Typy i rodzaje waporyzatorów

IMG_7477Na rynku dostępna jest obecnie cała masa modeli vaporizerów. Każdy z nich jest inny i ma swoje szczególne cechy, istnieje jednak kilka typowych kategorii, do których można zakwalifikować każde urządzenie. Z poniższym przewodnikiem po typach i rodzajach waporyzatorów warto zapoznać się zarówno jeśli myślisz nad tym, jaki waporyzator kupić, jak i dla lepszego zrozumienia terminów i określeń używanych w moich recenzjach.

Stacjonarne vs. przenośne

Pierwszy podział jest najbardziej intuicyjny – chodzi o to, gdzie używamy danego vaporizera. Waporyzator stacjonarny może być używany tylko w domu, ponieważ wymaga dostępu do gniazdka elektrycznego. Możesz oczywiście zabrać do ze sobą do znajomych, jednak wciąż jego użycie będzie możliwe jedynie w pomieszczeniach, w pobliżu gniazdka. Waporyzatory stacjonarne to zazwyczaj urządzenia konwekcyjne (czym jest konwekcja dowiesz się poniżej), dzięki czemu w większości przypadków dostarczają wysokiej jakości pary i są bardzo wydajne. Mają też najczęściej sporo większą moc grzałki, co jest możliwe dzięki temu, że bazują na zasilaniu sieciowym a nie na mocy baterii.

Waporyzator przenośny jest wolny od ograniczeń związanych z koniecznością stałego dostępu do gniazdka elektrycznego. Urządzenia takie najczęściej korzystają natomiast z baterii, co oznacza konieczność ich ładowania – to zaś potrafi być dość uciążliwe. Rekompensuje to możliwość zabrania swojego vaporizera dosłownie wszędzie. Większość przenośnych waporyzatorów jest bardzo dyskretna i nie zwraca na siebie uwagi, kiedy używamy ich w miejscach publicznych. Jeśli chodzi zaś o możliwości, to w ostatnich latach technologia bardzo poszła do przodu i niektóre vaporizery przenośne osiągami zbliżają się już do swoich stacjonarnych krewnych.

Vaporizery kondukcyjne vs. konwekcyjne vs. hybrydowe

Kondukcja polega na ogrzewaniu ziół poprzez bezpośredni kontakt z rozgrzaną powierzchnią – najczęściej są to ścianki komory grzewczej. Zalety kondukcji to szybka temperatura nagrzewania się, możliwość brania dobrych wdechów od samego początku sesji oraz względnie proste rozwiązania technologiczne, które pozwalają producentom na sprzedaż vaporizerów kondukcyjnych w przystępnych cenach. Wady kondukcji to trochę mniejsza wydajność oraz gorszy smak, niż w przypadku urządzeń konwekcyjnych. Za najlepsze dostępne obecnie vaporizery kondukcyjne uznaje się PAX 3 Vaporizer oraz DaVinci IQ2 Vaporizer.

Konwekcja z kolei oznacza ogrzewanie ziół strumieniem gorącego powietrza. Tę technologię wykorzystują najczęściej waporyzatory stacjonarne, choć coraz częściej zdarzają się również urządzenia przenośne ogrzewające zioła w ten sposób. Do zalet konwekcji należy to, że jest ona bardziej wydajna (z ziół wydobywane jest więcej substancji aktywnych), zaś para ma najczęściej lepszy smak niż w przypadku ogrzewania kondukcyjnego. Do wad konwekcji zaliczyć należy najczęściej dłuższy czas nagrzewania waporyzatora (choć są w tej kwestii wyjątki – tzw. waporyzatory on-demand, o których poniżej) oraz najczęściej wyższą cenę niż w przypadku sprzętów kondukcyjnych – konwekcja wymaga bardziej skomplikowanej technologii. Najlepsze waporyzatory stacjonarne działające w oparciu o konwekcję to Herborizer XL System, Volcano Classic oraz VapeXhale Cloud Evo, zaś przenośne – Lotus, Firefly 2+ oraz Sticky Brick Original.

Hybryda to z kolei połączenie kondukcji i konwekcji, przy czym proporcje tych dwóch rodzajów ogrzewania mogą być różne. Niektóre urządzenia, np. FURY EDGE VaporizerMighty Vaporizer, mają tylko niewielki element kondukcji i działają głównie w oparciu o konwekcję. Inne z kolei są w przeważającej mierze kondukcyjne. Połączenie tych dwóch rodzajów ogrzewania umożliwia korzystanie z zalet każdego z nich. To, jaki charakter będzie miał waporyzator hybrydowy zależeć więc będzie od tego, jaka jest proporcja kondukcji do konwekcji. Wśród hybrydowych waporyzatorów polecam szczególnie legendarnego Mighy od Storz & Bickel, oraz waporyzatory uznanego kanadyjskiego producenta Arizer, w szczególności Arizer Solo 2 Vaporizer.

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Sesyjne vs. on-demand

Waporyzatory sesyjne to takie, w których najlepiej sprawdza się inhalacja całą zawartością komory podczas jednego posiedzenia (sesji). Do grupy tej należą praktycznie wszystkie przenośne vaporizery kondukcyjne (choć są też wyjątki, jak MFLB będący kondukcyjnym waporyzatorem on-demand). Tego typu urządzenia są trochę mniej wydajne, ponieważ susz jest ogrzewany również wtedy, gdy się nie inhalujemy. Najwygodniejszym kondukcyjnym waporyzatorem sesyjnym jest moim zdaniem PAX 3 Vaporizer – wyróżnia go to, że komora ochładza się, gdy przez chwilę go nie używamy, dzięki czemu oszczędza materiał trochę lepiej od innych modeli. Najlepszą parę spośród urządzeń sesyjnych daje z kolei Mighty Vaporizer. Jeśli chodzi o smak pary, moim faworytem jest z kolei DaVinci IQ2 Vaporizer.

Waporyzatory on-demand charakteryzują się tym, że bardzo szybko (w ciągu kilku sekund) się rozgrzewają i szybko stygną, co pozwala na rozbicie sesji na kilka mniejszych – można np. zaciągnąć się dwa razy, odłożyć waporyzator i dokończyć sesję później. Jest to możliwe dzięki temu, że susz jest ogrzewany tylko wtedy, kiedy faktycznie się inhalujemy, a nie przez cały czas, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń sesyjnych. Przekłada się to na o wiele lepszą oszczędność materiału w urządzeniach typu on-demand. Najlepsze obecnie waporyzatory on-demand to Firefly 2+ Vaporizer oraz Sticky Brick.

DaVinci IQ i PAX 2 to przykład kondukcyjnych waporyzatorów sesyjnych.

Elektroniczne vs. butanowe

Przeważająca większość dostępnych obecnie modeli to waporyzatory elektroniczne lub (rzadziej) elektryczne. Posiadają one najczęściej elektroniczną stabilizację temperatury, co oznacza, że użytkownik nie musi się o nią martwić – waporyzator sam zajmuje się utrzymywaniem jej na odpowiednim poziomie. Tego typu urządzenia są zasilane bądź sieciowo (waporyzatory stacjonarne) bądź baterią (waporyzatory przenośne).

Istnieje także grupa waporyzatorów butanowych, czyli takich, gdzie źródłem ciepła jest spalanie butanu. Może ono się odbywać albo wewnątrz urządzenia (np. WISPR 2) albo w palniku butanowym dostarczającym ciepła do waporyzatora (np. VapCap M 2020). Waporyzatory butanowe są często niedoceniane – a szkoda, bo pojawiające się ostatnio modele dają naprawdę niesamowitą parę – jest tak np. w przypadku Sticky Brick czy Lotus Vaporizer.

Jak widać, istnieje wiele różnych typów waporyzatorów. Potrzeby każdego użytkownika są inne i waporyzator powinien z nich wynikać i być do nich ściśle dopasowany. Jeśli masz wątpliwości, jaki vaporizer kupić i jak zdiagnozować swoje potrzeby to zajrzyj do mojego artykułu Jaki vaporizer wybrać? lub po prostu napisz do mnie – z przyjemnością pomogę Ci wybrać najlepszy vaporizer dla Twoich potrzeb.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

10 comments

      1. Cześć,

        niestety nie mogę doradzać odnośnie substancji zakazanych prawem w naszym kraju. Druga sprawa, że waporyzatory którymi się zajmuję nie nadają się (zgodnie z informacją od producentów) do waporyzacji tytoniu.

        Pozdrawiam,
        VapoManiak

    1. Hej,

      masz rację, choć z drugiej strony – większość waporyzatorów na susz, daje sobie rady (lepiej bądź gorzej) z waporyzacją koncentratów.

      Pozdrawiam
      VapoManiak

  1. wykupilam w aptece susz marichuany leczniczej na recepte. nie wiem jaki waporyzator bylby dla mnie najlepszy poniewaz mam bardzo podraznione gardlo , jame ustna i sluzowki nosa.niestety w Polsce nie jest dostepny (legalnie) olej RSO, ktory moglabym przyjmowac droga pokarmowa. Susz marichuany wykupilam ale nie wiadomo czy w postaci pary zaciagajac sie bede mogla stosowac.Aby sprobowac musze kupic jeszcze waporyzator, co razem stanowi bardzo duzy wydatek a nie wiem czy bede mogla wogole stosowac waporyzacje.Prosze wiec o pomoc w wybraniu dobrego, w przystepnej cenie waporyzatora , bo jesli nie bede mogla stosowac waporyzacji bedzie do wyrzucenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."