Grupa nowozelandzkich firm rozpoczęła projekt, mający na celu zbadanie właściwości przetwórczych łusek i innych części nasion konopi. Celem jest zbadanie, jak szeroki zakres zastosowań w sektorach żywności i nutraceutyków mogą mieć konopie. Jaki będzie przebieg testów laboratoryjnych?
Jaki potencjał skrywają konopie?
Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia Nowej Zelandii, natomiast inicjatywa stanowi wspólny wysiłek firm Hemp Connect i Greenfern Industries, Taranaki w Nowej Zelandii zajmujących się konopiami medycznymi oraz konopiami przemysłowymi.
Hemp Connect jest pionowo zintegrowanym operatorem konopi z siedzibą w Wellington. Dodatkowo całość wspiera Callaghan Innovation, czyli marka typowo badawczo-rozwojowa.
Co można zrobić z łusek i odpadów z konopi?
Projekt jest objęty patronatem Ministerstwa ds. Przetwarzania Zasobów Biologicznych (BPA), które inwestuje w projekty badawczo-rozwojowe w celu generowania przychodów z eksportu biologicznych produktów ubocznych.
Partnerstwu na ramach prawnych przyznano 145 000 NZ w postaci gotówki i środków rzeczowych na badania. Wszystko to pozwoli na testy nad możliwościami wykorzystania łusek i innych odpadów z konopi. Testy będą oceniać zastosowanie w takich produktach, jak odżywki białkowe oraz rozpuszczalne w wodzie białko konopne do napojów.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Większa wydajność, mniej odpadów
„Oprócz tworzenia zupełnie nowych produktów na eksport, istnieje możliwość pracy nad nowymi lub ulepszonymi sposobami przetwarzania. Dzięki temu całość prowadzi do zwiększania wydajności i zmniejszania ilości produkowanych odpadów”
– powiedział dyrektor zarządzający Greenfern Dan Casey o wspólnej inicjatywie.
Greenfern Industries i Hemp Connect dostarczą nasiona konopi i opracują metody produkcji. Z kolei trzej partnerzy wspólnie zbadają możliwości rynkowe w Nowej Zelandii i Australii.
Nasiona konopi są tłoczone na olej, czyli produkt podstawowy. Pozostaje zawsze reszta nasion. Jest to mieszana biomasa, białka i inne pozostałości, w tym łuski. Można je oczywiście ponownie wykorzystać.
Uzyskana mieszanka ma wysoką zawartość błonnika, ale ma też nieprzyjemny smak i dlatego producenci mieli trudności z jej sprzedażą. Teraz wszystko może się zmienić!
Now sposoby wykorzystania łusek konopi
Greenfern zapowiedziało, że rosnący popyt na produkty z konopi oznacza też rosnącą ilość takich bioodpadów, jak łuski. Firma zauważyła, że wielu producentów gromadzi materiał. Dlaczego więc nie wykorzystać go w lepszym celu? Zobaczymy, co przyniosą badania.
Greenfern współpracuje już z The Sustainable Food Co. w Auckland i Riddet Institute, ośrodkiem badań nad żywnością, nad projektem konopi skoncentrowanym na substytutach mięsa pochodzenia roślinnego i kosmetykach.
Firma uprawia konopie w Central Otago i Taranaki. W tym roku podwoi swoje zbiory konopi. Co przyniesie nam więc przyszłość? Zobaczymy!
Źródło: https://hemptoday.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.