Komunikacja jest ważna w każdej relacji, a zwłaszcza w tej między lekarzami i pacjentami. W tym aspekcie nowe badanie sugeruje, że coraz większa liczba osób chorych decyduje się poinformować swojego prowadzącego o tym, że korzysta z konopi.
W tym aspekcie jest to bardzo dobry znak, gdyż szerokie spektrum osób regularnie stosujących np. marihuanę nie ma świadomości, że kannabinoidy wchodzą w interakcję z wieloma lekami. Jeśli lekarz wie, że jego pacjent przyjmuje konopie, to będzie w stanie dostosować poszczególne środki indywidualnie lub zareagować w przypadku osłabionego działania danego leku lub wystąpienia reakcji niepożądanych.
Lekarze nawiązują dialog z pacjentami o marihuanie i CBD
Badanie przeprowadzone wśród 445 pracowników służby zdrowia, którzy leczą osoby z przewlekłym bólem wykazało, że 72% z nich miało pacjentów, którzy prosili lub pytali o medyczną marihuanę w ciągu ostatnich 30 dni. W praktyce pokazuje to, jak duże może być takie zjawisko na poziomie np. całego kraju. Pacjenci pytali o marihuanę znacznie częściej niż o inne alternatywne metody leczenia bólu, takie jak akupunktura (37%), fizjoterapia (13%) i masaż (10%).
Konopie a statystyki
Cannaceutica firma z branży opieki zdrowotnej, która opracowała linię produktów z konopi indyjskich do leczenia bólu przeprowadziła w ostatnim czasie ankietę internetową. W badaniu wzięli udział różni świadczeniodawcy, w tym lekarze ogólni, specjaliści od leczenia bólu, neurolodzy, reumatolodzy i pielęgniarki.
Pacjenci nie zawsze do tej pory byli tak chętni do rozmowy z dostawcami opieki zdrowotnej o konopiach indyjskich. Często obawiali się oni, że będą postrzegani jako narkomani lub osoby nieodpowiedzialne. Krajowe badania przeprowadzone w 2018 i 2019 roku wykazały, że mniej niż 40% pacjentów powiedziało swoim lekarzom o używaniu marihuany.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jeśli pacjent nie mówi lekarzowi o konopiach…
Obecnie coraz więcej pacjentów mówi o marihuanie, a wielu lekarzy jest skłonnych tego słuchać. Chodzi jednak o dyskusję bez konsekwencji w celu ochrony zdrowia. Zdecydowana większość świadczeniodawców (81%) w badaniu Cannaceutica wierzy, że konopie indyjskie odegrają ważną rolę w leczeniu bólu przewlekłego w przyszłości.
W zasadzie tylko jeden na czterech jest skłonny zalecić je już teraz. Głównymi czynnikami, które ich powstrzymują są kwestie prawne i regulacyjne. Ponadto w grę wchodzi również brak dobrej jakości badań nad konopiami indyjskimi.
Czy medyczne konopie to przyszłość w leczeniu bólu?
Medyczna marihuana jest legalna w 36 stanach. Nadal pozostaje jednak nielegalna na poziomie federalnym. Gdyby marihuana została zalegalizowana na poziomie federalnym, to nawet 74% lekarzy przyznało, że byliby skłonni polecić ją np. swojemu pacjentowi.
W celu zwiększenia komfortu przy zalecaniu marihuany, lekarze chcieliby zobaczyć więcej badań i dokumentacji na temat konopi jako metody leczenia bólu.
Niemal dwie trzecie (64%) stwierdziło, że pacjenci są ich głównym źródłem informacji o konopiach indyjskich. Oprócz tego wskazują oni, że wiele informacji na ten temat czerpią z internetu (44%) i czasopism medycznych (40%).
Czy lekarze uważają, że marihuana to dobry środek na ból?
Ponad połowa ankietowanych świadczeniodawców stwierdziła, że obecne metody leczenia są niewystarczające w leczeniu bólu przewlekłego (56%). Ponadto wskazują na konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań (58%) dla swoich pacjentów.
Tutaj jednym z nich np. mogłaby być wspomniana marihuana lub po prostu konopie z wysokim stężeniem CBD. Warto zauważyć, że specjaliści zajmujący się leczeniem zwykłego bólu najczęściej wskazywali, że obecne metody leczenia są niewystarczające (59%) i że poszukują alternatywnych metod leczenia (66%).
Do badań potrzebni są pacjenci
Firma Cannaceutica prowadzi obecnie nabór pacjentów z przewlekłym bólem do badania klinicznego. Testy mają na celu sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności kapsułek z konopi indyjskich, które zawierają mieszankę tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabidiolu (CBD).
Ponadto w programie badań przewidziane są także testy kannabichromenu (CBC) i kannabigerolu (CBG). Najnowsze badanie wykazało, że CBG zwiększa siłę działania produktów z konopi indyjskich stosowanych w leczeniu przewlekłego bólu, depresji, bezsenności i lęku.
Badania są jednak mocno restrykcyjne
Testy obserwacyjne prowadzone są przez panią naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, dr Marcelę Dominguez. Ona i jej zespół mają nadzieję sprawdzić 107 pacjentów w trakcie badania, które ma trwać od 14 do 16 tygodni.
Poszukiwane są osoby, które odczuwają ból od co najmniej trzech miesięcy, próbowały już co najmniej dwóch różnych leków i nie przyjmują obecnie konopi indyjskich. Pacjenci z fibromialgią lub bólem nowotworowym nie kwalifikują się do udziału w badaniu.
Źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.