wprowadzanie do sprzedaży nowych artykułów spożywczych. Oprócz tego Unia Europejskiej wskazuje, że nowa żywność musi być zawsze właściwie oznakowana, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd.
Czy konopie będą wkrótce sprzedawane jako normalna żywność?
To zależy. Niestety nie da się jednoznacznie potwierdzić, że w wyniku jednego wyroku NSA, GIS przestanie stosować obecną praktykę wobec przedsiębiorców konopnych.
Na to trzeba jeszcze poczekać, gdyż sanepid i inne organy podporządkowane są procedurom wynikającym z przepisów. Tych z kolei nie można zmienić lub zacząć interpretować w inny sposób, dopóki na podstawie większej liczby orzeczeń nie wykształci się nowa metodologia stosowania prawa. Wszystko jednak zmierza powoli w odpowiednią stronę.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.