- Legalizacja marihuany sprawiła, że odsetek samobójstw wśród mężczyzn w wieku 40 – 49 lat spadł o ponad 6%.
- Marihuana pomaga w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak na przykład PTSD.
- Badania wykazują, że wskaźniki konsumpcji marihuany wśród nastolatków nie wzrastają po wprowadzeniu legalizacji na użytek medyczny lub rekreacyjny.
Według nowego badania, legalizacja marihuany nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób psychicznych lub samobójstw, pomimo tego, co twierdzą niektórzy przeciwnicy wprowadzenia zmian w polityce. W rzeczywistości, badanie wykazało, że legalizacja marihuany jest związana z 6,29-procentowym spadkiem liczby samobójstw wśród mężczyzn w wieku 40-49 lat. Związek pomiędzy marihuaną a zdrowiem psychicznym jest tematem budzącym duże zainteresowanie zarówno zwolenników, jak i przeciwników reformy konopi.
Zwolennicy wskazują na badania wykazujące, że marihuana wydaje się skutecznie leczyć niektóre schorzenia i objawy, na przykład zespół stresu pourazowego (PTSD)
Z drugiej strony, prohibicjoniści utrzymują, że marihuana prowadzi do poważnych chorób psychicznych i zwiększa ryzyko samobójstwa. Naukowcy z Case Western Reserve University School of Medicine, Yale Law School, Cato Institute, Reason Foundation i inni postanowili zbadać tę kwestię, sprawdzając, czy wnioski z wcześniejszego badania z 2013 r. utrzymały się w kolejnych latach, gdy powstawało lub rozwijało się więcej stanowych rynków marihuany. W 2013 r. badanie wykazało, że nie ma związku między legalizacją medycznej marihuany na poziomie stanowym a chorobami psychicznymi. Naukowcy podążyli za metodologią tego badania w celu aktualizacji, wykonując „długoterminową analizę na poziomie stanowym przy użyciu wskaźników samobójstw z National Center for Health Statistics i wskaźników zachorowalności na choroby psychiczne z National Survey on Drug Use and Health.”
„Stwierdziliśmy, że rekreacyjny dostęp do marihuany był związany z 6,29-procentowym zmniejszeniem liczby samobójstw wśród mężczyzn w wieku od 40 do 49 lat, ale liberalizacja przepisów dotyczących marihuany nie miała wpływu na inne wyniki w zakresie zdrowia psychicznego”
Naukowcy przedpremierowo prezentują swoje odkrycia, ale praca jest w trakcie weryfikacji.
„Niekorzystne wyniki w zakresie zdrowia psychicznego nie następują po liberalizacji konopi indyjskich na poziomie państwowym, potwierdzając ustalenia [badania z 2013 r.]”, stwierdzili badacze. „Ponadto istnieją dowody na to, że rekreacyjny dostęp do marihuany zmniejsza wskaźniki samobójstw wśród mężczyzn w średnim wieku”.
„Używanie każdego narkotyku, psychoaktywnego lub innego, wiąże się z pewnym ryzykiem wraz z wszelkimi korzyściami. Marihuana nie jest wyjątkiem” – napisali autorzy badania. „Krytycy legalizacji marihuany wskazują na badania pokazujące korelacje pomiędzy intensywnym używaniem marihuany a samobójstwami, depresją i zaburzeniami zdrowia psychicznego. Jednak takie badania, które wykazują korelację, nie potwierdzają jeszcze związku przyczynowego, który powinien być określony przez zdolność prognozowania konkretnych zachowań.” „Proponujemy, jak lecznicze i rekreacyjne użycie marihuany staje się bardziej powszechne i mainstreamowe, obawy dotyczące korelacji między używaniem marihuany a depresją nie powinny kolidować z wysiłkami państwowymi lub federalnymi w celu dekryminalizacji lub legalizacji marihuany,” kontynuowali. „W rzeczywistości, legalizacja będzie miała zbawienny wpływ na bardziej rygorystyczne badania – obecnie ograniczone przez federalny zakaz – nad dalszymi korzyściami, jak również wszelkimi innymi potencjalnymi szkodami wynikającymi z długotrwałego używania marihuany i promowania bezpieczniejszego jej stosowania.”
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Inne badanie opublikowane w 2019 r. wykazało również, że osoby cierpiące na PTSD, które spożywają marihuanę, doświadczają znacznie mniej epizodów depresyjnych
Tymczasem ostatnie badania podważyły również inne prohibicjonistyczne narracje dotyczące legalizacji. Na przykład, niedawno opublikowane badanie federalne wykazało, że używanie marihuany przez młodzież spadło w 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa i w miarę jak kolejne stany wprowadzały legalizację. Badanie opublikowane we wrześniu przez Journal of the American Medical Association wykazało również, że wskaźniki konsumpcji marihuany wśród nastolatków nie wzrastają po wprowadzeniu legalizacji na użytek medyczny lub rekreacyjny. Dyrektor National Institute on Drug Abuse (NIDA) Nora Volkow również przyznała w ostatnim wywiadzie, że legalizacja nie doprowadziła do wzrostu konsumpcji wśród młodzieży, mimo wcześniejszych obaw.
Raport federalny opublikowany w maju również podważył prohibicjonistyczną narrację, że legalizacja marihuany na poziomie stanowym prowadzi do zwiększonego używania jej przez młodzież
Narodowe Centrum Statystyk Edukacyjnych Departamentu Edukacji USA przeanalizowało również ankiety wśród młodzieży szkół średnich z lat 2009-2019 i stwierdziło, że nie ma „żadnej wymiernej różnicy” w odsetku osób w klasach 9-12, które zgłosiły spożycie marihuany przynajmniej raz w ciągu ostatnich 30 dni. W oddzielnej, wcześniejszej analizie, Centers for Disease Control and Prevention stwierdziło, że konsumpcja marihuany wśród uczniów szkół średnich spadła w szczytowych latach stanowej legalizacji marihuany rekreacyjnej. Badanie wykazało, że w latach 2009-2019 wskaźnik bieżącego używania marihuany wśród uczniów szkół średnich „nie zmienił się”. Jednak w przypadku analizy przy użyciu modelu zmiany kwadratowej, konsumpcja marihuany przez dłuższy czas zmniejszyła się w tym okresie. Raport Monitoring the Future, finansowany ze środków federalnych, wydany pod koniec ubiegłego roku, wykazał, że konsumpcja konopi indyjskich wśród nastolatków „nie zmieniła się znacząco w żadnej z trzech klas w odniesieniu do długotrwałego używania, używania w ciągu ostatnich 12 miesięcy, używania w ciągu ostatnich 30 dni i codziennego używania w latach 2019-2020”. Inne badanie opublikowane przez urzędników Kolorado w zeszłym roku wykazało, że konsumpcja marihuany wśród młodzieży w stanie „nie zmieniła się znacząco od legalizacji” w 2012 roku, chociaż metody konsumpcji są zróżnicowane.
Urzędnik z Biura Polityki Kontroli Narkotyków Białego Domu w ramach Narodowej Inicjatywy Marihuany poszedł nawet dalej w zeszłym roku, przyznając, że z niejasnych powodów, konsumpcja marihuany wśród młodzieży „spada” w Kolorado i innych zalegalizowanych stanach i że jest to „dobra rzecz”, nawet jeśli „nie rozumiemy dlaczego”. Poprzednie badania, w których analizowano wskaźniki użycia wśród nastolatków po legalizacji, wykazały spadek konsumpcji lub podobny brak dowodów wskazujących na to, że nastąpił wzrost. W 2019 roku, na przykład, badanie wzięło dane ze stanu Waszyngton i ustaliło, że spadająca konsumpcja marihuany wśród młodzieży może być wyjaśniona przez zastąpienie nielegalnego rynku przepisami lub „utratą atrakcyjności nowości wśród młodzieży.” Inne badanie z zeszłego roku wykazało malejącą konsumpcję marihuany wśród młodzieży w zalegalizowanych stanach, ale nie sugerowało możliwych wyjaśnień.
Źródło: https://www.marijuanamoment.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.