Mogłeś kiedyś usłyszeć, że marihuana przedłuża życie. Ale czy to prawda? Czy palenie marihuany sprawia, że żyjesz dłużej? Oto, co mówią badania.
- Na wiele sposobów świat konopi nadal działa w krainie plotek i pogłosek. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o możliwe medyczne i prozdrowotne stosowanie marihuany.
- I to nie powinno być zaskakujące. Przepisy zakazujące korzystania z marihuany bardzo utrudniły prowadzenie długofalowych badań naukowych na temat marihuany.
- Pomysł, że marihuana może wydłużyć twoją średnią długość życia, jest jednym z tych tematów, które mogą być mitem równie łatwo, jak i faktem…
Jak to naprawdę dzieje? Czy „zioło” sprawia, że żyjemy dłużej?
Oto, co dotychczas pokazały przeprowadzone badania.
Marihuana i długość życia
Najbardziej oczywistym sposobem rozwiązania tego problemu – czy marihuana sprawia, że żyjesz dłużej – jest bezpośrednie podejście do tematu, czyli badania naukowe mające na celu wykazanie dzięki „twardym” dowodom że tak właśnie jest.
Co ciekawe, podobno przeprowadzono badania nad THC pod koniec lat 90. XX wieku, które najwyraźniej nigdy nie trafiły do publicznej wiadomości.
Według źródeł, takie badanie ostatecznie wpojawiło się, chociaż nigdy nie zostało oficjalnie opublikowane.
W badaniu podkreślono wyniki testu, w którym szczurom podawano różne dawki THC. Pod koniec eksperymentu „te, którym podano THC, miały wyraźną przewagę w zakresie przeżycia nad próbkami kontrolnymi” (Czyli tym szczurom, którym THC nie podawano).
Nie jest to jednak jednoznaczna odpowiedź… Dlaczego?
Chociaż zdecydowanie wydaje się to intrygującym wnioskiem, naukowcy ostrzegają przed zbytnim wnikaniem i anazliowaniem wyników bez spojrzenia na szerszy KONTEKST całej sprawy.
W szczególności naukowcy powiedzieli, że zwiększona długość życia szczurów otrzymujących THC może wynikać z wielu innych czynników, nie tylko z samego THC.
Na przykład czynniki te mogą obejmować takie zmienne, jak masa ciała, apetyt, poziom stresu lub lęku itp.
Ale w ten czy inny sposób faktem pozostaje, że w tym badaniu szczury, którym podawano stałe dawki THC, żyły średnio dłużej niż szczury, które nie dostawały THC.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Czy marihuana sprawia, że żyjesz dłużej? Nie wiemy, ale korzyści pośrednie mogą jednak pomóc…
Prawdziwym brakiem w tym badaniu wydaje się być to, że marihuana może mieć największy wpływ na oczekiwaną długość życia poprzez wszystkie dodatkowe korzyści, jakie przynosi.
Mówiąc wprost, marihuana (THC) być może nie działa bezpośrednio na wydłużenie życia, ale prowadzi do poprawienia innych parametrów ludzkiego organizmu, przez co przynajmniej POŚREDNIO wpływa na wydłużenie życia.
Innymi słowy, nadal nie jest jasne, czy marihuana robi coś dobrego dla twojego ciała, aby bezpośrednio wydłużyć twoje życie.
Ale bardziej oczywiste jest to, że ta roślina może zrobić dla Ciebie mnóstwo innych rzeczy, które mogą poprawić ogólny stan zdrowia, zwiększając w ten sposób szansę na dłuższe życie.
Czym są te dodatkowe korzyści?
Na przykład, marihuana zmniejsza poziom stresu i niepokoju u wielu osób (przy czym należy pamiętać że stres jest zawsze STRESEM, a czy jest on indukowany przez czynnki fizyczne, czy być może bardziej fizyczne, to nie ma większego znaczenia).
Badania wykazały, że ekstremalny stres ma szkodliwy wpływ na zdrowie i długość życia. Zmniejszając ten stres, możesz przygotować się na dłuższe życie.
Podobnie, marihuana okazała się obiecująca w leczeniu lub zmniejszaniu licznych chorób i innych negatywnych schorzeń zdrowotnych.
Na przykład okazało się, że może pomóc ludziom radzić sobie z efektami ubocznymi raka i bardziej agresywnymi formami leczenia raka (standardowo, potocznie tzw. „chemia” i „radio”…).
Ponadto marihuana pomaga wielu osobom cierpiącym na epilepsję. Dotyczy to również innych chorób, takich jak zespół jelita drażliwego, zapalenie stawów, bezsenność i inne.
W kupie siła…?
Zakładając, że każdy z tych złych czynników negatywnie wpływa na długość życia danej osoby, można śmiało powiedzieć, że marihuana może przedłużyć życie, lecząc właśnie te inne czynniki.
Konopie indyjskie i Twój mózg
Zdrowie neurologiczne to kolejny obszar, w którym konopie okazały się obiecujące. W szczególności naukowcy zasugerowali, że roślina może pomóc odwrócić negatywne skutki starzenia się mózgu.
Właśnie tak stwierdzili naukowcy w badaniu z 2017 r. Porównali oni aktywność mózgu myszy, którym podawano dzienne dawki THC, z myszami, które ich nie otrzymały.
Odkryli, że THC pomogło utrzymać aktywność mózgu myszy. Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że THC i inne kannabinoidy mogą wspierać aktywność mózgu.
Powiedzieli, że może to pomóc odeprzeć umysłową powolność, która czasami towarzyszy starości.
Inne zaburzenia mózgu
Ponadto naukowcy zasugerowali, że konopie indyjskie mogą również pomóc w leczeniu innych zaburzeń mózgu.
Na przykład wielu badaczy uważa, że konopie indyjskie mogą pomóc w zmniejszeniu lub uniknięciu gromadzenia się płytek z komórek mózgowych powiązanych z chorobą Alzheimera.
Podobnie jak w przypadku zaburzeń fizycznych, te zaburzenia neurologiczne mogą przyczynić się do skrócenia życia.
Łagodząc szkody spowodowane przez te problemy, marihuana teoretycznie może przedłużyć długość życia danej osoby.
Czy konopie sprawiają, że żyjesz dłużej?
To prowadzi nas z powrotem do pierwotnego pytania: czy marihuana sprawia, że żyjesz dłużej? Odpowiedź wydaje się brzmieć: nie bezpośrednio.
Jak dotąd wydaje się, że nie ma zbyt wielu dowodów na to, że marihuana bezpośrednio powoduje, że żyjesz dłużej.
Korzyści zdrowotne
Ale istnieje wiele dowodów sugerujących, że przynosi inne korzyści zdrowotne. Może pomóc w leczeniu wielu chorób i zaburzeń fizycznych.
Podobnie marihuana może pomóc wielu osobom zmniejszyć stres i niepokój. I może pomóc odeprzeć lub spowolnić początek zaburzeń neurologicznych.
Pomagając uniknąć tych wszystkich problemów zdrowotnych, konopie mogą statystycznie pomóc ci żyć trochę dłużej.
Tak czy inaczej, jeśli chcesz uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne z marihuany, prawdopodobnie powinieneś zwrócić uwagę na to, jak ją spożywasz.
Badania sugerują, że wdychanie jakiegokolwiek rodzaju dymu może mieć negatywne skutki uboczne. Aby więc zachować bezpieczeństwo, warto spróbować spożywania jej w inny sposób – na przykład poprzez waporyzację.
Inna perspektywa: używanie konopi wiąże się z problemami zdrowotnymi
Badania pokazują, że marihuana może wywoływać wiele efektów prozdrowotnych. Ale w tym samym czasie istnieją również badania sugerujące, że duże i długotrwałe spożywanie konopi indyjskich może być powiązane z niektórymi wskaźnikami złego stanu zdrowia.
Najbardziej godny uwagi jest raport z 2018 R. przeprowadzony przez naukowców z University of Michigan i publikowany na stronie National Institute on Drug Abuse (NIDA).
Jakie wnioski płyną z badania?
W tym badaniu przeanalizowano dane z badania Monitoring the Future. W tej ankiecie prawie 10 000 uczestników odpowiadało na pytania na temat różnych aspektów zażywania narkotyków i zdrowia.
Po przeanalizowaniu danych ankietowych związanych z konsumpcją konopi naukowcy zidentyfikowali szereg trendów.
W szczególności poinformowali, że osoby, które spożywają konopie regularnie i przez długi czas, częściej zgłaszają więcej problemów zdrowotnych w wieku 50 lat.
Obejmuje to problemy psychiczne, warunki fizyczne oraz potencjalnie szkodliwe używanie narkotyków i alkoholu.
Ciemna strona medalu
„W porównaniu z ludźmi, którzy nigdy nie używali marihuany, ci, którzy używali marihuany przez krótsze lub dłuższe okresy, mieli większe szanse na różne problemy zdrowotne w wieku 50 lat”, podsumowuje badanie NIDA.
„Ci, którzy używali marihuany dłużej, byli znacznie bardziej narażeni na pewne problemy zdrowotne niż ci, którzy używali marihuany tylko przez krótki czas.”
Demografia może zakłócać wyniki badania
Jednocześnie naukowcy ostrzegali przed wyciąganiem z tego jednoznacznych wniosków.
W rzeczywistości naukowcy stwierdzili, że trendy te mogą nie mieć nic wspólnego z przyczynowością. Zamiast tego może po prostu wyróżnić inne zmienne demograficzne.
Na przykład osoba, która ma już poważne problemy ze swoim stanem zdrowia, może regularnie spożywać marihuanę medyczną.
W takim przypadku osoba ta pojawiłaby się w ankiecie jako osoba intensywnie używająca marihuany i jako osoba mająca problemy zdrowotne.
Ale stan zdrowia tej osoby nie jest spowodowany przez marihuanę. Zamiast tego używanie marihuany może faktycznie pomóc im zarządzać ich stanem zdrowia.
Ostatecznie potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć różne sposoby interakcji konopi indyjskich z ludzkim ciałem i jego oddziaływania. Dotyczy to również ogólnego stanu zdrowia i oczekiwanej długości życia.
źródło: hightimes.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.